You are currently viewing JUNIORKY U19: Návrat na zlatú vlnu, už poltuctovú!

JUNIORKY U19: Návrat na zlatú vlnu, už poltuctovú!

  • Post author:

Mimoriadne vydarený ročník 2005 počas víkendu nadviazal na predchádzajúcu úspešnú šnúru zbierania titulov. Poniektoré dievčatá CBK sa už môžu hrdiť poltuctom zlatých medailí.

Naše päťky totiž začali so zbieraním titulov pred 8 rokmi. V sezóne 2014/15 ako mladšie mini, v ďalšom ročníku v tej istej kategórii pridali druhý titul, v sezóne 2016/17 tretí titul už ako staršie mini, v ročníku 2017/18 sa tešili z prvenstva ako mladšie žiačky a v sezóne 2018/19 ako staršie žiačky. Následne pridali do svojich zbierok striebro a v uplynulom ročníku bronz v kategórii kadetiek, no v práve skončenom ročníku sa dostali opäť na zlatú vlnu.

 

NINA DZUROVÁ: TITULY NIKDY NEOMRZIA

Všetky šesť titulov má v zbierke Ninka Dzurová. „Akurát sa pozerám pred seba na vystavené medaily a je to tak – naozaj už šiesty titul. Človek si to ani neuvedomí, ako to všetko rýchlo ubehlo a čo všetko dokázal. Určite to neberiem ako nejakú samozrejmosť, prípadne, že nejaký titul je do počtu. Naopak, všetky si vážim rovnako a každý jeden bol špecifický a nezabudnuteľný. Platiť to bude aj o tom poslednom. Tituly nikdy neomrzia,” uviedla Ninka Dzurová.

CBK vyhral všetky tri stretnutie, takže na prvý pohľad vyzerá titul ako suverénny. Prežili sme však riadne nerváky. „Ten posledný sa rodil dosť ťažko. Zo začiatku sme mali pomalší rozbeh proti Ivanke, ale potom sme už naštartovali, začali sme hrať našu hru a už sme boli naudržateľné. Znova sa tak potvrdilo, že má máme slabšie začiatky. Keď sa však dostaneme do tempa, tak potom je ťažké s nami súperiť.”

Ninka odohrala najviac minút v poslednom zápase proti Popradu. Darilo sa jej herne i bodovo, keď zaznamenala 9 bodov a mala i 9 doskokov. „V predošlých zápasoch som dostala veľmi malý priestor, tak som si povedala, že si napravím chuť v treťom zápase. Hralo sa mi veľmi dobre, výborne som sa cítila na palubovke a hlavne proti Popradu mi stále vyjdú zápasy, čo sa potvrdilo i tentoraz. Užila som si toto stretnutie.”

Samozrejme nemohli chýbať ani majstrovské oslavy. „Boli sme si všetky dievčatá večer sadnúť, celý tím. Žiaľ, nemohli sa k nám pridať dievčatá z Čane, ktoré u nás hosťovali – Grétka Škovranová a Lívia Turňanská. Odohrali s nami celú sezónu, chodili s nami na zápasy, keď extraligové dievčatá nemohli prísť. Tiež tak majú zásluhu na titule,” dodala Ninka Dzurová.

 

NATY TOMAJKOVÁ: ČEREŠNIČKY NA NARODENINOVEJ TORTE

Pivotka Naty Tomajková oslávila 20. mája 18. narodeniny. A okrem náramku a náhrdelníka, ktoré dostala, ju najviac potešili zlaté medaily. Najprv tá z majstrovstiev stredných škôl, keď Súkromná stredná športová škola Užhorodská získala titul a cez víkend prišiel ďalší titul. Narodeninová torta je tak vyšperkovaná povestnými čerešničkami. „Sú to krásne narodeninové darčeky. Najprv sme brali prvenstvo medzi školami a teraz sme titul potvrdili aj v samotnej juniorskej lige,” povedala Naty Tomajková, ktorá navyše zbiera aj individuálne ocenia. V marci sa stala laureátkou ankety Športová osobnosť Košíc (ŠOK) za minulý rok v kategórii Nádej a v nedeľu sa zasa stala najužitočnejšou hráčkou majstrovstiev Slovenska (MVP). „Veľmi ma potešilo toto ocenenie. Po nedeľňajšom zápase s Popradom by som nepovedala, že ho dostanem.”

