You are currently viewing EXTRALIGA: Z malej dušičky v ústrety výsledku, v aký ani nedúfali

EXTRALIGA: Z malej dušičky v ústrety výsledku, v aký ani nedúfali

  • Post author:

Naše dievčatá majú v týchto dňoch krátke voľno počas vianočných sviatkov. Do tréningového kolotoča sa znova zapoja až v utorok.

Kalendárny rok ukončili dvoma domácimi zápasmi s družstvami z opačných pólov tabuľky. Najprv porazili Poprad 61:50 a potom podľahli Piešťanom 35:94. Práve k týmto dvom zápasom sme sa vrátili v rozhovore s trénerom Vladimírom Karnayom.

Začnime od konca. Piešťany boli jednoznačným favoritom, čo i potvrdili na palubovke. Bol nejaký rozdiel oproti prvému vzájomnému zápasu, alebo to boli totožné stretnutia?

„V Piešťanoch sa fantasticky uchytila Radka Nigutová, ktorá dala 17 bodov, no v odvete pre chorobu chýbala. Inak, zápasy sa v ničom nelíšili. My sa na tieto méty môžeme pozerať iba s úctivej vzdialenosti. Aj dievčatám som povedal, aby sa v prvom rade učili a nasávali extraligovú atmosféru proti najlepším slovenským celkom. Veľký priestor som preto dal juniorkám. Potešila ma Laura Mrázová, ktorá hralo tak, ako som si predstavoval. Veľkú porciu minút dostala aj Ema Šoltésová. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na Lucku Škvarekovú a Naty Tomajkovú, ktoré pri neúčasti chorej Čatlošovej ťahali podkošovú hru. Z môjho pohľadu preto Piešťany netreba veľmi riešiť. V týchto stretnutiach sa treba iba pozorne pozerať, učiť sa a zbierať skúsenosti. Pre dievčatá je to veľká škola, keď môžu priamo na palubovke sledovať, ako vyzerá herná i individuálna činnosť u tých najlepších.”

Už ste načrtli Lauru Mrázovú. V posledných štyroch zápasoch za juniorky jej to veľmi dobre sypalo. Zaznamenala 83 bodov a z nich 16 trojok! Zavážila práve táto skutočnosť, že v tomto zápase dostala takú dôveru a odohrala vyše 34 minút? Iba pripomíname, že v extralige mala do tohto zápasu na svojom konte odohraných 27 minút a 20 sekúnd…

„Ono je to tak. Miška Lukačíková neabsolvovala zápas s Popradom, lebo bola vo Francúzsku. Následne bola chorá a nevládala. Keďže chorá bola i Radka Nigutová, zvolil som Lauru na pozíciu playmakera. Je to dobrá hráčka, ktorá podáva stabilné výkony. Je snaživá a basketbalovo jej to myslí, takže som nemal absolútne žiaden problém ju nasadiť do zápasu, aby nazbierala skúsenosti.”

A ukázala sa v dobrom svetle. Kým predtým mala na svojom konte 2 body, teraz proti Piešťanom zaznamenala 6 bodov, čo určite potešilo.

„Samozrejme. Určite nesklamala. V jej prípade ide iba o to, aby nabrala sebadôveru. Je rozdiel hrať za juniorky a extraligu. Osobne som s ňou hovoril, veď je v škole aj mojou žiačkou. Nesmie sa báť, musí nabrať sebavedomie a ono to pôjde.”

Podobné porcie minút odohrávajú aj podkošové hráčky Lucka Škvareková s Naty Tomajkovou. Druhá menovaná zaznamenala proti Popradu dokonca 16 bodov. Aj to vás asi napĺňa dobrým pocitom. Vlastne sa iba napĺňajú vaše predsezónne slová, že toľko minút ako v CBK, tieto 17-ročné hráčky nedostanú v žiadnom klube.

„Presne tak. S tým sme aj išli do sezóny – dať priestor mladým hráčkam. A tieto 17-ročné dievčatá Tomajková, Škvareková, Nigutová, Mrázová či Šoltésová sa ukazujú vo veľmi dobrom svetle. Chce to ešte určitý čas, kým sa adaptujú na extraligové tempo hry a rýchlostné prevedenie všetkých činností. Ony to vedia, technicky sú veľmi dobre pripravené, rovnako tak i mentálne, len ten rešpekt voči zvučným menám tam pochopiteľne je a ešte nejaký čas bude. Myslím si, že každým zápasom sa to bude len zlepšovať.”

Mimoriadne dôležitý zápas bol hlavne ten s Popradom. Pod Tatrami sme prehrali o 7 bodov a teraz sme túžili nielen po druhom víťazstve v súťaži, ale hlavne po vyššom ako o 7 bodov. Prvá štvrtina nám vyšla perfektne, vyhrali sme ju o 9 bodov a boli sme na najlepšej ceste splniť predzápasové očakávania. Prišla však druhá štvrtina, ktorú sme prehrali 10:23 a hoci sme tretiu vyhrali 10:7, do poslednej štvrtiny sme vstupovali s jednobodovým mankom. Nemali ste malú dušičku, že to nemusí vyjsť?

„Mal som, priznávam. V druhej štvrtine som to musel prestriedať. Na palubovku sa dostali ďalšie dievčatá, ktoré jednoducho začali kopiť chyby a celý náskok sme prešustrovali. Už v tretej štvrtine sa začala kryštalizovať tá zostava, ktorá by mohla potiahnuť tím v koncovke zápasu. Nakoniec sa to podarilo.”

Verili ste len vo víťazstvo, alebo aj vo výhru o viac ako 7 bodov?

„Tých sedem bodov bolo vždy otáznych. Pomohli nám dve trojky Radky Nigutovej a ďalšie trojkové priklincovanie Mici Krištofovej. Dievčatá sa potom uvoľnili a záver zápasu bol už vyložene v našej réžii. Dobre sme bránili a doskakovali. Pod košom sme kraľovali, čo v Poprade neplatilo. Nebolo dôvod neveriť, že by sme tento zápas nevyhrali. Skončíme na 6. mieste po základnej časti, čo si myslím, že na úvod nášho pôsobenia v extralige, je vynikajúci výsledok. Viac-menej sme ani nedúfali, že môžeme tak vysoko vyskočiť.”

Zabrali však i skúsené hráčky – proti Popradu dala Mici Krištofová 12 bodov, proti Piešťanom sa blysla Lucka Kašperanová, ktorá dala 19 bodov, čo je vyše polovica bodov CBK.

„Teší ma najmä skutočnosť, že proti Popradu sme mali štyri hráčky s dvojciferným počtom bodov. Hneď to bolo cítiť. Pokiaľ nemá viac hráčok na svojom konte vyše 10 bodov v zápase, tak ťažko môžete dosiahnuť úspešný výsledok. Pri tejto príležitosti by som ešte chcel vypichnúť výkon Radky Nigutovej. Na svoj vek veľmi dobre dirigovala hru na rozohrávke.”