You are currently viewing MLADŠIE MINI U11: Veľkonočný turnaj v Ostrave – väčší boj s chrípkou ako so súperkami

MLADŠIE MINI U11: Veľkonočný turnaj v Ostrave – väčší boj s chrípkou ako so súperkami

  • Post author:

V uplynulých dňoch sa v Ostrave uskutočnil tradičný veľkonočný mládežnícky turnaj v basketbale – EASTER TOURNAMENT 2023. Na jednom z najväčších mládežníckych podujatí v strednej Európe sa medzi 143 družstvami z Česka, Maďarska, Litvy, Nemecka, Slovinska a Slovenska predstavili i mladšie minižiačky CBK Košice U11 (2012 a mladšie).

Žiaľ, predstavy a očakávania z prvej medzinárodnej previerky našich mladých nádejí výrazne naštrbila chrípka. Až tak, že z 13 nominovaných dievčat dohralo turnaj osem! Po návrate domov išli do postele s teplotou aj ďalšie dievčatá. „Jedna sms striedala druhú, v ktorých rodičia ospravedlňovali dievčatá z tréningu pre chrípku. Všetky majú negatívny test na covid. Z celej výpravy zostali zdravá len moja trénerská kolegyňa Anita Gallová, jej dcéra Lea a Grétka Šutý,” povedala trénerka Miroslava Sýkorová, ktorá tiež doma bojuje s chorobou a teplotami. Základná informácia je tá, že dievčatá CBK skončili na 8. mieste. V súvislosti s vyššie spomenutým však umiestnenie nebolo vôbec dôležité. Straty boli naozaj veľké, chrípka sa s dievčatami nemaznala – čo zápas, to užší káder o jednu hráčku. A začalo sa to už na parkovisku vo štvrtok ráno pri odchode do Ostravy.

„Malo cestovať 13 dievčat, no nakoniec išlo len dvanásť, lebo Stela Krčíková (2012) pre chorobu zostala doma. Hneď prvý večer začala teplotovať ďalšia 2012-ka Lea Kašková, takže zostali len tri 2012-ky. Po stretnutí s maďarským tímom skončila aj Emma Frankovič. Zápas ešte odohrala, ale hneď po ňom už mala teplotu 38,5 stupňa. Večer ešte zvracala Beky Onušková. Po ďalšom zápase začala plakať Kikuša Ondrovičová, že ju bolí hlava. Turnaj sme tak dohrávali len po dohode so súpermi, lebo sme nemali dostatočný počet hráčok.” Treba pripomenúť, že sme neboli jediným tímom s takýmito problémami. Niektoré družstvá dokonca odstúpili z turnaja pre vysokú chorobnosť.

Poďme k samotnému turnaju. Aký bol? „Fantastický. Ako vždy. Neboli sme tam po prvý raz. Vždy mal výbornú úroveň. Hralo sa po celej Ostrave v 13 halách na 17 ihriskách. Organizačne to usporiadatelia zvládli na jednotku. Skvelá bola i strava a ubytovanie. Klobúk dolu pred organizátormi. Všetko klapalo ako malo. Na budúci rok by sme sa tam chceli vrátiť,” pochvaľovala si celkové zabezpečenie podujatia Miroslava Sýkorová.

Napriek zdravotným problémom bol tento turnaj perfektnou previerkou pre naše dievčatá. Odohrali štyri vyrovnané súboje, z ktorých jeden vyhrali. Jeden súboj síce prehrali vysoko, ale maďarský celok bol z inej galaxie. Ako keby hral mimo súťaž. Výsledky Zsíros Akadémia Köbánya hovoria za všetko: 81:8, 89:4, 118:12, 96:4, 99:19!

Žlto-čierne odštartovali turnaj víťazne, keď porazili slovinský KK Litija 51:25. „Po dlhej ceste sme sa pomalšie rozbiehali, no napokon sme stretnutie dobre zvládli a víťazstvo na úvod určite potešilo.”