O titule rozhodol sobotňajší duel s odvekým rivalom Young Angels Košice, ktorý sme zvládli s výbornou koncovkou. „Sme síce rivalky na palubovke, ale už máme veľmi dobré vzťahy. Navzájom sa už nedoberáme,” vyjadrila sa Naty, ktorá v pondelok predpoludním cestovala vo vlaku spolu so svojimi tromi spoluhráčkami Radkou Nigutovou, Luckou Škvarekovou a Laurou Mrázovou na kontrolný zraz slovenskej reprezentácie do 18 rokov, ktorý je od pondelka do piatku v Piešťanoch. Spoločnosť im robili aj Ema Szmereková a Saška Chovaníková. „Je to pre mňa ďalšia výzva ukázať sa v čo najlepšom svetle a zabojovať o štart na majstrovstvách Európy v Sofii, ktoré budú začiatkom júla.” Mimochodom, na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie bola Naty aj vlani a družstvu pomohla k 4. miestu.

Práve Naty bola jedna z hlavných strojkýň olievačky Laury Mrázovej počas rozhovoru s Petrom „Jäzvom” Jesenským pre Rádio Košice. Riadne ju zliali. „Bolo to také spontánne. Je našou kapitánkou, poskytovala rozhovor, tak to trochu od nás schytala,” smiala sa Naty. Tá však tiež neobišla na sucho. „Ocenenie MVP turnaja malo odozvu priamo v šatni. Spoluhráčky sa na mňa podobne nachystali,” dodala s úsmevom.

LAURA MRÁZOVÁ: SPRCHU NEČAKALA, ODPLATA SA NERÁTA, PRIPRAVUJE NOVÚ

Práve vodnou sprchou sme začali debatu s Laurikou Mrázovou. „To som nečakala. Musím ešte pre ne pripraviť nejakú odplatu, lebo ma zastihli nepripravenú,” zasmiala sa Laura a na poznámku, že taká Naty Tomajková si už odplatu odniesla v šatni, zareagovala: „Áno, odniesla, to je pravda. Lenže ja som pri tom nebola, takže minimálne jej to ešte musím vrátiť.”

VIDEO – Víťazná sprcha

Aj Laurika navštevuje rovnakú školu ako Naty, takže aj ona sa v posledných týždňoch teší z dvoch prvenstiev. „Samozrejme, obe ma veľmi potešili. Školský triumf bol trochu v uvoľnenejšej atmosfére. Tvorili sme jedno družstvo aj s dievčatami Young Angels. Užili sme si ten turnaj a myslím si, že i škola je vďačná za toto prvenstvo. Ligový triumf bol o poznanie náročnejší. Sme šťastné, že to nakoniec takto vypálilo,” tešila sa naša rozohrávačka.

Jej slová potvrdzujú i úvodné dve tesné víťazstvá CBK. Najprv iba o dva body nad Ivankou pri Dunaji a potom o sedem nad Young Angels Košice. Zaujímavosťou je, že v týchto dvoch stretnutiach vyhrali naše dievčatá iba dve z ôsmich štvrtín! „Prvý duel bol naozaj veľmi vyrovnaný do posledných sekúnd. Myslím si, že to bolo aj tým, že sme mali mesačnú pauzu od posledného súboja, takže trvalo určitý čas, kým sme sa našli na palubovke. Súperky sa od začiatku chytili, takže sme to až do konca nemali jednoduché a museli sme tuho zabojovať o víťazstvo. Veľmi dôležité bolo, že sme sa chytili v druhom zápase. Proti Angels nastupujeme vždy maximálne odhodlané, vieme, že sa bude bojovať o každú loptu a nesmieme vypustiť žiaden súboj. Tieto vzájomné derby majú stále špeciálnu príchuť. Potešilo nás, že sme ho odohrali so šťastným koncom.”

Naša kapitánka sa dostala aj do All Stars záverečného turnaja majstrovstiev Slovenska spolu s Luckou Škvarekovou. „Nominácia do ideálnej päťky ma potešila, ale musím sa za ňu poďakovať spoluhráčkam. Bez nich by som ju nedostala. Nebolo to totiž len o mne či Lucke, ale o celom kolektíve.”

Kým pre ostatné tri dievčatá CBK nie je reprezentačný zraz žiadnou novinkou, Laurika doteraz na žiadnom zraze nebola. Tento týždeň absolvuje v kúpeľnom meste svoj premiérový. „Absolútne som nečakala, že ma reprezentační tréneri pozvú na reprezentačný zraz. Beriem to ako ocenenie za vydarenú celú sezónu. Samozrejme, u dievčat som zisťovala, ako to tam chodí, ale som zvedavá, ako to bude celé prebiehať. Teším sa na najbližšie dni,” konštatovala Laurika.

 

RADKA NIGUTOVÁ: ZÚROČILI SME EXTRALIGOVÉ SKÚSENOSTI

Aj Radka Nigutová bola v CBK od začiatku úspešného zlatého ťaženia 2005-tiek. V nedeľu sa tak tešila zo šiesteho zlata. „To už je toľko? Veľmi rýchlo to ubehlo, ani sa veriť nechce. Šesť titulov je pekné číslo,” usmiala sa Radka Nigutová.

Podľa jej slov bol aktuálny titul vôbec jeden z najťažšie získaných. A nielen preto, že dievčatá mali mesačnú zápasovú pauzu, čiže boli bez hernej praxe. „My, ktoré sme hrali extraligu, sme s týmito dievčatami nehrali prakticky celý rok. Zo začiatku to preto bolo náročné, ale v posledných tréningoch sme už boli viac zohratejšie. Nakoniec si všetko sadlo tak, ako malo a výsledkom je majstrovská trofej.”

Nezohratosť s dievčatami, ktoré hrali celú sezónu juniorskú ligu sa dá chápať ako hendikep, no na druhej strane kvarteto dievčat, ktoré absolvovalo seniorskú extraligu, prinieslo do tímu väčší prehľad v hre, veľkú porciu nazbieraných skúseností a to bola obrovská pridaná hodnota. „Súhlasím, bola to naša obrovská výhoda. Počas celej sezóny sme ako nováčik zbierali skúsenosti v extralige, vyrovnávali sme sa s väčšou rýchlosťou, nasadením, agresivitou. Teraz sme to všetko zúročili v juniorskej kategórii.” Radka priznáva, že po nadobudnutých extraligových skúsenostiach si viac verili na palubovke, cítili väčšiu dôveru, no s ňou prichádza i tiaž väčšej zodpovednosti a vyrovnávania sa s tlakom okolia. „Sebavedomie nám narástlo, to je pochopiteľné. Na druhej strane osobne som pociťovala, že by som mala byť jednou z líderiek, mala by som potiahnuť družstvo a zabrať v zlomových okamihoch zápasov.”

Na piešťanský zraz pozval tréner Sloveniek U18 Peter Jankovič 16 dievčat. Štvrtinu z nich tvoria hráčky CBK. „Veľmi nás to potešilo. Osobne ma neprekvapilo, že pozvánku dostalo kvarteto z nášho klubu. Majstrovstvá Slovenska to len dokumentovali. Cestujeme na zraz pokorne a s vedomím ukázať všetko, čo je v nás,” podotkla Radka.

LUCKA ŠKVAREKOVÁ: NAJPRV POKRČENÝ PLECH, POTOM HLADKÁ ZLATÁ PLACKA

Pivotka Lucka Škvareková je ďalšia z hráčok, ktoré sa tešili zo zlata z majstrovstiev stredných škôl a taktiež zo zlata ligových junioriek. Na otázku, ktorý titul sa rodil ťažšie, mala jednoznačnú odpoveď: „Určite ligový. Stredoškolská súťaž bola určite minimálne o dve úrovne slabšia. Na majstrovstvách Slovenska už boli len hráčky, ktoré vedia hrať basketbal a pripravovali sa na nás,” poznamenala Lucka Škvareková, ktorá priznala, že prvý zápas proti BK Klokani ju riadne vystrašil a opantal ju menší stres. „Osobne som mala obavy, ako zvládneme ďalší zápas, keď sme duel proti Ivanke odohrali naozaj biedne. Na druhej strane proti Angels sa vieme vždy dobre namotivovať a zahrať dobré stretnutie. Záverečný duel s Popradom sme síce nezačali dobre, no postupne sme prevzali réžiu zápasu do svojich rúk.”

Podľa Lucky sa na šampionáte v plnej miere prejavili skúsenosti z extraligy. Dievčatá nabrali medzi seniorkami ligové ostrohy a tie dokázali pretaviť v pravý čas v zápasoch. Hoci nevychádzali podľa prepodkladov a nie vždy sa im darilo podľa očakávania, v zlomových momentoch sa ukázalo, čo dokáže urobiť nadobudnuté sebavedomie a získané skúsenosti. „To bola naša najväčšia devíza. Nedá sa kúpiť, ani inak získať, len nadobudnúť priamo na palubovke. Osobne sa mi hrá už úplne inak. Viem už viac predvídať, čo dokážu urobiť hráčky na ihrisku. Keď to porovnám s predchádzajúcimi rokmi, tak sa mi tentoraz hralo na majstrovstvách Slovenska o poznanie ľahšie.”

Pritom šampionát sa pre Lucku nezačal vôbec šťastne a nezastihol ju v najlepšom psychickom rozpoložení. Po ceste do Šace totiž bola priamym účastníkom dopravnej nehody. K nedávnym 18. narodeninám dostala jazdenú Insigniu a tá dostala trochu zabrať. Našťastie, si to odniesli len pokrčené plechy a to je najdôležitejšie. „Išli sme smerom do telocvične a ako sa vchádza do Šace, tak zrazu predo mnou začali autá prudko brzdiť. Začala som aj ja a auto som ubrzdila. Naopak, auto za mnou to už neubrzdilo, dostalo šmyk a narazilo do môjho auta. V prvom momente nastal šok. Našťastie sa nám nič nestalo, boli sme pripútané. Druhá reakcia bola, že som prišla o auto. Samozrejme, bola som z toho dosť vystrašená a nehodu som mala v hlave počas prvého zápasu. Bola som z nej trochu vyklepaná. Našťastie všetko dobre dopadlo a nikomu sa nič nestalo. Náklady na opravu pôjdu z vinníkovej poistky. Rovnako tak i náhradné auto, ktoré teraz používam.” Pre úplnosť dodávame, že v aute na mieste spolujazdca sedela Ema Šoltésová.

Kým pre niektoré dievčatá sa sezóna skončila už pred niekoľkými týždňami, spomínané kvarteto hráčok CBK si ju ďalej predlžuje. Po skončení extraligy nasledovala príprava na majstrovstvá Slovenska junioriek, teraz zasa absolvujú kontrolný reprezentačný zraz a neskôr budú čakať, či sa dostanú do záverečnej nominácie na ME. Kým po kontrolnom zraze, ktorý sa skončí v piatok, budú mať dievčatá už počas víkendu zaslúžené voľno, Lucka zďaleka nebude oddychovať. „Ja sa z Piešťan ani nevraciam domov. Idem rovno do Bardejova, kde budem rozhodovať na majstrovstvách Slovenska kategórie U11,” dodala Lucka, ktorá má v týchto dňoch mimoriadne perné obdobie.

