You are currently viewing EXTRALIGA: Za všetkým hľadaj babku, veľká vec od trénera

EXTRALIGA: Za všetkým hľadaj babku, veľká vec od trénera

  • Post author:

Historické víťazstvo CBK nad Young Angels v extralige basketbalistiek rezonovalo i vo štvrtok. Niektoré dievčatá sa podelili o svoje dojmy. 

Tréneri všeobecne v kolektívnych športoch neradi vypichujú a chvália individuálne výkony. Z času na čas však aj v tomto smere urobia výnimku. Vladimír Karnay ocenil výkony všetkých dievčat, no pristavil sa hlavne pri Laurike Mrázovej, z ktorej výkonu bol nadšený a označil ho za vynikajúci. Pre istotu to aj zdupľoval. „Jasné, že sa tieto slová príjemne čítali,” poznamenala Laurika a prezradila aj to, že po štvrtkovom rannom tréningu v tréningovom centre Kalimero ich tréner Karnay pozval na čaj. Keďže Naty vo štvrtok nebola v škole, tak si k stolu sadli iba Laurika s Luckou Škvarekovou. „Práveže, tréner nás nezvykne pozývať. Teraz urobil výnimku, a keďže to bola výnimočná udalosť, tak som si ju užila. Obe sme sa potešili. Ja som si dala čaj, Lucka horúcu čokoládu.”

BABKY VEDIA, ČO ROZHODUJE ZÁPASY

Keďže slová chvály sa na výkon Lauriky hrnuli zo všetkých strán, otázka dňa znela, čo dobré mala počas dňa na tanieri, že hrala ako z partesu. Čo teda predchádzalo skvelému výkonu? Ak si niekto myslí, že ju naštartoval nejaký chutný koláč od mamky, inak skvelej pekárky, tak sa mýli. V hlavnej úlohe bola babka. „Ráno o siedmej som bola v škole, potom som si dala hodinový ‚šlofík‘. Išla som k babke a tri hodiny pred stretnutím som si dala jej bryndzové halušky, prosím pekne. Na zápas som išla s ťažším žalúdkom, tak som si nebola istá, či mi dobre spravili,” pre prerušovaný smiech nemohla Laurika dokončiť vetu. Pri týchto slovách určite zaplesalo srdce nejedného trénera a výživového poradcu… Ťažký žalúdok, ale ľahká ruka. Laurika rozhadzovala lopty na spoluhráčky jedna radosť a aj presne triafala. Dala 14 bodov, pričom zo šiestich trojkových pokusov premenila štyri a pridala 8 asistencií! Navyše odohrala plnú porciu 40 minút! Raz darmo, babky najlepšie vedia, čo rozhoduje zápasy. „Bodaj by som v takýchto výkonoch pokračovala i naďalej, lebo je to veľmi dobrý pocit, keď takto môžem pomôcť družstvu. Asi si budem dávať halušky pred každým zápasom,” doplnila so smiechom. Babka ešte nevie, čo ju bude čakať pred domácimi zápasmi a že v jej rukách je basketbalový osud vnučky i CBK. „Ešte som jej to neoznámila.”

Laura Mrázová mala z víťazstva veľkú radosť. Priznala, že o víťazstve nad Young Angels sa jej ani nesnívalo. Nepomyslela si, že by sa raz niečo také mohlo podariť. „Na rozcvičke som však Lucke Kašperanovej hovorila, že by sme mohli odohrať dobrý zápas. Ona len potvrdila moje slová. A nakoniec sa to podarilo. Vyhrali sme a Lucka dala skvelých 29 bodov! Hralo sa mi výborne. Napriek tomu, že cez víkend sme odohrali dva náročné zápasy a v stredu ďalší, takže za päť dní tri ťažké súboje, vôbec som necítila únavu. Len som behala a behala, koľko som vládala,” usmiala sa Laurika, ktorá nevedela zaspať po takom emočnom vypätí.

OPLATILO SA PREDĹŽIŤ SI KARIÉRU

Ešte pred pár rokmi či mesiacmi sa dievčatám ani neprisnilo, že zdolajú mestského rivala. Stále však mali tajný sen a métu zároveň. Zlé jazyky tvrdia, že práve pre tento cieľ si kapitánka Miroslava „Mici” Krištofová o rok predĺžila kariéru… „Cha-cha-cha. Jasné, kvôli tomuto jednému víťazstvu. Samozrejme, tento aspekt nezohral úlohu pri mojom rozhodovaní, ale určite ma to teraz teší,” priznala „Mici”. Žlto-čierne mali od začiatku zápas pevne vo svojich rukách. Všetky tri úspešné úvodné trojky boli základom ku konečnému rezultátu. „Veľmi sme chceli uspieť v tomto zápase. S týmto vedomím sme aj vstupovali na palubovku. Aj skrz toho všetkého, čo sa dialo v uplynulých dňoch okolo nášho súpera. Lucke vyšli dva trojkové pokusy, potom som vyskúšala aj ja a už to išlo. Získali sme obrovské sebavedomie, pomohla nám aj atmosféra v hale.” „Mici” súhlasí, že ani krajšie sa nedal ukončiť tento kalendárny rok. „Poraziť konečne v košickom derby slávnejšieho súpera to je asi najkrajší basketbalový darček pod stromček,” dodala naša najskúsenejšia hráčka.

