You are currently viewing EXTRALIGA: Takéto prehry otvárajú dvere k budúcim víťazstvám

EXTRALIGA: Takéto prehry otvárajú dvere k budúcim víťazstvám

  • Post author:

Tréner Vladimír Karnay očakáva viac bodov od Liašenkovej i od podkošových hráčok. S útočným doskokom je problém, dievčatá majú problém odniesť na chrbte batôžtek, nieto „odniesť” o 30 kilogramov ťažšiu súperku.

 

Basketbalová extraliga pokračuje v rýchlom slede. V stredu sme odohrali zápas 4. kola a už v sobotu nás čaká duel 5. kola v Poprade. Nielen o ňom sme sa pozhovárali s trénerom CBK Vladimírom Karnayom.

 

Ružomberku sme na domácej palubovke podľahli 51:64. Prehrať s finalistom uplynulej sezóny o 13 bodov je celkom sľubný vklad do ďalšieho priebehu ročníka. Čo vy na to?

„Súhlasím. Berieme to tak, že v prvom rade sme nováčik súťaže. V druhom rade ešte stále vyrábame nezmyselné, detské chyby. V treťom rade sem hrali vcelku v pohode. Dievčatá sa snažili plniť to, čo som od nich vyžadoval, a keď to Lucka Kašperanová podporila svojou rukou, tým pádom vyznel zápas celkom pozitívne. Z celkového pohľadu preto musím byť spokojný. Jedinou istotou je, že takéto prehry nám otvárajú dvere k budúcim víťazstvám. Pokiaľ budeme mať terajší prístup, budeme robiť to, čo máme robiť a bude nás naďalej zdobiť nováčikovská bojovnosť a eufória, chýb bude postupne menej a menej. Samozrejme, máme mladé družstvo. Dievčatá si z každého zápasu niečo zoberú pre svoje ďalšie napredovanie. Musia sa veľa učiť. Výsledok je z nášho pohľadu pekný, ale sobota bude iný deň, čaká nás iný súper a iný zápas.”

Prvú štvrtinu ste favorita porazili 18:14, vo vyrovnanej tretej štvrtine ste mu podľahli o bod 13:14. Nepochybne to musí byť pre dievčatá veľká vzpruha a prídel pozitívnej energie.

„Nepochybne. Určite aj takéto malé krôčiky ich posunú dopredu. Najmä im pomôžu zvýšiť si sebavedomie.”

Štatistické ukazovatele po stretnutí boli vyrovnané, takmer totožné. Kričal jediný ukazovateľ v neprospech CBK – útočné doskoky 11:22. Musíme však brať ohľad na to, že máme 17-ročné pivotky a pre ne je každá minúta na palubovke vysokou školou basketbalu. Tiež to tak vnímate?

„Samozrejme. Nechýbajú nám však len skúsenosti, ale okrem Liašenkovej aj kilá pri doskakovaní z vonku. Lucia Kašperanová i Miška Lukačíková majú postavičky, ktoré veľmi ťažko niekoho zoberú na chrbát a odstavia ho. Majú problém odniesť na chrbte batôžtek, nieto súperovu hráčku. Najmä, keď je trebárs o 30 kilogramov ťažšia. S tým už nič nenarobíme. Dievčatá chcú byť pekné. Beriem to trochu s nadhľadom.”

Teraz vás čaká súper vášho rangu, proti ktorému by dievčatá mohli odohrať oveľa vyrovnanejšiu partiu. Ako sa vám javia Popradčanky v doterajšom priebehu súťaže?

„Priznám sa, že som ich nevidel hrať. Z mien a zo štatistík niečo viem vyčítať. Vždy však hráte len to, čo vám súper dovolí. Aj naše východiskové postavenie v Poprade bude také, aby sme domácim dovolili, čo najmenej. Uvidíme, ako sa bude zápas vyvíjať. Nesmieme zabúdať, že hráme vonku. Vôbec by som nebral do úvahy facku, ktorú naposledy dostali v Piešťanoch (23:116). Pre ne to bol zápas o niečo inom. Prístup k zápasu s nami bude z ich strany výrazne odlišný, ako v Piešťanoch. Tam hrali so sklopenými hlavami, proti nám si budú veriť. Chceme v Poprade dokázať, že sme nešli zbytočne do extraligy. Víťazstvo by nám otvorilo dvere k 6. miestu, takže urobíme všetko preto, aby sme boli úspešní. Uvidíme, na aký výsledok to nakoniec vydá.”

Až na Šamorín, kde CBK zaznamenal 48 bodov, sa v zostávajúch stretnutiach dokázali dievčatá vždy dostať cez 50-bodovú hranicu, čo je celkom pozitívne. Chcelo by to však ešte jednu hráčku, ktorá by sa chytila strelecky a podporila by Lucku Kašperanovú, ktorá je s 81 bodmi aktuálne najlepšou strelkyňou celej extraligy.

„V tomto smere čakám viac od Kyry Liašenkovej. Na tréningu má dobrú ruku, vie dať koše aj z ťažších pozícií, no v samotných zápasoch je dosť zakríknutá v útočnej činnosti. Celkom dobrú formu má teraz Radka Nigutová, ale potrebujeme viac bodov od podkošových hráčok. Proti Ružomberku zaznamenali iba 5 bodov. Musia byť aktívnejšie a efektívnejšie v koncovke.”

 

DOSKOKY CBK

YOUNG ANGELS – CBK 101:63

Útočné: 17:13

Obranné: 31:23

CBK – UMB BANSKÁ BYSTRICA 65:34

Útočné: 15:20

Obranné: 34:29

ŠAMORÍN – CBK 75:48

Útočné: 17:4

Obranné: 28:27

CBK – RUŽOMBEROK 51:64

Útočné: 11:22

Obranné: 26:28