You are currently viewing Výborná previerka proti posilneným súperkám

Výborná previerka proti posilneným súperkám

  • Post author:

Cez víkend sa naše dievčatá zúčastnili na turnaji v Starej Turej, ktorý zorganizovali v pre kategóriu staršie minižiačky (2009 a mladšie). Dievčatá CBK nakoniec obsadili 3. miesto, keď dva zápasy vyhrali a dva prehrali.

„Sme veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť na tomto turnaji. Cestovali sme naň s menšími rozpakmi, či bude dobre obsadený, no tie boli neopodstatnené, lebo sa na ňom zišla silná konkurencia,“ povedal tréner CBK Košice Miroslav Dirga.

Nehovoriac, že niektoré družstvá boli posilnené aj o hráčky s ročníkom narodenia 2008. Z tohto pohľadu to pre nás bola výborná príprava pred nastávajúcimi súťažnými zápasmi. „Takéto súboje nám dali oveľa viac, ako keby sme nastúpili proti „deviatkám“ a vyhrali by sme o ich o 20-30 bodov. To sme ani nemuseli cestovať na druhý koniec Slovenska. Určite je pre nás dobrým zistením, že sme odohrali vyrovnané partie s týmito súpermi a na 3. miesto sa tak treba pozerať z tohto kontextu,“ podotkol tréner CBK, ktorý na turnaji zaskočil za trénerku Mimi. Poďme však k jednotlivým zápasom.

„V prvom zápase proti Ivanke dievčatá zahrali svoj štandard. Bol som s nimi veľmi spokojný. V niektorých momentoch nám trochu pokrivkávala obranná činnosť. Akonáhle však dievčatá bližšie pristúpili k súperkám, už to bolo lepšie. Čo sa týka druhého zápasu, tak duel so Starou Turou môžeme z nášho pohľadu označiť za vrchol turnaja. Aj napriek tomu, že víťazom sa stala Sereď.“

Domáci klub má v kategórii staršie mini jeden z najlepších celkov na Slovensku. Priamu konfrontáciu trochu skreslili dve „osmičky“, ktoré nastúpili v domácom kolektíve, no o to viac môže dievčatá hriať, že napriek tomu odohrali výborný zápas a presvedčili sa, že majú na tohto súpera. „Keďže sa hralo na domácej palubovke súpera, na moje prekvapenie sme hrali počas celého zápasu vyrovnanú partiu. V útoku sme hrali celkom dobre, až na to zakončenie. Celkove nám turnaj ukázal, že musíme pracovať s dievčatami v podkošovom priestore. Pozahadzovali sme až príliš mnoho vyložených pozícii. Na druhej strane, zápas priniesol i množstvo kladných stránok. Dievčatá dobre bránili a tešilo ma, že si verili. Niektoré až tak, že som sám zostal zaskočený. Prehra o štyri body je z tohto pohľadu veľmi dobrá. Je na čom stavať.“

Podobne ako pred zápasom so Starou Turou, ani pred duelom so Sereďou náš tréner neprezradil dievčatám, že nastúpia proti viacerým osmičkám. Z psychologického hľadiska to bol veľmi prezieravý krok. Naše dievčatá boli nastavené na rovnocenného súpera a zbytočne sa teda nezapodievali skutočnosťou, že nastúpia proti starším súperkám. Sereď totiž nemá dostatok hráčok v tejto kategórii, preto so sebou priniesla i šesť „osmičiek“. Navyše, kým pre naše dievčatá to bol v poradí už tretí náročný duel, Sereď nastúpila iba na svoj druhý zápas, pričom prvý proti Piešťanom poňala skôr ako rozcvičku, keďže ho vyhrala o 65 bodov. „Trochu sme podcenili tento duel. Najmä sa však potvrdilo, že tretí zápas na turnaji býva najťažší. A je jedno proti akému súperovi. Urobili sme dosť veľa chýb a znova sme spod koša pozahadzovali množstvo pokusov. O trestných hodoch ani nehovoriac. Áno, my sme ten zápas prehrali o bod, no mali sme ho vyhrať pokojne aj o dvadsať. Bolo vidieť, že keď sú z nepriaznivého vývoja dievčatá pod psychickým tlakom, robia chyby. Napriek tomu som bol hrdý na dievčatá, lebo so Sereďou sme iba tesne prehrali.“

Pritom Sereď porazila Piešťany o spomínaných 65 bodov, Ivanku o 22 bodov a v poslednom zápase turnaja, ktorý bol zároveň i finálovým súbojom dovtedy nezdolaných družstiev, zdolala Starú Turu o 18 bodov!

Posledný duel s Piešťanmi bol najľahší, hoci aj v ňom nastúpila minimálne jedna „osmička“. V našom tíme tak dostali šancu i dievčatá, ktoré dostávajú menej príležitostí, medzi nimi všetky tri „desiatky“. „Keďže jednu štvrtinu sme v najsilnejšom zložení vyhrali 35:1, šancu tak dostali tie najmenšie a potešilo ma, že so súperkami hrali vyrovnanú partiu.“

Turnaj bol v tomto období prínosný hneď z niekoľkých aspektov. Dievčatá si zahrali náročnejšie zápasy a trénerom zasa vďačne poslúžil na zviditeľnenie pozitív i negatív v ich hre. „Kladným momentom bolo určite zistenie, že niektoré dvojice dievčat si krásne rozumejú. Vedia si prihrať vo finálnej fáze, vedia si pomôcť v obrane, takže to boli potešujúce zistenia. Na záporných momentoch sme začali pracovať hneď na prvom tréningu po návrate. Musíme sa ešte viac zamerať na činnosť pivotiek,“ dodal Miroslav Dirga.

Na turnaji bola kvalitná účasť. Už tradične bola na vysokej výške organizácia, ubytovanie i strava. Dievčatá si veľmi pochvaľovali, že po náročných dňoch sa mohli ísť vyšantiť do bazénu a vyplávať únavu.

 

 

VÝSLEDKY:

PIATOK:

Stará Turá – Piešťany 76:28

Ivanka pri Dunaji – CBK Košice 27:53

SOBOTA

Stará Turá – CBK Košice 53:49

Piešťany – Sereď 17:82

Stará Turá – Ivanka pri Dunaji 52:36

CBK Košice – Sereď 44:45

Ivanka pri Dunaji – Piešťany 56:31

NEDEĽA

Ivanka pri Dunaji – Sereď 39:61

Piešťany – CBK Košice 25:47

Stará Turá – Sereď 50:68

 

PORADIE: 1. Sereď, 2. Stará Turá, 3. CBK Košice, 4. Ivanka pri Dunaji