ALEX DRIMÁKOVÁ: PO DVOJROČNEJ BOXERSKEJ PAUZE SLADKÝ NÁVRAT NA PALUBOVKY

Zaujímavým zjavom v našom družstve je Alexandra Drimáková. Kariéru začala v Young Angels Košice a v sezóne 2013/14 získala svoj prvý majstrovský titul. V tom čase sa „päťky” CBK len začínali rozbiehť a na šampionáte skončili bronzové. Potom však začali dominovať na Slovensku, takže Alex si na ďalší titul počkala deväť rokov. „V Young Angels som skončila v čase, keď sa končilo covidové obdobie. Rozišli sme sa s klubom, basketbal ma prestal baviť, tak som si povedala, že si od neho dám na určitý čas pokoj. Dva roky som ho nehrala. Aby som však úplne nevyšla z cviku, tak som chodila boxovať. Dvakrát do týždňa. Išlo o klasický box, nie nejaké bojové umenia. Po dvoch rokoch som sa rozhodla skúsiť znovu basketbal, ale už v CBK,” vysvetlila Alex, ktorá aj vďaka spomínanej príprave s pästiarskymi rukavicami si veru nenechá brnkať po nose. Návrat na palubovky si ani krajší nemohla želať. Zahrala si extraligu žien a následne získala juniorský titul. „Vôbec som nečakala, že si zaknihujem taký úspešný rok po príchode do CBK. Táto sezóna mi veľmi dala. Prišla som do klubu a hneď som dostala príležitosť hrať v extralige, čo bola obrovská skúsenosť a veľký zážitok. Onedlho prišiel titul majsteriek Slovenska. Veľmi sa z neho teším,” povedala Alex, ktorá navštevuje Gymnázium Poštová. Zaujíma ju hlavne dejepis a občianska náuka.

TAMI KOSTÍKOVÁ: OBRANOU VYKOMPENZOVALA NEÚSPEŠNÚ STREĽBU

Ďalšou poctivou zberateľkou majstrovských titulov je Tamara Kostíková. Aj ona sa môže pochváliť netuctovým poltuctom. „Sú to krásne pocity. Stále to beriem, ako keby bol môj prvý. Veľmi si ich vážim. Aj keby mal byť pätnásty, vždy ho budem brať ako prvý. Prvé miesto je vždy veľká vec, preto sa z každého titulu teším rovnako. A nielen ja, ale všetky dievčatá. Posledný titul sme si vybojovali poctivým tímovým výkonom,” vyznala sa Tami Kostíková, ktorá celú sezónu odohrala v juniorskej kategórii. Na záverečnom turnaji majstrovstiev Slovenska naskočila do dvoch zápasov a hoci mala niekoľko streleckých pokusov, kôš sa jej nepodarilo streliť. „Určite by ma potešilo, keby som zaznamenala nejaký bod, ale, žiaľ, nevyšlo to. Nevadí, snažila som sa to vykompenzovať kvalitnou obrannou hrou.” Podľa Tami bolo na ceste k úspechu dôležité nasadenie, s akými išli hráčky CBK do jednotlivých zápasov. Všetky si uvedomovali, že očakávania sú vysoké a musia si siahnuť na dno svojich síl, ak chcú uspieť. Každý titul je svojím spôsobom výnimočný a na každý sa inak spomína. Na čo bude Tami spomínať po rokoch v súvislosti s týmto posledným titulom? „Že bol s dlhším časovým odstupom od predošlého. Navyše naň budeme spomínať, že sme ho získali popri nováčikovskom extraligovom ročníku, v ktorom sme získali krásne umiestnenie. Celá sezóna sa pre nás skončila veľmi pekne,” vyjadrila sa Tami.