Ešte vo štvrtok večer sme odohrali druhý zápas na turnaji proti domácemu celku z Ostravy, ktorému sme podľahli o 10 bodov 25:35. „Bol to náš najlepší zápas na celom turnaji. Pritom sme ho začali katastrofálne. Prvú štvrtinu sme prehrali 1:12. Dievčatá mali na výber dve možnosti – buď sa vzdať alebo sa vzchopiť a bojovať. A ony sa veru vzchopili a bojovali tak, že jedna za druhú neskutočne ťahali. V živote sme ich nevideli tak hrať. S trénerkou Anitou sme skonštatovali, že to bol ich najlepší duel odkedy poznáme tie dievčatá. Hoci sme prehrali o desať bodov, boli sme maximálne spokojné.”

Na druhý deň nasledoval tretí súboj proti maďarskému družstvu. Práve Maďarky si naša trénerka veľmi priala do skupiny. Chcela, aby dievčatá videli, ako sa hrá tvrdo basketbal. U našich južných susedov už od malých detí cibria agresívnu obranu po celom ihrisku. Akadémia Köbánya nesklamala očakávania. „Tajne sme dúfali, že nedostaneme stovku a nakoniec sme ju nedostali. Do bodky splnili moje očakávania. A nešlo len o tvrdú obranu. Basketbalový rozum, ale i celková hra a vystupovanie bolo na úplne inej úrovni ako zvyšné družstvá. Hrali úplné iný basketbal. Išlo o akadémiu, v ktorej majú deti ráno tréning, popoludní tréning a vlastne celá škola je podriadená basketbalu a bolo to zrejmé. Dovolím si tvrdiť, že tieto dievčatá do 11 rokov produkovali basketbal na úrovni slovenských kategórii do 13 alebo 14 rokov. Celé družstvo bolo zložené len z hráčok 2012.”

Proti Žiline sme mali k dispozícii už len deväť hráčok. Museli sme sa teda dohodnúť so súperom, že žiadna z našich hráčok neodohrá v zápase viac ako tri štvrtiny. Žilina je lídrom štvorčlennej skupiny stred v dlhodobej slovenskej súťaži. „Prehrali sme o sedem bodov. Bol to dobrý zápas z našej strany. Myslím si, že keby sme ho vyhrali, tak hráme o 3. miesto. Osobne som presvedčená, že, ak by sme nastúpili v plnom zložení, tak ten zápas vyhráme. Žiaľ, chrípka nás skolila, tak sme sa nemohli lepšie porovnávať s týmto družstvom.”

V posledný deň sa hrali zápasy o konečné umiestnenie. CBK nastúpil proti Seredi, ktorá zasa účinkuje v skupine západ a v 8-člennej skupine jej patrí 4. miesto. „My sme zasa na 4. priečke na východe. Bol to celkom vyrovnaný súboj, v ktorom sme nakoniec prehrali o tri body. Musím však podotknúť, že sme nepremenili asi 20 trestných hodov. Neboli úspešné ani dievčatá, ktoré zvyknú premieňať šestky. Musíme na nich viac popracovať. Pod neúspešnosť trestných hodov sa podpísala skutočnosť, že dievčatá už boli vysílené. Bolo ich málo a navyše ich už začínala zmáhať choroba, lebo na druhý deň už boli doma všetky choré. Z našej strany to bolo dobré stretnutie, s ktorým sme boli spokojné,” dodala Miroslava Sýkorová.

VÝSLEDKY CBK U11

  1. APRÍLA:

CBK Košice – KK Litija (Slovin.) 51:25

SBŠ Ostrava zelená (ČR) – CBK Košice 35:25

  1. APRÍLA:

Zsíros Akadémia Köbánya (Maď.) – CBK Košice 89:4

  1. APRÍLA:

CBK Košice – BKM Žilina 28:35

VÝSLEDKY O UMIESTNENIE

  1. APRÍLA:

O 9. miesto: SBŠ Třinec (ČR) – KK Litija 9:34

O 7. miesto: BK AŠK Lokomotíva Sereď – CBK Košice 42:39

O 5. miesto: ALBA Berlín (Nem.)  – SVBŠ Ostrava zelená 49:39

O 3. miesto: SBŠ Ostrava biela – BKM Žilina 48:50

Finále: Young Angels Košice – Zsíros Akadémia Köbánya 19:99