You are currently viewing Veľkonočný víťazný marš v Ostrave

Veľkonočný víťazný marš v Ostrave

  • Post author:

Žlto-čierne majú za sebou veľmi vydarený veľkonočný trip v Ostrave. V centre českého Sliezka štartovali na 21. ročníku Easter Tournament 2016 a viedlo sa im výborne. Juniorky U19 skončili tretie a dievčatá U11 svoju kategóriu vyhrali! Práve pri nich sa bližšie pristavíme.

V treťom najväčšom českom meste sa konal jeden z najväčších mládežníckych basketbalových turnajov v Európe. Od štvrtka do nedele odohralo na výborne zorganizovanom podujatí 153 chlapčenských a dievčenských tímov z 11 krajín v 15 halách a telocvičniach spolu 439 stretnutí.

Do kategórie U11 sa prihlásilo osem družstiev, ktoré organizátori rozdelili do dvoch štvorčlenných skupín, kde sa stretli systémom každý s každým. Na úvod naše dievčatá nastúpili proti maďarskému Szegedu. Hoci pred turnajom sa tréneri obávali tohto súpera, nakoniec boli obavy úplne zbytočné, lebo dievčatá sa skôr zoznamovali s basketbalom, takže na úvod to bola dobrá chuťovka-jednohubka pre rozbeh na turnaji. Len množstvo premárnených ľahkých zakončení uchránilo Szeged od trojcifernej nakladačky. Aj tak však výsledok 96:0 hovorí jasnou rečou, čo sa asi odohrávalo na palubovke. Dievčatá ani zďaleka nemuseli ukázať všetko svoje umenie a aj tak sfúkli Maďarky na dve doby. Jediným negatívom tohto stretnutia bol návrat do mikrobusu. Sklo na dverách nápadne pripomínalo pavučinu, čo je neklamný znak rozbitia… Nevieme, komu sa “podaril” tento kúsok, no našťastie išlo iba o vonkajšie sklo. Aj tak však táto udalosť zamrzela.

Druhý duel už bol oveľa vyrovnanejší. Domáci klub Sportovní basketbalová škola Ostrava si trúfal na domácej pôde uspieť. Mal širší káder, ktorý veľmi túžil po úspechu. Za každú cenu sa k nemu chcel prehrýzť. A to doslovne. Znie to síce neuveriteľne, ale domácej hráčke s číslom 17 tak tiekli nervy, že v zápale boja “dokusala” dve naše hráčky. Jedna mala odtlačky jej zubov na ramene, druhá na dlani… Ani “útoky žraloka” však neodradili naše dievčatá od tradičného nasadenia a odhodlania. Hrali si svoju osvedčenú hru, ktorá im znova priniesla úspech. Po víťazstve 51:20 bolo jasné, že do vyraďovacích bojov postúpime z 1. miesta. V poslednom zápase skupinovej fázy nás totiž čakala stará-známa Stará Ľubovňa, ktorú sme mali “čeknutú” z majstrovských zápasov. Vedeli sme o kvalitách goraliek a preto sa s víťazstvom viac-menej rátalo. Výsledok 49:7 dal za pravdu predzápasovým prognózam.

Nasledovala vyraďovacia fáza. Vo štvrťfinále sme sa mali stretnúť s B-tímom SBŠ Ostrava, no zo zápasu nebolo nič, vyhrali sme ho kontumačne. Zbytočne by sa demotivovali ostravské dievčatá, lebo výkonnostná priepasť medzi obama družstvami bola príliš veľká.

V semifinále na nás čakalo ostravské áčko. Už sme vedeli, čo nás čaká a neminie. Do stretnutia sme vstupovali z pozície favorita. Sebavedomie i kvalita boli na našej strane a uvedomovali si to i domáce hráčky. Emócie už neboli také našponované a upokojil sa aj “kusaj” v domácom tíme. Skóre od začiatku narastalo a nakoniec sa zastavilo na 67:19. Keďže v tej istej telocvični nasledovalo hneď po našom súboji druhé semifinále, nikam sme sa neponáhľali a vychutnali si súboj Piešťanských čajočiek a slovinského tímu Konjice. A bolo sa veru na čo pozerať. Lepšie začali Piešťany, ktoré sa Slovinkám chceli revanšovať za prehru v skupine (32:40). Spočiatku sa zdalo, že sa im odveta vydarí. Skóre narastalo, no po polčase nastal obrat. Slovinky mali výborný finiš. Nakoniec sa nielen dotiahli na svoje súperky, ale podaril sa im aj víťazný obrat (45:42). Pre našich trénerov i dievčatá bol zápas veľmi poučný. Piešťankám totiž zrejme budú čeliť na blížiacom sa domácom šampionáte a s Konjicami ich zasa čakalo finále.

