You are currently viewing JUNIORKY U19: Vydretý triumf vďaka jedinej víťaznej štvrtine

JUNIORKY U19: Vydretý triumf vďaka jedinej víťaznej štvrtine

• Post author:

Juniorky CBK Košice úspešne vstúpili do majstrovstiev Slovenska hráčok do 19 rokov, keď tesne zdolali Ivanku pri Dunaji 67:65. „Utrpeli sme víťazstvo,” lakonicky zhodnotil duel tréner CBK Vladimír Karnay a dodal: Dievčatá asi mali až priveľmi v hlavách, že o titul sa bude bojovať v sobotu o 17. hodine, no trochu pozabudli, že sú tu ešte iné súperky.” Žlto-čierne neodohrali dobré stretnutie. Na ich hre bol vidieť mesačný zápasový výpadok. O to viac si cenia, že duel dotiahli do víťazného konca. Nakoniec im k víťazstvu stačilo vyhrať iba jednu štvrtinu. O našom triumfe rozhodol kôš Tomajkovej po nacvičenom signáli 8 sekúnd pred koncom.

CBK KOŠICE – BK KLOKANI IVANKA PRI DUNAJI 67:65 (35:26)

BODY CBK: Tomajková 23/7 (19 doskokov), Nigutová 17/7, Mrázová 12/5 (1 trojka), Šoltésová 7 (1 trojka), Škvareková 4, Repková 2, Drimáková 2. NAJVIAC BODOV BK KLOKANI: Vondrysková 21 (1 trojka), Tátošová 12/8. TROJKY: 2/18 – 2/23, TH: 19/30 – 17/31. FAULY: 24:23. ŠTVRTINY: 17:20, 18:6, 14:15, 18:24.

VÝSLEDOK DRUHÉHO ZÁPASU: YOUNG ANGELS KOŠICE – BAM POPRAD 86:43 (44:27)

Hoci sme úvodnú štvrtinu prehrali iba o tri body, z herného hľadiska bola priam ako z hororu. Desať faulov (!) za prvú štvrtinu je málo uveriteľné číslo. Taký extrém sme vari u našich dievčat nikdy v minulosti nezaregistrovali. Nečudo, že štyri hráčky (Mrázová, Šoltésová, Tomajková, Škvareková) dohrávali duel so štyrmi osobnými chybami. „Niečo také si dávno nepamätám. Vyplývalo to z toho, že ten zápas sme nemali v hlavách. Mysleli sme si, že sa nič nemôže stať. Ivanka na nás vybehla s dynamickým basketbalom. Ťažko sme sa dostávali do zápasu. Viac-menej sme sa doňho nedostali až do konca… Na dievčatách bolo vidieť, že mesiac nehrali záaps. Riešenie niektorých vecí bolo nepresné, alebo veľmi pomalé. Platí to i o streľbe a o trestných hodoch v koncovke zápasu ani nehovorím.”

Prvé štyri minúty v druhej štvrtine sme súperkam nedovolili skórovať a to bol dôležitý moment. Šnúrou 8:0 sme odskočili Ivanke, čo bolo rozhodujúce do ďalších minút. Potom síce prišla trochu hluchá pasáž, no tak ako sme druhú štvrtinu začali, tak sme ju aj ukončili. V záverečných štyroch minútach sme súperkám znova nedovolili skórovať a túto časť hry sme vyhrali taktiež 8:0. Po prvom polčase sme tak mali 9-bodový náskok. V tretej štvrtine sa oba tímy naťahovali o každý kôš, no nakoniec sme do štvrtej štvrtiny vstupovali s 8-bodovým náskokom. Ten sa však pomaličky začal rozplývať. Necelé štyri minúty pred koncom stretnutia bol stav 56:54 a začala sa črtať dráma. Onedlho Ivanka aj vyrovnala. Znovu sme odskočili na štyri body a 83 sekúnd pred koncom sme viedli 64:60. Ešte aj 38 sekúnd do klaksónu sme viedli 65:62. Keď však 15 sekúnd pred koncom Ivanka vyrovnala na 65:65, dráma vrcholila. Polemika sa viedla o loptu 9,6 sekundy pred koncom, ktorú tečovala za autovú čiaru bratislavská hráčka. „Mne tvrdili, že išlo o vypichnutú loptu súperky. Problém bol ten, že stolík reagoval na oddychový čas súpera. Rozhodcovia jednoducho nevedeli, komu prisúdiť loptu, preto sa riadili podľa šípky, ktorá ukazovala v náš prospech. Dobre sme si postavili aut, Tomajková sa ocitla sama pod košom a pekne zakončila.”

Hráčky Ivanky z posledného útoku vyslali s klaksónom trojkový pokus, ktorému veľa nechýbalo, aby skončil v koši. Všetky hráčky i celá lavička CBK očami vytláčali loptu mimo koša. „Aj tento pokus bol reálnym obrazom toho, čo sa dialo na palubovke. Dievčatá si hľadali súperky a strieľajúca hráčka zostala úplne voľná,” podotkol Vladimír Karnay.