You are currently viewing Hrala s Kuklovou či Hirákovou. Do extraligy sa vrátila po pätnástich rokoch zásluhou dcérky

Hrala s Kuklovou či Hirákovou. Do extraligy sa vrátila po pätnástich rokoch zásluhou dcérky

  • Post author:

V súboji CBK Košice – MBK Ružomberok sa v domácom žlto-čiernom drese objavila záhadná a pritom veľmi známa posila. Meno Kamila Ritochová nehovorilo väčšine osadenstva v hale takmer nič, no pri pohľade na jej tvár sa všetkým rozjasnilo.

Nečakaný extraligový návrat totiž práve absolvovala bývalá majsterka Slovenska, ktorú priaznivci basketbalu poznajú z jej čias v Good Angels ešte pod priezviskom Kažimírová.

Za všetko môže moja dcérka. Terezka má deväť rokov a trénuje v CBK. Vozím ju na tréningy a potom tam sedím v hľadisku. Jedného dňa ma oslovil pán Dirga a opýtal sa ma, či by som nechcela pomôcť mladému tímu svojimi skúsenosťami. Prišla som teda na tréning a pán tréner Karnay usúdil, že by ma ešte použiť vedel. A tak som teda tu,“ objasnila s úsmevom pozadie návratu po dlhých pätnástich rokoch 40-ročná basketbalistka.

Svojmu obľúbenému športu sa v posledných rokoch venovala už len na hobby úrovni v rámci veteránskeho klubu BK Staré kone Prešov.

Mojou úlohou je hlavne vypomôcť dovtedy, kým sa nevrátia do formy naše podkošové hráčky. Naty Tomajková i Lucia Škvareková mali zdravotné prestávky a ešte by to nemali preháňať. Možno tu ostanem do konca sezóny, ale nemám žiadne veľké plány,“ pokračuje skúsená pivotka, ktorá svoj návrat na extraligovú úroveň ozdobila šiestimi bodmi. Všetko z trestných hodov. „Poviem pravdu, šestky som včera trénovala. Vravela som si totiž, že veľa streleckých príležitostí asi mať nebudem a k streľbe sa dostanem asi práve zásluhou trestných hodov. Hlava by aj chcela, no nohy už nešli ako za mlada a para postupne došla. S babami som však absolvovala len pár tréningov a nečakala som žiadny zázrak. Ja sa v podstate stále iba zoznamujem so spoluhráčkami a snažím sa to rozbehnúť.

Ritochovej špeciálny zápas si pochopiteľne nenechali ujsť ani jej najbližší. Dcérka Terezka tŕpla hlavne po tom, čo mamka spadla po súboji pod košom na palubovku a s bolestivou grimasou putovala do opatery lekára.

Trochu mi vyrazilo dych, trochu som si udrela lakeť. Ja som sa súbojom nikdy nevyhýbala, ale nie je to nič vážne. Trochu som si to schladila ľadom a bude to fajn,“ ubezpečila dcérku riaditeľka materskej školy v Lipníkoch. Z dedinky pri Prešove už po novom nedochádza len kvôli nej, ale aj kvôli vlastným tréningom. Mladý tím CBK potrebuje skúsenosti ako soľ. Potvrdil to i súboj proti Ružomberku, v ktorom nahromadili hráčky v žlto-čiernych dresoch hrozivých 46 strát. „To k mladému tímu patrí. Baby sa učia, a ak im dá niečo moja prítomnosť na ihrisku, tak budem iba rada. A ak pomôžem aj bodmi, tak budem ešte radšej.

Kamila Ritochová pamätá ešte nezabudnuteľnú košickú éru, počas ktorej si v starej športovej hale zahrala s takými osobnosťami ako Andrea Kuklová či Renáta Hiráková. Na to si už v extralige z aktívnych hráčok pamätá iba Anna Jurčenková.

Boli to krásne časy. Ja som prišla do Good Angels ešte asi rok pred Ankou a získala som tam svoj jediný majstrovský titul. Sú to pekné spomienky a som za to vďačná,“ vyznala sa 40-ročná pivotka. V tejto súvislosti bude veľmi špeciálne stredajšie košické derby proti Young Angels. „Bude to veľmi zaujímavé, ale ja už tieto dievčatá nepoznám. Mená samozrejme áno, ale osobne sme sa nikdy nestretli a je to už jednoducho iná generácia. Ani sa tomu nechce veriť, ale v januári to bude už pätnásť rokov, čo som odohrala svoj posledný extraligový zápas za Prešov. Vtedy som sa zranila a bol to môj koniec. Ak by mi vtedy niekto povedal, že sa vrátim o pätnásť rokov neskôr, tak by som ho asi označila za blázna. A vidíte, opäť som si užila zápas proti Ružomberku. Tak ako som však povedala, veľká plány nemám a teraz je to už len o tom, aby som pomohla mladému tímu,“ dodala K. Ritochová.

 

Zdroj: https://basket.zoznam.sk/

Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva