You are currently viewing MINI: Nová sezóna, nové tváre, nová chuť

MINI: Nová sezóna, nové tváre, nová chuť

  • Post author:

Aj pre naše najmladšie kategórie sa začína nová sezóna a spolu s ňou štartujú aj nové výzvy. V sezóne 2023/2024 otvárame s najmladšími hviezdičkami za podpory mesta Košice až tri kategórie.

Najmladšia kategória U10 sa “pobije“ o svoje prvé body v súťaži nazvanej mikroliga. Túto súťaž otvárame kvôli novým deťom, ktoré k nám prichádzajú, aby mali svoj prvý zážitok z “veľkého zápasu“. Taktiež aj kvôli našim šikovným hráčkam ročníka 2014, aby si aj ony konečne skúsili hrať proti seberovným, keďže doteraz hrali stále iba proti starším dievčatám. „V týchto mini kategóriách ide hlavne o radosť z hry a vytvorenie si pozitívneho vzťahu k basketbalu. Našim cieľom v mikrolige, hlavne u dievčat ročníka 2014 je, aby si dievčatá začali viac veriť a naučili sa prevziať zodpovednosť na ihrisku,” povedala trénerka týchto najmladších kategórií Miroslava Sýkorová.

Ďalšou kategóriou je družstvo mladších mini žiačok – narodené v roku 2013 a mladšie. Väčšina dievčat tohto družstva už zbiera zápasové skúsenosti dva roky. V minulej sezóne hrali mikroligu a taktiež súťaž U11. „V mikrolige sa nám výborne darilo a prešli sme ňou bez jedinej prehry. V súťaži U11 bolo cítiť u týchto detí vekový rozdiel hlavne po fyzickej stránke. V tejto kategórií sme si stanovili za cieľ – okrem budovania lásky k tomuto krásnemu športu – aj postup na majstrovstvá Slovenska. Budem nadšená, ak sa nám to podarí.”

Poslednou z najmladších kategórií sú tzv. staršie mini žiačky U12. Tu sa o miesto na palubovke podelia hráčky narodené v roku 2012 doplnené dievčatami ročníka 2013. „V tejto kategórií sme si stanovili niekoľko malých cieľov. Hlavným je naučiť deti začať myslieť kolektívne. Postupne ich pripraviť na trošičku vyšší level basketbalu, kde to nie je len o jednej hráčke, ale je potrebné zapojiť do hry všetky dievčatá na ihrisku. Taktiež chceme docieliť, aby ťahala jedna za druhú a pomáhali si ako v útoku, tak aj v obrane. V minulom roku sme s týmito deťmi obsadili 5. miesto vo východnej skupine. Tohto roku je naším cieľom 4. miesto. Ak by sa to podarilo, bolo by to krásne ohodnotenie našej práce,” uviedla trénerka CBK Miroslava Sýkorová.

Všetky spomínané kategórie trénujú spolu v telocvični CVČ na Juhoslovanskej 2, v MČ Sídlisko Ťahanovce. Spoločne prechádzajú rukami až troch tréneriek a bývalých basketbalistiek: Anitou Gallovou, Štefániou Frankovičovou a Miroslavou Sýkorovou. Všetky tri majú za sebou nielen extraligové, ale i reprezentačné skúsenosti.

Anita Gallová – pod dievčenským menom Turáková – je niekoľkonásobná majsterka Slovenska. Je odchovankyňou ILT 83. Obliekala dresy CBK Košice, neskôr CBK Cassovia Košice. V roku 2001 ako reprezentantka Slovenska do 16 rokov svojimi výkonmi pomohla k 2. miestu v kvalifikácií na ME v poľskom Cetniewe. Jej reprezentačnú cestu zmarilo nešťastné zranenie kolena mesiac pred ME na reprezentačnom turnaji vo Francúzsku. Po zotavení sa zo zranenia pôsobila ako extraligová hráčka v CBK Cassovia Košice, neskôr v Karlových Varoch a v Sparta Prahe, kde sa jej opäť stal úraz kolena a basketbal zavesila na klinec. Je mamkou dvoch detí, dcérky Ley, ktorá oblieka dres CBK Košice, a syna Dominika, ktorý  sa venuje hádzanej v HK Košice.

Štefánia Frankovičová – pod dievčenským menom Kandráčová – je držiteľka viacerých titulov majsterky Slovenska. S baketbalom začala v ŠŠK Abovia 96 Košice, neskôr pôsobila vo Viktorii Košice. Reprezentačný dres obliekala od roku 2004 v kategórií U16 až do roku 2009 v kategórií U20. V roku 2007 obsadila 6. miesto na svetovom šampionáte do 19 rokov, ktorý sa konal v Bratislave. Od roku 2008 hrala za Basket Steel Slovakia Košice a neskôr pôsobila v MBK Rožňava, v ktorom ukončila svoju kariéru. Má dve dcérky a obe už obliekajú dres CBK Košice.

Miroslava Sýkorová – rodená Dirgová – vyrastala pri basketbale prakticky od narodenia, keďže chodila povzbudzovať svoju sestru Vlaďku (prezidentku CBK Košice) na zápasy niekdajšieho basketbalového družstva Lokomotíva Košice. Po vzore sestry začala aj ona v ILT 83, neskôr CBK Košice a nakoniec v CBK Cassovia Košice. Spolu s trénerkou Anitou vybojovala postup na ME v bulharskom Velikom Tarnove, kde v roku 2001 obsadila s reprezentačným tímom Slovenska pod vedením Vladimíra Karnaya 6. miesto. Basketbalu sa venovala do 18 rokov a je taktiež niekoľkonásobnou majsterkou SR. Má dve dcérky, jedna oblieka dres CBK Košice a druhá sa začína športovo prejavovať zatiaľ len v škôlke.

Všetky tri trénerky sa od začiatku sezóny venujú okrem svojej práci aj našim najmenším hviezdičkám, ktoré sa za veľkej pomoci  mesta Košice môžu rozvíjať vo svojich športových, pohybových a basketbalových zručnostiach.