To bolo na programe v nedeľu popoludní. A bol to výborný zápas v úžasnej atmosfére. Dievčatá si ho dokonale užívali. Tréneri pripravili umnú a účinnú taktiku, ktorá slávila úspech. Slovinky totiž mali v jednotlivých päťkách mimoriadne šikovné hráčky, ktoré sa za pár sekúnd pretriblovali od svojho koša až k súperovmu. Tréneri si uvedomili, že zbytočne sa budú naháňať so súperkami po celej palubovke ako to robili dievčatá z Piešťan. Dievčatám naordinovali zónovú obranu, aby nemrhali zbytočne so silami, ale počkali si na súperky pod svojím košom. Prehustený priestor pod košom robil Slovinkám evidentný problém. Naše “kočky” mali dobrý vstup do zápasu, a tak si mohli dokonca dovoliť aj štvrtinu, v ktorej neskórovali. Keďže súperky v nej strelil len dva body, až tak ich ten strelecký výpadok nemusel mrzieť. Nakoniec sme vyhrali 41:22 a mohli naplno prepuknúť oslavy i tradičný víťazný chorál. Dievčatá dostali diplom, pohár a na krk im zavesili “18-karátové” kovy. Za najlepšiu hráčku tímu vyhlásili Kvetku Bačovú.

Všetkým dievčatám patrí veľká vďaka. Počas štyroch dní ani raz neokúsili horkosť prehry a svojím výkom zaujali všetkých trénerov a divákov, ktorí uznanlivo kvitovali ich kvalitu. Treba však pripomenúť, že do Ostravy sme zďaleka necestovali v najsilnejšom zložení. Doma zostali tri opory – Terezka, Radka a Ľubka. Dievčatá sa však zomkli a zabojovali aj za ne. Výborne ich pripravili tréneri Vlaďka Danková a Miroslav Dirga, takže veľké ĎAKUJEME patrí aj im.

Nemenej rovnaká vďaka patrí aj “košickým ultras”, čiže rodičom, ktorí pricestovali do Ostravy na siedmich autách a na zápasoch vytvorili výbornú atmosféru, takže dievčatá sa cítili ako doma. V takom žičlivom prostredí jednoducho nešlo nezvíťaziť!

 

V Ostrave štartoval tento 11-členný výber dievčat U11 CBK Minibuseurópa Ťahanovce Košice: Martinka Maliarová, Kvetka Bačová, Ninka Dzurová, Janka Pavlíková, Lia Mantičová, Tamarka Kostíková, Martinka Krejthová, Laurinka Mrázová, Ejmy Petrová a Emka Danková. Tréneri Vladimíra Danková a Miroslav Dirga.

 

VÝSLEDKY NAŠICH DIEVČAT U11

ZÁKLADNÁ SKUPINA A:

CBK Košice – Szeged (Maď.) 96:0

CBK Košice – SBŠ Ostrava A (ČR) 53:20

CBK Košice – ŠŠK Basket Stará Ľubovňa 49:7

VYRAĎOVACIA FÁZA

ŠTVRŤFINÁLE:

CBK Košice – SBŠ Ostrava B (ČR) 20:0 kont.

Konjice (Slovin.) – Szeged (Maď.) 72:5

SBŠ Ostrava A (ČR) – TYDAM UPJŠ Košice 41:31

BKM Piešťany – ŠŠK Basket Stará Ľubovňa 49:25

SEMIFINÁLE:

CBK Košice – SBŠ Ostrava A (ČR) 67:19

Konjice (Slovin.) – BKM Piešťany 45:42

FINÁLE:

CBK Košice – Konjice (Slovin.) 41:22

O 3. MIESTO:

BKM Piešťany – SBŠ Ostrava A (ČR) 46:27

O 5. MIESTO:

TYDAM UPJŠ Košice – ŠŠK Basket Stará Ľubovňa 21:16

O 7. MIESTO:

SBŠ Ostrava B (ČR) – Szeged (Maď.) 16:2