You are currently viewing Onedlho rozžiaria telocvičňu nové LED svietidlá

Onedlho rozžiaria telocvičňu nové LED svietidlá

  • Post author:

Návštevníci našej telocvične si určite všimli, že v poslednom období prechádza skrášľovacou kúrou. Pred časom dostala nový náter palubovka. Neskôr i lavičky pre fanúšikov. Poslednou investíciou do haly bola novučičká veľká svetelná tabuľa a nad košmi pribudli i časomery. Modernizácia stánku, ktorý je našou domovskou telecvičňou, však neprestáva. Najnovšie je na programe dňa výmena osvetlenia.

Neustále zvyšovanie cien elektrickej energie a tým aj nákladov klubu primalo vedenie CBK, aby začalo riešiť aj túto záležitosť, ktorá sa pomaličky začínala stavať problémom. Ledva sa niektoré výbojky podarilo vymeniť, po pár dňoch už boli nefunkčné. O energetickej náročnosti ani nehovoriac. Už o pár dní by však telocvičňu malo rozžiariť moderné LED osvetlenie.

“CVČ v minulých týždňoch investovala do opráv osvetlenia, no ani tak nedošlo k výraznému zlepšeniu a výbojky nám naďalej vypadávajú a sú nefunkčné. Rozprávali sme sa s riaditeľkou CVČ pani Drimákovou a chceli by sme priložiť ruku k dielu. Podarilo sa nám nájsť sponzora, ktorý vymení všetky svetlá. Navyše táto rekonštrukcia nebude klub nič stáť. Ušetríme tak množstvo finančných prostriedkov. Priznám sa, že ani sám som nepredpokladal takú ročnú úsporu,” poznamenal Miroslav Dirga.

V súčasnosti je v telocvični 31 svietidiel s inštalovanou výbojkou s príkonom 250 W. Navrhovaným riešením je výmena 25 ks svietidiel (5 x rad s piatimi svietidlami nad ihriskom) typu high bay s príkonom 100 W a s neutrálnou bielou farbou svetla, čo je o 60 percent nižšia spotreba elektrickej energie. Kým životnosť výbojky je 10 000 hodín, životnosť LED svetidla je až 50 000 hodín. Pri súčasnom využívaní telocvične je to asi 20 rokov. Ročná úspora nákladov by tak bola takmer 1 200 eur. Keďže cena elektrickej energie pôjde naďalej hore, tak návratnosť a úspora bude reálne ešte vyššia. Len pri súčasnej cene elektrickej energie by celková úspora za celú životnosť LED svietidiel bola takmer 25 000 eur. “Pre nás to budú veľké ušetrené prostriedky,” zdupľoval Miroslav Dirga. K výmene osvetlenie dôjde počas celej nedele 17. októbra.