You are currently viewing Šéfka CBK: Prelomový rok 2022 bude náročné prekonať

Šéfka CBK: Prelomový rok 2022 bude náročné prekonať

  • Post author:

Na prelome kalendárnych rokov je vhodný čas na bilancovanie. Inak to nie je ani v našom klube. A veru, je čo bilancovať. Pri hodnotení roku 2022 by sme mohli použiť rôzne superlatívy – neopakovateľný, historický, prelomový, úžasný – a všetky by korešpondovali s tým, akými výraznými zmenami prešla rodina CBK v uplynulom roku na viacerých frontoch. S prezidentkou CBK Vladimírou Daňkovou sme sa preto pristavili pri roku s tromi dvojkami. A bolo to príjemné bilancovanie.

 

Aký bol teda rok 2022?

„Rokom veľkých zmien. V ponímaní nášho malého klubu by sa dalo povedať až obrovských zmien a výziev. Hlavne to bol rok, ktorý nám priniesol niečo nové, nepoznané, čo sme ešte nezažili.”

Čo vás najviac potešilo a zarmútilo v uplynulom roku?

„Najviac ma potešili dve veci – Superfinále EGBL a vstup do extraligy. Mrzia ma akurát 2009-ky. Zarmútilo ma, že sa po odchode viacerých dievčat rozpadlo úspešné družstvo a trochu sa trápime. Samozrejme, pribudli nové hráčky, no kým sa naučia základné veci a nabehnú do tohto systému, potrvá to nejaký rok. Uvedomujeme si, že tento rok bude ťažší pre túto vekovú kategóriu.”

EGBL – MLÁDEŽNÍCKY VRCHOL

V tomto kontexte to bol nepochybne historický rok. Poďme však po poriadku. Dievčatám sa veľmi dobre viedlo v Európskej mládežníckej lige EGBL do 18 rokov, v ktorej si vybojovali účasť vo Final Four.„Účinkovanie v EGBL bol náš mládežnícky vrchol v uplynulom roku. Týmto turnajom jedna veková kategória viac-menej ukončila svoju mládežnícku činnosť. Hoci je pravda, že dievčatá ešte pokračujú v juniorkách. EGBL bol vrcholom pre deti, ktoré sme vychovávali od začiatku v našom klube. Od prvých vysokých prehier až po päť titulov majsteriek Slovenska v rade. EGBL bolo akousi odmenou za ich niekoľkoročné snaženie v jednotlivých vekových kategóriách.”

Úspech dosiahol aj klub na diplomatickom poli, keď sa úspešne uchádzal o zorganizovanie tohto Superfinále.

„A vďaka sponzorom a rodičom sme ho zvládli na jednotku. Ohlasy boli pozitívne zo všetkých strán a slová vďaky od jednotlivých tímov i z ústredia EGBL boli najlepšou odmenou za vynaloženú námahu. V basketbalových kruhoch kvitovali a vysoko oceňovali ako sme organizačne zvládli túto akciu. Navyše sme sa ešte viac dostali do povedomia. Už o nás vedia oveľa lepšie. Z európskych klubov dostávame ponuky na turnaje. EGBL bol pre nás krokom do vyššieho levelu.”

Mládeži sa dobre darilo nielen na medzinárodnej scéne, ale i na domácich palubovkách. Azda najviac rezonovalo zlato 2009-tok v Starej Turej.

„Dievčatá nám ziskom titulu urobili veľkú radosť. Mrzí ma však, že úspešný tím 2009-tok sa výrazne zmenil. Niektoré dievčatá skončili, iné odišli. Už teda nie je taký silný ako v predošlej sezóne.”

OBAVY ZAŽEHNALI ÚŽASNÍ ĽUDIA

Mimoriadne perný prelom jari a leta navyše umocnila i šanca zahrať si ženskú extraligu. Nakoniec sa všetko podarilo zrealizovať a k ženskému basketbalovému klubu pribudlo už aj slovíčko extraligový. Ako sa na to spätne pozeráte?

„Skočili sme do nepoznaných vôd a vyšlo to. Sme nováčikom súťaže a myslím si, že zatiaľ plávame celkom dobre.”

Nemali ste obavy, či zvládnete všetko, čo obnáša extraliga? Nemáme na mysli samotný káder, ale i celkové organizačné zabezpečenie sezóny, marketingové povinnosti a podobne.

„Nebudem klamať – zo začiatku som sa toho bála. V klube však mám okolo seba skvelých ľudí a úžasných rodičov. Veľmi mi pomohli, takže som v tom nebola sama. Všetky požiadavky, ktoré sa na nás kládli, sme splnili. Čo bolo potrebné urobiť a zabezpečiť, to sme spravili. V tejto súvislosti by som spomenula najmä Luciu Dzurovú, Janka Bača či Vlada Mantiča. Ešte raz, veľká vďaka všetkým.”