VERILA, ŽE SA ZÁPAS NEMÔŽE SKONČIŤ ZLE

Po stredajšom triumfe dostali dievčatá voľno až do pondelka. Asi najviac sa mu potešila Naty Tomajková, ktorá mala za posledné tri mesiace najviac „nahustený” program… „Ja áno, určite,” zasmiala sa Naty, ktorá sa dlhé týždne borila s mononukleózou. Po návrate na palubovky to bol jej najvydarenejší zápas, keď dala 13 bodov, pričom jej vyšiel jeden trojkový pokus. „Ale nebol to môj prvý v extralige, iba v tejto sezóne,” podotkla. 

Víťazstvo nad Young Angels bol pre viaceré dievčatá splnený sen. „Keď sme prišli do extraligy, tak sme prehrali hneď úvodný ligový duel s Young Angels. Už vtedy sme si vraveli, že sme stretnutie mohli odohrať oveľa lepšie. Zároveň sme si viaceré v duchu povedali, že s nimi tak skoro nevyhráme. Prišla ďalšia sezóna a vyšlo to,” uviedla Naty, ktorá bola o víťazstve presvedčená hneď od úvodu. „Od prvých troch trojok som verila, že tento zápas sa pre nás nemôže skončiť zle.” Spomínané úspešné pokusy spoza perimetra, ako keby ju vyprovokovali si tiež vyskúšať trojkový pokus. „S trénerom Karnayom dosť často trénujeme trojkové pokusy. Najmä na ranných tréningoch. Tak som si povedala, prečo to nevyskúšať. Skúsila som a lopta skončila v koši,” dodala Naty Tomajková.

OSLAVENKYŇA MYSLELA, ŽE ODPADNE

„To ja som ju vyprovokovala. Ja som totiž dala svoju trojku v prvom polčase, tak som jej cez prestávku vravela, že by tiež mohla dať nejakú trojku. Presnejšie som jej povedala, že musí dať aj ona,” prišla so svojou verziou Lucka Škvareková. Obe naše pivotky sa totiž netradične blysli úspešnými trojkovými pokusmi. Ako keby sa v dobrom nakazili z vydarených trojkových orgií z úvodu zápasu. „To teda bola vec. Ja som sa však bála vystreliť trojku, ale potom som si povedala, že to predsa len vyskúšam. Doteraz nechápem ako, ale mne to tam tak krásne padlo, že som zostala úplne prekvapená. A keď potom pridala trojku i Naty, tak som myslela, že tam odpadnem…” Lucka oceňovala super lavičku, dievčatá sa navzájom povzbudzovali, čo oceňovali ich spoluhráčky na hracej ploche. Pre našu pivotku bolo stredajšie víťazstvo dvojnásobne sladké, lebo do CBK prišla práve z Young Angels a teraz prispela k historickému víťazstvu CBK. „Určite ma teší toto víťazstvo. Hlavne, keď si uvedomím, za akých udalosti som odchádzala z Young Angels.”

Mimochodom, kým väčšina dievčat sa tešila z historického triumfu nad Angels a zároveň i z pekného darčeka pod stromček, obe Lucky – Kašperanová i Škvareková – mali ešte o jeden dôvod viac na oslavu. V deň zápasu mali meniny. „Už len to, že všetky dievčatá nám v šatni pred zápasom zablahoželali, bolo pekné gesto.”

Ako chutila horúca čokoláda? „Jáááj, veľká vec. To sa možno stalo po prvý raz. Pán tréner nás pozval za výhru. Pôvodne na čaj, ale ja som dodatočne dobiehala meniny, takže som si objednala horúcu čokoládu so šľahačkou a marshmallowom,” chichúňala sa Lucka Škvareková, ktorá verí, že ako úspešne CBK ukončil tento kalendárny rok, rovnako úžasne začne i ten nový. Už 6. januára budú nad nami bdieť Traja králi v Šamoríne.

PUNČ V RÉŽII MANAŽÉRA

Žlto-čierne nakoniec takmer atakovali stovku, čo by málokto predpovedal. „Určite som si to nepomyslela. Ale niekedy nám v hlavách sem-tam skrsla myšlienka, že by sme s ‚anjelkami‘ chceli odohrať vyrovnaný zápas, prípadne ich poraziť,” zamyslela sa Lucka Kašperanová. Vyšlo to a navyše po celkom suverénnom výkone.

„Neviem, do akej miery vplývala na súperky situácia v klube. Myslím si, že sme túto situáciu maximálne využili. Dali sme do toho srdce a zaslúžene sme zvíťazili,” podotkla Lucka, ktorá zaznamenala 29 bodov. „Strelecky sa nám darilo. Myslím si, že to bol hlavný kľúč k úspechu. Až štyri hráčky mali na svojom konte dvojciferný počet bodov,” pripomenula Lucka.

Oslavy po víťazstve neboli žiadne, no dievčatá sa chystajú na spoločnú akciu na vianočných trhoch. Už sa tešia na punč a ešte viac sa vraj teší manažér tímu Marek Daňko, v ktorého réžii sa chystá tímová akcia.

FOTO: PETER JESENSKÝ