You are currently viewing Klobúk dolu, Žilinčania!

Klobúk dolu, Žilinčania!

  • Post author:

Počas posledného víkendu sa v Žiline konali majstrovstvá Slovenska basketbalistiek v kategórii mladšie mini U11, na ktorých náš tím obsadil 4. miesto, keď v súboji o bronz podľahol Banskej Bystrici o päť bodov.

Šampionát zorganizoval BKM Žilina-Závodie a jedným dychom treba dodať, že na vynikajúcej úrovni. Zhodli sa na tom všetky družstvá.

Neustále sme mali k dispozícii mikrobus, čo bolo super. Keby sme cestovali hromadnou dopravou, tak by nám to trvalo aj 20 minút. Tak sme boli v hale za 7 minút. Rodičia sa pri mikrobuse striedali. Bolo vidieť, že sa všetky žilinskí rodičia i známi zapojili do organizovania turnaja. Iba samotné vedenie klubu by to nezvládlo. Podobne, ako my by sme nezvládli organizovanie bez výdatnej pomoci rodičov. Veľmi dobre si uvedomujeme, že poďakovanie patrí i žilinským rodičom. Atmosféra v hale bola výborná. Šampionát sa mi veľmi páčil,“ povedala trénerka CBK Minibuseuropa Košice U11 Miroslava Sýkorová.

Žilinčania zvládli šampionát úžasne po organizačnej stránke jednoducho úžasne. My sme už tiež usporiadali nie jedne majstrovstvá Slovenska, ktoré sme sa snažili zvládnuť čo najlepšie, ale presvedčili sme sa, že sa stále musíme učiť. Hoci bola veľká vzdialenosť medzi ubytovaním a halou, domáci organizátori to zvládli perfektne. Mali k dispozícii jeden mikrobus, ktorý neustále pendloval, aby nevyskočil žiaden problém. Naozaj po stránke ubytovania, stravy, dopravy či samotnej haly sme neriešili žiaden problém. Na kategóriu mladšie mini bolo všetko úplne postačujúce,“ nešetril slovami chvály riaditeľ CBK Minibuseuropa Košice Miroslav Dirga.

V podobnom duchu sa niesli aj slová prezidentky CBK Vladimíry Daňkovej. Tá pred týždňom z pozície trénerky koučovala svoje zverenkyne U14 na majstrovstvách Slovenska v domovskej hale na sídlisku Ťahanovce, pričom ich doviedla k piatemu titulu v rade. Keďže sa zároveň výrazne podieľala na organizácii šampionátu žiačok, mohla porovnávať. „Doprava bola veľkým plusom. Celá organizácia bola naozaj na vysokej úrovni. Všetko fungovalo ako malo. S úsmevom a bez viditeľného stresu zvládali všetko na jednotku. Tak, ako sme my pred týždňom počúvali slová chvály na organizáciu, tak teraz oprávnene musíme vyzdvihnúť aj Žilinčanov,“ konštatovala Vladimíra Daňková, ktorá bola v Žiline v úlohe rodiča. Jej dcéra Emmka Daňková si nakoniec vybojovala miestenku v All Stars (tretí najväčší počet bodov). Pred týždňom zasa staršia dcéra Tereza Daňková bola nielen v All Stars, ale vyhlásili ju aj za MVP turnaja.

SBA vyžaduje u tejto kategórii iba vyhlásenie piatich najlepších hráčok – All Stars – ktoré vzídu z hlasovania trénerov, rozhodcov a komisára. Žilinský klub však pridal aj kategórie navyše. Vyhlásil najlepšiu strelkyňu turnaja a najlepšiu strelkyňu trestných hodov. Ňou sa stala práve Emmka Daňková (62-percentuálna úspešnosť). Navyše ocenili aj najlepšie tri hráčky každého družstva podľa výberu trénera toho-ktorého tímu. V tíme CBK sa stala najužitočnejšou hráčkou Tamarka Mantičová, najlepšou brániacou hráčkou bola Barborka Bednárová a najlepšia doskakujúca hráčka bola Tamarka Juhászová.

