You are currently viewing REPREZENTÁCIA: „Mici” by na Kréte rada doviedla slovenské policajtky k úspechu

REPREZENTÁCIA: „Mici” by na Kréte rada doviedla slovenské policajtky k úspechu

 • Post author:

Po dlhých deviatich rokoch sa budú konať 4. majstrovstvá Európy basketbalistiek – policajtiek. A historicky po prvý raz aj so slovenskou účasťou. Dvojnásobne nás teší, že zastúpenie na tomto podujatí bude mať aj náš klub vďaka Miroslave „Mici” Krištofovej.

V poradí 4. USPE (Union Sportive des Polices d’Europe) European Police Championship Basketball Women – ako znie celý názov šampionátu – sa uskutočnia od 18. do 25. mája v Heraklione na gréckom ostrove Kréta.

 

Kým basketbalisti – policajti pred dvoma rokmi absolvovali už 9. majstrovstvá Európy, ženy čaká iba štvrtý ročník. Aj preto, že ten predchádzajúci tretí sa konal ešte v roku 2015 vo francúzskom La Rochelle. Odvtedy to nejako utíchlo a teraz nastáva akýsi reštart. A je potrebné hneď vypichnúť, že v rodisku vládcu olympských bohov Zeusa bude štartovať doteraz najväčší počet krajín. Na prvom ročníku totiž štartovali 4 krajiny, na druhom 5 štátov, na treťom 6 krajín a teraz ich budem sedem. „A to bolo pôvodne prihlásených 8 účastníkov, no nakoniec sa Írsko odhlásilo. Pritom táto ostrovná krajina patrila doteraz k najúspešnejším účastníkom majstrovstiev Európy. Vlastne na predchádzajúcich troch šampionátoch brali cenné kovy len tri krajiny – Írsko, Grécko a Francúzsko. Zhodou okolností, všetky tri majú rovnakú medailovú bilanciu – zlato, striebro, bronz,” ukázala dokonalý prehľad „Mici” Krištofová.

Írky mali hrať v skupine práve so Slovenkami. Nakoniec skupina A bude mať len troch účastníkov. Slovenská výprava odcestuje do dejiska šampionátu v sobotu predpoludním z viedenského letiska. Keďže nedeľňajší duel s Írskom padol, turnaj začnú v pondelok zápasom s Maďarskom, v utorok ich čaká domáce Grécko. Druhú skupinu tvoria Francúzsko, Island, Belgicko a Veľká Británia.

„Mici” Krištofová by mala byť oporou novotvoriaceho sa tímu Slovenska. „Za celý čas sme sa stretli v rámci prípravy päťkrát, pričom sme odohrali štyri prípravné zápasy. Dve stretnutia sme odohrali s tímom UMB Banská Bystrica a dve s Maďarskom, ktoré bude naším prvým súperom na najväčšom gréckom ostrove. Vyhrali sme všetky štyri!” – tešila sa „Mici”. Na pozdvihnutie sebavedomia sú tieto víťazstvá výbornou správou. Nehovoriac, že práve s Maďarkami začíname turnaj, takže je to veľmi príjemné zistenie. „Máme fajn družstvo. Je dobre zložené, takže teoreticky by sme mohli získať nejaký úspech. Tak ďaleko sa však až nepozeráme. Ideme s pokorou a najprv chceme zvládnuť stretnutia v skupine. Ak by sa nám podarilo znova zdolať Maďarky, tak by nám nemal újsť postup zo skupiny. Vôbec neviem odhadnúť aktuálnu silu Grécka. Máme však výhodu, že nám odpadol úvodný zápas s Írskom, tak si v nedeľu pôjdeme pozrieť zápas Grécka s Maďarskom. Rady by sme sa vrátili s nejakým pekným úspechom. Uvidíme, ako dopadneme pri našej premiére na podujatí takéhoto rangu,” konštatovala „Mici”, ktorá ma v tíme druhú najvyššiu hodnosť po Lucii Baňasovej (hodnosť kapitán). Pôvodne figurovala v tíme aj Lucia Lajčiaková (hodnosť major), no tá nakoniec vycestuje na Krétu v rámci realizačného tímu ako masérka.

Mimochodom, v 12-člennom výbere sú tri aktívne hráčky. Okrem „Mici” hrala v uplynulej sezóne Denisa Blanárová za Young Angels Košice a Michaela Pahulyová hájila farby tímu Dubček Bratislava. Ostatné hráčky nemajú žiadnu klubovú príslušnosť, no v minulosti trebárs Ema Mihaljevičová obliekala dres Piešťan, za Šamorín hrala Viktória Óvári, Stanislava Arendáčová či Diana Bodnárová hrali v našom tíme.

Policajný zbor Slovenskej republiky a Športový klub polície od začiatku podporovali tento basketbalový tím. Hradili im sústredenie, priestory na prípravu, cestovanie, ubytovanie, stravu i výstroj. „Som síce aj trénerka, no v prvom rade by som si chcela i zahrať. Bude to náročné skĺbiť, ale rada by som pomohla družstvu aj na palubovke,” povedala „Mici”, ktorá pracuje ma Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Košiciach. Práve ona je dušou celého tímu, lebo od začiatku riešila fungovanie policajného basketbalového výberu a dávala dokopy zloženie družstva.

Tak držíme palce, nech sa fešným slovenským basketbalovým policajtkám darí, aby na ceste späť bolo lietadlo ťažšie o medaile a trofeje.

NOMINÁCIA SLOVENSKA

por. Mgr. STANISLAVA ARENDÁČOVÁ (31.10.1998, Nová Ľubovňa)

stržm. DENISA BLANÁROVÁ (20.06.1997, Košice)

Mgr. VERONIKA JASOVÁ (2.11.1998, Kováčová)

npor. Mgr. MIROSLAVA KRIŠTOFOVÁ (24.01.1989, Košice)

stržm. Mgr. EMA MIHALJEVIČOVÁ (28.08.1997, Vrbovce)

por. Mgr. VIKTÓRIA ÓVÁRI (29.01.1998, Šamorín)

Bc. MICHAELA PAHULYOVÁ (13.04.2022, Čaňa)

stržm. JANKA VALKOVÁ (14.04.2002, Markušovce)

por. SIMONA VIŠNIEVSKÁ (29.05.1993, Košice)

kpt. Bc. LUCIA BAŇASOVÁ (26.1.1979, Kvakovce)

ppráp. ANDREA UHLÍKOVÁ (21.11.1982, Trnava)

nstržm. Ing. Erika MIKULÁŠOVÁ (6. 1. 1992, Košice).

 

PORADIE NA PREDCHÁDZAJÚCICH TROCH ME POLICAJTIEK

 1. ROČNÍK – 2009

Finále: Grécko – Írsko 78:51, o 3. miesto: Veľká Británia – Francúzsko 43:30.

 1. Grécko
 2. Írsko
 3. Francúzsko
 4. Veľká Británia
 5. ROČNÍK – 2011

Finále: Írsko – Francúzsko 77:71, o 3. miesto: Grécko – Veľká Británia 81:35.

 1. Írsko
 2. Francúzsko
 3. Grécko
 4. Veľká Británia
 5. Holandsko

III. ROČNÍK – 2015

Finále: Francúzsko – Grécko 49:47, o 3. miesto: Írsko – Maďarsko 50:39, o 5. miesto: Veľká Británia – Holandsko 47:35.

 1. Francúzsko
 2. Grécko
 3. Írsko
 4. Maďarsko
 5. Veľká Británia
 6. Holandsko