Trénerský štáb v našom klube rozšírila na začiatku uplynulej sezóny Lucia Kupčová. Ako asistentka pomáhala trénerovi Miroslavovi Dirgovi pri striebornom družstve mladších minižiačok U11. Po úspešnej sezóne sa síce naše cesty rozišli, no obe strany veria, že len dočasne na dva roky.
„Môj príchod do klubu sa udial celkom náhodne. Zo školy som mala ročnú pauzu, pretože som bola v medziročníku, čiže som si musela dorobiť skúšku. Zostávala som teda v Košiciach. Trénovanie ma veľmi lákalo. Bola som v kontakte s Peťou Sukubovou, ktorá viedla mladšie žiačky U13. Naznačila mi, že by som sa mohla uplatniť pri niektorom družstve v CBK. Prišla som teda k najmladšej kategórii a táto práca ma od začiatku chytila. Povedala som si teda, že túto sezónu potiahnem pri tejto kategórii až do konca,” opísala svoj príchod do CBK študentka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá študuje učiteľstvo – telesnú výchovu a biológiu. Má za sebou tretí, bakalársky ročník a pred sebou ešte dva roky štúdia. A to je práve dôvod, prečo Lucka po roku ukončila svoje pôsobenie v CBK.

„Verím, že iba nateraz. S pánom trénerom Dirgom sme sa bavili, že po dvoch rokoch sa vrátim. Určite by som chcela pokračovať v práci pri mládeži. Povedal mi, že ma po dvoch rokoch znova očakávajú v klube.”
Počas najbližšieho spomínaného obdobia však Lucka nezostane úplne bez basketbalu. V UMB Banská Bystrica sa bude venovať najmenším detičkám. „V klube rozbiehajú prípravku, ktorá nebude hrať žiadnu súťaž. Pôjde vyložene iba o to, naladiť detičky na basketbal. Pôjde o zmiešaný kolektív chlapcov a dievčat. Rozprávala som sa už s jednou trénerkou a predbežne sme sa dohodli, že by som si ich zobrala pod seba a venovala sa im najbližšie dva roky.”
Aký teda bol premiérový rok v CBK? „Skvelý, super. Zo začiatku som ani nečakala, že ma trénerstvo tak chytí. Tie deti ma však úplne pohltili. Keď vidíte snahu, energiu a to veľké chcenie z ich strany, tak vás to ako trénera ešte viac prinúti k tomu, aby ste im pomohli a trpezlivo vysvetľovali jednotlivé veci. Super bolo, že ma aj počúvali,” zhlboka sa nadýchla Lucka a vzápätí so smiechom dodala: „Sem-tam.”

Lucka začínala s basketbalom v Abovii, po troch rokoch prešla do Young Angels. Basketbalu sa venovala 13 rokov a novú skúsenosť z trénerskej lavičky si nevie vynachváliť. „Celá sezóna uplynula strašne rýchlo. Veľmi ma bavili tréningy a hlavne zápasy našich dievčat. Vidieť tie emócie dievčat z trénerského pohľadu bolo na nezaplatenie. Veľmi ma to bavilo a napĺňalo. A majstrovstvá Slovenska? Úžasná bodka na konci sezóny,” tešila sa 23-ročná Lucka, ktorá tvorila zaujímavý tandem so 75-ročným bardom basketbalu Miroslavom Dirgom.
„Bola to pre mňa úžasná skúsenosť, za ktorú som veľmi vďačná. Teraz sa ju budem snažiť zúročiť ďalej pri najmenších. Takáto prax je mimoriadne cenná. Už budem vedieť aj vysvetliť nejaké chyby a deťom ukázať správne návyky. Tiež som si uvedomila, že ako tréner musím mať i väčší odstup od detí. Nemôžem sa s nimi príliš skamarátiť. Tréner si musí vybudovať prirodzený rešpekt. Inak to nefunguje. To sú práve tie skúsenosti, ktoré človek musí nadobudnúť. Nedajú sa naučiť,” dodala Lucka, ktorej želáme veľa úspechov v ďalšom napredovaní v práci s nádejnými adeptmi basketbalu.