Osobne som niečo podobné v mojej dlhej trénerskej i funkcionárskej kariére nezažil, aby bolo toľko ocenení pri týchto malých dievčatách. Musíme iba kvitovať, že sa k niečomu podobnému odhodlali. Len tých trofejí, čo mali pripravených… Hlavne pre detí je to obrovské plus. V tejto kategórii by mali všetky niečo dostať, lebo hrali na maximálnej úrovni,“ podotkol Miroslav Dirga.

A každá jedna aj niečo dostala. Veď pri oceňovaní jednotlivých tímov museli prísť kapitánke pomôcť ostatné dievčatá, lebo okrem diplomu (najlepšie tri týmy dostali tradične medaily a trofeje) si domov odnášali aj plné tašky. V jednej boli napríklad tričká pre všetky dievčatá, ktoré im budú pripomínať tento šampionát. „V ďalších dvoch taškách boli perá, dva bublifuky, rôzne prezenty, reklamné predmety, jedne slúchadlá, knihy či prospekty z mesta a zo Žilinského kraja. Bolo toho dosť, akurát problém je, že to nemôžeme rozdeliť pre všetky dievčatá, lebo okrem tričiek a pier, ostatné veci neboli podľa počtu hráčok. Sú to však príjemné starosti a sme za ne veľmi vďačné. Žilinčania sa snažili oceniť čo najviac detí a podarilo sa im to na jednotku. Do ocenení tak boli zapojené všetky družstvá, čo pri All Stars by to nebolo možné. Myslím si, že je to príklad aj pre ostatné kluby, na akej úrovni by sa majstrovstvá Slovenska mali organizovať. Predsa len, nie je to obyčajný turnaj a mal by mať určitú úroveň. Žilinčania nastavili latku vysoko,“ zdupľovala Miroslava Sýkorová.

Pri takom počte detí a pri tejto mladej kategórii je päť ocenení – All Stars – jednoducho málo. Preto veľmi kvitujeme krok žilinských organizátorov, ktorí iniciatívne prišli s ďalšími oceneniami. Oveľa viac detí tak odchádzalo šťastných. Pre nich je to obrovská vzpruha do budúcnosti. Mne osobne sa toto najviac páčilo na celom turnaji,“ zdvihla pomyselný prst hore Vladimíra Daňková.

A prekvapeniam nebol koniec. Menším šokom bolo, že týmto maličkým deťom odovzdával ceny primátor Žiliny Peter Fiabáne. Nehovoriac, že šampionát otvárala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová! „Klobúk dolu, že si dali tú námahu a prišli medzi tieto detičky. Svojou prítomnosťou len umocnili skvelú organizáciu turnaja,“ dodal superlatívy na adresu žilinských organizátorov Miroslav Dirga.

Kapitolou samou osebe bol bufet, pri ktorom sa ešte pristavíme, lebo toto, s čím prišli Žilinčania sa len tak nevidí. V jednom kabinete medzi vstupom do haly a hlavným vchodom spravili bufet, v ktorom bolo občerstvenie, chlebíčky, rôzne koláčiky, pre deti čapovali vineu a dospelí radi chodili na výbornú kávu. Zadarmo. Slovníkom jedného známeho nemenovaného sudcu: Za-dar-mo! „To sa nám zatiaľ na žiadnych majstrovstvách Slovenska nestalo, že bolo postarané nielen o detičky a trénerov, ale aj o rodičov. Mať k dispozícii zadarmo chlebíčky, bagetky, koláčiky či kávu, sme ešte nezažili,“ nadchýnala sa Vladimíra Daňková. Tieto slová podtrhla aj jej sestra Miroslava Sýkorová. „Občerstvenie pre všetkých prítomných bolo úžasné. To som nikde nevidela a ani nezažila. Všade sa robí iba občerstvenie pre trénerov a na divákov, ktorí sú podstatní, sa akosi pozabudne. Žilinčania však na nich nezabudli, čo sa mi veľmi páčilo,“ dodala trénerka CBK U11.