You are currently viewing Starosta MČ Sídlisko Ťahanovce prijal basketbalové šampiónky!

Starosta MČ Sídlisko Ťahanovce prijal basketbalové šampiónky!

  • Post author:

Mladé basketbalistky CBK Minibuseuropa Ťahanovce Košice majú za sebou výnimočnú sezónu ovenčenú striebrom na majstrovstvách Slovenska v Trnave v kategórii staršie mini a titulom majsteriek Slovenska o týždeň neskôr v kategórii mladšie mini. Tento úspech navyše umocnil fakt, že šampionát sa organizoval v domácej telocvični na ťahanovskom sídlisku. Tieto úspechy veľmi potešili aj starostu MČ Sídlisko Ťahanovce Cyrila Betuša, ktorý v stredu spolu so svojím zástupcom Emilom Petrvalským i poslancom a zároveň predsedom finančnej komisie Milanom Drotárom prijali v zasadačke miestneho úradu úspešné športovkyne.

Dievčatá si obliekli žlté majstrovské tričká, na krk zavesili medaily a spolu s trénermi Vladimírou Daňkovou a Miroslavom Dirgom sa ešte pred tréningovou jednotkou vydali na miestny úrad. Tam ich čakalo sladké občerstvenie a hlavne krásne privítanie pána starostu. Všetky naše kočky zažívali po prvý raz niečo podobné, preto si vychutnávali atmosféru prijatia a prvé minúty ani nemukli.

“Som veľmi rád, že vás môžem prijať. Mal som veľké šťastie, že som vás osobne mohol sledovať na turnaji. Videl som, s akým srdiečkom ste bojovali na palubovke a ako ste zvládali náročné situácie, do ktorých vás dostali súperky. Všímal som si, s akým zápalom vás z lavičky burcovali tréneri. To všetko sa na našu radosť podpísalo pod zisk titulu majsteriek Slovenska. Presnejšie, k obhajobe titulu. A to už je veľká vec v tomto krásnom športe,” prihovoril sa na úvod Cyril Betuš, ktorého krk zdobila slávnostná starostovská reťaz.

Pán starosta si všimol vzácnu vec, ktorú vzápätí vypichol: “Dievčatá tvoria vynikajúci kolektív. Jedna bojovala za druhú, nechávali srdiečko a všetky sily na palubovke a spontánne sa tešili z úspechu.”

Cyril Betuš následne upriamil pozornosť na farebný obraz, ktorý len prednedávnom pribudol na stenu. “Túto cenu dostala naša mestská časť z rúk primátora mesta Košice Richarda Rašiho. Predstavte si, že aj Sídlisko Ťahanovce vyhralo 1. miesto,” vzbudil starosta ešte väčšiu pozornosť mladých basketbalistiek a pokračoval: “Stali sme sa totiž najaktívnejšou mestskou časťou Európskeho mesta športu, ktorými sú Košice pre tento rok. Dostali sme peňažný dar 80 000 eur a za túto sumu chceme dať do poriadku športový areál pri ZŠ Belehradská.”

Cyril Betuš tento úspech mestskej časti pripomenul dievčatám aj preto, lebo aj ony sa veľkou mierou pričinili o tento úspech. O tento titul pre najmladšie košické sídlisko bojovali dievčatá na palubovkách v Trnave, v Košiciach, ale aj v Ostrave či v Poľsku, kde robili Ťahanovciam i Košiciam skvelú reklamu. “Klobúk dolu pred vami, dievčatá. Svojím umením ste prispeli na dobrú vec. Ešte raz vám srdečne gratulujem.”

