You are currently viewing REPREZENTÁCIA: „Mici” Krištofová v nominácii na ME do Grécka – na Kréte sa stretnú policajtky

REPREZENTÁCIA: „Mici” Krištofová v nominácii na ME do Grécka – na Kréte sa stretnú policajtky

  • Post author:

Na prelome júla a augusta mal CBK zastúpenie na Svetovej letnej univerziáde v Číne v podobe dvoch basketbalistiek Mišky Lukačikovej a Timey Čatlošovej. Najnovšie je na svete nominácia na majstrovstvá Európy basketbalistiek – policajtiek, v ktorej má CBK tiež svoje zastúpenie. Miroslava „Mici” Krištofová by mala byť oporou novotvoriaceho sa tímu Slovenska, ktorý sa v máji (18.-25.) predstaví v Grécku na 4. policajných ME.

„Keď všetko pôjde tak, ako má, a budem zdravá, tak by som mala štartovať na tomto šampionáte. Dúfam, že sa mi zranenia budú vyhýbať,” vyjadrila sa „Mici” Krištofová. Opora extraligových basketbalistiek CBK Košice v posledných dňoch laborovala s natiahnutými slabinami, no už začína s tréningom. Zaujímavé je, že hoci šampionát je až v máji, menoslov 13 hráčok je už nejaký ten deň na svete. Na ME pocestuje 12 basketbalistiek. „Samotný basketbal v rámci Policajného zboru Slovenskej republiky sme začali riešiť ešte pred pandémiou, keď ma s touto požiadavkou oslovil náš inšpektor výcviku. Zobrala som to ako výzvu. Už vtedy sme mali družstvo, no to sa za 3-4 roky zmenilo. Každopádne ide o dlhodobejší projekt, lebo teraz v novembri mala byť kvalifikácia na ME, no nakoniec sa neuskutoční.”

Dôvod je jednoduchý – prihlásilo sa totiž toľko krajín, koľko mohlo štartovať na šampionáte. Nemusela sa teda robiť kvalifikácia. Účasť na ME mal už istú organizátor (Grécko) a automaticky i obhajca prvenstva (Francúzsko). Do osmičky krajín sa prihlásil presný poltucet – Belgicko, Maďarsko, Island, Írsko, Veľká Británia a Slovensko. Na ME sa tímy vyžrebujú do dvoch štvorčlenných skupín. Zatiaľ je známe iba to, že nasadené do skupín budú práve Grécko a Francúzsko.

„Tým, že sme z celého Slovenska a nie všetky dievčatá sa poznáme, tak si organizujeme spoločné stretnutia. Máme za sebou dve a čakajú nás ešte tri. Najprv sme mali ešte pred prázdninami prípravný zápas s UMB Banská Bystrica. Teraz proti Maďarkám už išlo o oficiálny reprezentačný zápas so všetkým, čo k nemu patrí. Stretnutie sa hralo v Banskej Bystrici na palubovke Slávie. V oboch zápasoch sme vyhrali. Zápas s Maďarkami nám dosť veľa ukázal. Priznám sa, že som očakávala o čosi rýchlejší a agresívnejší basketbal.”

V súvislosti s touto témou automaticky vyvstane otázka – je na Slovensku dosť kvalitných basketbalistiek, ktoré nosia policajnú rovnošatu? „Zo začiatku nás bolo dosť, no postupne sa vykryštalizovala súčasná trinástka hráčok. V nej sme tri, ktoré aktívne hráme basketbal aj súťažne. Ďalšie tri-štyri hráčky hrali ešte donedávna basketbal. Zostávajúce členky hrávali pod košmi na súťažnej úrovni už dávnejšie.” Okrem „Mici” Krištofovej sú aktívnymi hráčkami aj Denisa Blanárová z Young Angels Košice a Michaela Pahulyová z prvoligového Dubčeka Bratislava. Ostatné hráčky nemajú žiadnu klubovú príslušnosť, no minulosti trebárs Ema Mihaljevičová obliekala dres Piešťan, za Šamorín hrala Viktória Óvári, Stanislava Arendáčová či Diana Bodnárová hrali v našom tíme.

Dať dokopy takúto partiu hráčok nešlo zo dňa deň. Veď kto už len môže mať pod palcom, koľko je súcich basketbalistiek na policajných oddeleniach po celom Slovensku. „V prvom rade sme dali oznam či výzvu na sociálne siete fanklubu polície. Ozvalo sa mi mnoho dievčat. O niektorých som mala aj ja vedomosť, že študujú na Akadémii Policajného zboru, kde mali basketbalové družstvo. Postupne mi dievčatá posúvali kontakty na ďalšie hráčky a tak sa vyformoval káder do súčasnej podoby,” povedala „Mici”, ktorá pracuje ma Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Košiciach.

Apropo, ako sa volí kapitánka v policajnom tíme basketbalistiek? Ide o hráčku s najvyššou hodnosťou, alebo vyslovene o hráčku s hodnosťou kapitán? – spýtali sme sa zástupkyne nášho klubu s hodnosťou nadporučík. „Tým, že som od začiatku riešila celé fungovanie policajného basketbalového výberu, tak obaja páni, ktorí ma oslovili s požiadavkou zloženia družstva, mi zároveň povedali, že budem kapitánka tímu i tréner v jednom.” Ďalšie kumulovanie funkcií vraj už nehrozí, takže nebude masérkou v tíme či vedúcou družstva… „Tak sa to nejako vyvŕbilo. Žiaľ, nemáme trénera a sme z toho trochu na prášky,” priznala „Mici”, ktorú sme podpichli, či nechcela ponúknuť túto funkciu Vladimírovi Karnayovi, ktorý už bude mať s extraligistkami CBK po sezóne. Navyše dejisko šampionátu Heraklion na ostrove Kréta dôverne pozná. „Už som sa s ním na túto tému rozprávala. V Heraklione absolvoval jednu Európu a nebráni sa ani tejto výzve a ponuku by prijal. Každopádne to musíme doriešiť. Vôbec sa mi nepozdáva situácia, že mám hrať i koučovať družstvo. To by bolo veľmi náročné,” konštatovala „Mici”, ktorá ma v tíme tretiu najvyššiu hodnosť po Lucii Baňasovej (hodnosť kapitán) a Lucii Lajčiakovej (hodnosť major).

 

NOMINÁCIA SLOVENSKA

por. Mgr. STANISLAVA ARENDÁČOVÁ (31.10.1998, Nová Ľubovňa), stržm. DENISA BLANÁROVÁ (20.06.1997, Košice), Bc. DIANA BODNÁROVÁ (01.09.1997, Košice), Mgr. VERONIKA JASOVÁ (2.11.1998, Kováčová), npor. Mgr. MIROSLAVA KRIŠTOFOVÁ (24.01.1989, Košice), stržm. Mgr. EMA MIHALJEVIČOVÁ (28.08.1997, Vrbovce), por. Mgr. VIKTÓRIA ÓVÁRI (29.01.1998, Šamorín), Bc. MICHAELA PAHULYOVÁ (13.04.2022, Čaňa), stržm. JANKA VALKOVÁ (14.04.2002, Markušovce), por. SIMONA VIŠNIEVSKÁ (29.05.1993, Košice), kpt. Bc. LUCIA BAŇASOVÁ (26.1.1979, Kvakovce), ppráp. ANDREA UHLÍKOVÁ (21.11.1982, Trnava), mjr. Mgr. LUCIA LAJČIAKOVÁ (22.02.1982, Ružomberok)