Štart CBK v extralige bol z tohto pohľadu historický. Spĺňa nováčikovský ročník to, čo ste si predsavzali?

„Áno. Vstupovali sme doň s tým, že dáme príležitosť našim hráčkam a odchovankyniam klubu. Hlavne sme chceli, aby nabrali skúsenosti a získali väčšie ostrohy úspešné dievčatá ročníka 2005. Vieme, že na to majú a chceme ich posúvať ďalej. Tieto 17-ročné dievčatá dostali v našom klube veľkú porciu minút v jednotlivých zápasoch. Možno aj na úkor starších a skúsenejších hráčok. Naším cieľom však nie je vyhrať extraligu, ale výkonnostne posunúť mladé hráčky v ich kariére.”

  1. MIESTO MILÝM PREKVAPENÍM

Víkendovým stretnutím na palubovke Slávie Banská Bystrica sme ukončili základnú časť extraligy. Teraz nás čaká šesť zápasov v nadstavbe o udržanie sa. Ako by ste zhodnotila účinkovanie CBK v základnej časti?

„Už sa to neraz počas sezóny spomínalo, že výkony dievčat sú ako na hojdačke – raz hore, raz dole. V ich nízkom veku je však nevyrovnanosť výkonov pochopiteľná. Navyše netreba zabúdať, že dievčatá študujú a pracujú. Nemôžu teda trénovať toľko ako popredné tímy. Kým najlepšie majú denne dvojfázové tréningy a za týždeň majú 9-10 tréningových jednotiek, my ich máme päť v popoludňajších hodinách. A aj to nie vždy v kompletnej zostave. Na druhej strane si treba uvedomiť, že nemáme výhodu domáceho prostredia. Svoje stretnutia hráme v Šaci, kde sme však neabsolvovali ani jediný tréning. Iba tam odohráme zápas. A to je veľký hendikep. Z tohto pohľadu je postavenie v tabuľke – 6. miesto – milým prekvapením.”

Veľkú zásluhu na tom má i nestor slovenského basketbalu Vladimír Karnay. Ako vnímate jeho vklad do družstva?

„Klobúk dolu pred ním, že sa dal na to a nezľakol sa tejto výzvy. Predsa len, má už svoj vek a netreba zabúdať, aké popredné družstvá viedol vo svojej kariére, i reprezentačné, a aký tím dostal k dispozícii u nás. Má svoje meno a pokojne mohol povedať, že do toho nejde. Veľmi sa tešíme, že tu zostal a ťahá dievčatá ďalej v kariére. Pri tejto príležitosti by som sa chcela poďakovať všetkým trénerom. Minulý rok k nám pribudli aj noví, z ktorých sa veľmi tešíme – Tomáš Drankaľuk si zobral na starosť 2008-ky a Rado Kolesár juniorky. Nemôžem zabudnúť ani na trénerky, ktoré sa venujú našim najmladším – Táňu Špilárovú, Mimu Sýkorovú a Anitu Gallovú. Verím, že v budúcej sezóne sa odzrkadlí, čo tieto dievčatá naučili naše trénerky.”

OČIVIDNÉ ZMENY AJ V ZÁZEMÍ

Jedna vec je herná zložka a druhá zázemie klubu. Aj tu nastali minulý rok obrovské zmeny. Domáca telocvičňa prešla veľkým skrášľovacím procesom. To vás musí tiež tešiť. Je tak?

„To je pravda. Veľká vďaka patrí Centru voľného času. Nový náter dostala palubovka i chodby v telocvični. Vynovili sa šatne i sociálne zariadenia. Investovali sme do nového LED osvetlenia a kúpili sme novú svetelnú tabuľu. Naposledy sa udiala výmena okien. V telocvični sú už teraz nové plastové okná.”

A vynovil sa aj samotný klub.

„Áno, na to tiež nesmieme zabudnúť. V lete sme do novej sezóny vstupovali v nových dresoch, s novým klubovým logom a aj s novou internetovou stránkou. Je tu možnosť nakupovať pekné veci vo fanshope. To všetko sú očividné zmeny k lepšiemu. Noviniek naozaj na niekoľko rokov. My sme ich stihli za rok.”

V súvislosti s rokom 2022 je vraj v talóne ešte jedna novinka, ktorá zviditeľní CBK…

„Zatiaľ nechcem nič prezrádzať, kým nebude definitíva.”

V tomto smere bude asi veľmi náročné tromfnúť rok 2022. Čo si myslíte?

„Potešilo nás, keby sme si v tomto roku udržali 6. miesto v extralige. Mali by sme obrovskú radosť, keď si zachováme extraligovú účasť. V juniorkách k nám prišli na hosťovanie tri dievčatá z Čane a máme medailové ambície v tejto kategórii. V ostatných kategóriách máme menšie ambície. Úspechom bude už len účasť na majstrovstvách Slovenska.”