Cyril Betuš sa ešte bližšie pristavil pri trénerskej dvojici CBK, keď vysoko vyzdvihol ich prácu. Podľa jeho slov bolo vidieť, ako sa dievčatá správali počas zápasov, ako bojovali i ako v zápale boja nezabúdali na princípy fair-play. A to je vysvedčenie práve trénerov. Napokon, stále zostane v pamäti, ako sa po zápasoch spoločne v kruhu tešili aj svojimi so súperkami. “Dokonca počas zápasov som si všímal aj vaše nacvičené signály, po ktorých ste vešali jeden kôš za druhým,” neskrýval v sebe basketbalového fanúšika Cyril Betuš. “Veľmi si vážim vašu prácu pre tieto deti. Získať dvakrát po sebe majstrovské tituly, to už niečo znamená. Vy ste titul navyše vyhrali úplne suverénne. Najlepšie to dokumentujú výsledky. Na Slovensku momentálne nemáte konkurenciu,” konštatoval Cyril Betuš a na jeho hlase bolo vidieť, že je tiež pyšný na výsledky týchto dievčat.

Popri slovenských šampiónkach a ich trénerov, nezabudol pán starosta ani na rodičov. Ocenil, ako žijú v hľadisku počas jednotlivých stretnutí i ako prežívajú jednotlivé súboje. Na majstrovstvách Slovenska to nakoniec bolo najlepšie vidieť, pretože takú atmosféru, akú dokázali vytvoriť pre svoje “baby”, môžu ostatné celky iba závidieť. “Keď som videl, ako nervózne prešľapovali na chodbe počas prestávok, ako neskutočne fandili, aké mozole mali na rukách od neustáleho bubnovania, to si zaslúži naozaj uznanie. To neurobí hociktorý rodič. Iba ten, ktorý si váži prácu vás a vašich trénerov. Nehovoriac, ako sa pričinili aj o skvelú organizáciu samotného šampionátu. Posezónne vyvrcholenie v Beniakovciach bolo už len tou povestnou čerešničkou na torte. Strašne sú na vás hrdí a to si vážte. Rodičom odovzdávate jeden veľký dar a to je šťastie, ktoré prežívajú na ihrisku počas zápasov. Ja som tiež veľmi šťastný, že tvoríte takú skvelú basketbalovú rodinu.”

Na koniec svojho príhovoru Cyril Betuš zaprial mladým basketbalovým adeptkám pevné zdravie a veľa šťastia i úspechov do ďalších rokov. “Určite ma uvidíte ako vám kdesi v kúte budem tlieskať pri ďalších zápasoch,” dodal Cyril Betuš.

Následne si tréneri i jednotlivé dievčatá prišli osobne prevziať ďakovné listy za reprezentáciu mestskej časti a vynikajúce výsledky dosiahnuté na majstrovstvách Slovenska v tomto kalendárnom roku. A nechýbal ani zápis do kroniky mestskej časti Sídlisko Ťahanovce. Niektoré dievčatá si to aj náležite užívali. A ešte viac, keď Cyril Betuš pripomenul, že s týmto perom sa ako prvý zapísal do kroniky bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič…

Potom sa k slovu dostal Miroslav Dirga, ktorý sa poďakoval starostovi za prijatie. “Veľmi si to vážime a je to pre nás veľká česť. Dievčatá robia obrovskú reklamu pre sídlisko. Možno až 90 percent z nich sú priamo z Ťahanoviec. To je niečo úžasné. Som pri basketbale vyše 40 rokov, no ešte nikdy sme nemali v klube toľko detí z jedného sídliska. V tíme máme dievčatá, ktoré sú obrovskými talentmi pre slovenský basketbal. Majú ešte rezervy, no zreteľne vidíme ako napredujú,” poznamenal Miroslav Dirga. Ako povedal, cení si aj pomoc a podporu mestskej časti, no najviac by ju v súčasnosti ocenil pri zrenovovaní telocvične. Tá už po takmer 30 rokoch súrne potrebuje zrekonštruovať strechu a vynoviť palubovku. “Budeme sa v maximálnej možnej miere snažiť prinášať ďalšie úspechy pre toto sídlisko,” prisľúbil Miroslav Dirga.

Na dievčatá už potom čakali chutné koláče, malé občerstvenie a hlavne spoločná fotografia s pánom starostom. Keďže v stredu bol posledný tréning pred prázdninami, nemohla chýbať ani populárna zmrzlina.

Takže, kočky, príjemné prežitie prázdnin a hlavne sa zdravé a plné elánu hláste na prvom tréningu 1. augusta o 9.00 hod.