You are currently viewing EXTRALIGA: Víťazný obrat vďaka zlepšenej obrane

EXTRALIGA: Víťazný obrat vďaka zlepšenej obrane

V tomto zápase  sme sa presvedčili o niektorých nemenných zákonitostiach basketbalového zápasu. V prvom rade, že basketbalový zápas trvá najmenej štyri štvrtiny. Ďalej vieme, že keď sa dobre bráni, časom sa zlepší aj útok a v neposlednom rade, ak sa k tomu všetkému pridá aj srdiečko, výsledok sa dostaví. V tomto prípade sa dostavil v podobe druhého extraligového víťazstva.

CBK Košice – BAM Poprad 61:50 (26:30)

ŠTVRTINY: 16:7, 10:23, 10:7, 25:13.

BODY CBK: Tomajková 16, Krištofová a Nigutová po 12, Kašperanová 11, Čatlošová 8, Škvareková 2.

Naše družstvo nastúpilo v základnej zostave Nigutová, Kašperanová, Krištofová, Škvareková a Tomajková. Hráčky napriek tomu, že boli pod tlakom zodpovednosti, ktorá im často zväzovala ruky, dokázali prvú štvrtinu vyhrať pomerne výrazne. Keby sme mali viac pokoja pri zakončení, mohol byť rozdiel ešte výraznejší, pretože aj hostky boli dosť nervózne pri zakončení. Druhá štvrtina zo začiatku vyzerala, že budeme pokračovať v dobrom výkone a verili sme, že naše hráčky budú hrať uvoľnenejšie, ale opak bola pravda. Od stavu 24:18 sme urobili niekoľko nevynútených chýb, nevedeli sme skórovať a začali sme robiť výrazné chyby v obrane. Zvlášť, keď súperky skórovali s faulom a premenili i trestný hod. Na to doplatila Škvareková, ktorá veľmi rýchlo získala štyri osobné chyby a po necelých troch minútach tretej štvrtiny musela sadnúť na lavičku. Najhoršie bolo, že sme sa zrazu začali obávať o výsledok, a to aj napriek tomu, že polčas skončil len štvorbodovým plusom pre Poprad.

Hoci sa dievčatá cez polčasovú prestávku povzbudzovali, nemali to o nič jednoduchšie. V tretej štvrtine padlo veľmi málo bodov na oboch stranách, ale bolo zjavné, že naše dievčatá bojujú a ich výkon pomaly stúpa. Na pribúdaní bodov sa to však neprejavilo. Desať bodíkov bolo pramálo. Keďže aj súper dal iba 7 bodov, pred posledným dejstvom už viedol iba o bod. Nám sa však vykryštalizovala zostava pre celú poslednú štvrtinu – Nigutová, Kašperanová, Krištofová, Čatlošová a Tomajková – ktorá išla  s cieľom výrazne otočiť zápas. Štvrtú časť hry naše dievčatá   začali s výrazne zlepšenou obranou, družstvo pracovalo ako celok, súperovi sme nedávali veľa priestoru, často sme mu brali loptu a následne sme dokázali aj úspešne zakončiť. A to aj z diaľky, keď sa presadila v tom najvhodnejšom čase Nigutová, alebo spod koša naše vysoké (Tomajková zase double-double za 16 bodov a 14 doskokov). Potvrdilo sa, že z dobrej obrany sa lepšie darí aj v útoku. V tejto štvrtine dala Krištofová 5 bodov, Nigutová 8 bodov a Tomajková dokonca 10!

Toto bolo znova víťazstvo kolektívu a nemusíme vyzdvihovať výkony jednotlivkýň, pretože v tomto zápase musíme priznať vklad všetkých hráčok bez rozdielu.