You are currently viewing EXTRALIGA: Odmena za prvé víťazstvo? Dobrý pocit na srdiečku a veselšia cesta

EXTRALIGA: Odmena za prvé víťazstvo? Dobrý pocit na srdiečku a veselšia cesta

  • Post author:

Dočkali sa. Už i CBK si zaknihovalo prvé víťazstvo na palubovke súpera. Po troch domácich triumfoch prišiel konečne i plný bodový zásah vonku. Hoci niektorí môžu namietať, že všetky doterajšie víťazstvá sme de facto získali vonku, keďže domáce zápasy nehráme vo svojej telocvični…

„Veľmi sme sa tešili z tohto víťazstva,” priznala Miška Lukačíková. Veľké odhodlanie naznačila i kapitánka „Mici” Krištofová: „Konečne sme si chceli priniesť víťazstvo. Jednoducho sme si povedali, že už musíme vyhrať aj vonku.”

Z -25 NA +12

V minulom kalendárnom roku 19. novembra sme na palubovke „sovičiek” prehrali 50:75. Takmer na deň presne po troch mesiacoch sme u nich zvíťazili 61:49. Čo sa stalo za tri mesiace, že z -25 bolo zrazu +12? Túto otázku si zrejme položí nejeden fanúšik.

„Začali sme hrať viac tímovo. Zdá sa mi, že konečne začína medzi nami fungovať chémia. Viac sme zapli v obrane a počas celého stretnutia sme sa navzájom lepšie povzbudzovali,” načrtla dôvody obratu 6-bodová „Mici” Krištofová. Podobný pohľad na radikálnu zmenu mali i ďalšie hráčky CBK. „Určite je to výsledok zmeny prístupu k tréningom. Viac sme sa snažili, viac sme do toho dali chcenia a navyše sme si povedali, že je to prvý zápas vonku, ktorý môžeme a chceme ho vyhrať. Asi sme boli viac namotivované,” myslí si 6-bodová Radka Nigutová, podľa ktorej bola aj preto radosť dvojnásobná. „V poslednom období sme oveľa viac zapracovali na rýchlosti a dynamike. Boli sme viac agresívnejšie pod oboma košmi. Vo väčšej miere sme využívali naše podkošové hráčky, a tým pádom sme mali jednoduchšie pozície, ktoré sme premieňali. Z tejto hernej činnosti sme ťažili celý zápas,” pridala svoj postreh ďalšia 6-bodová hráčka v stretnutí Miška Lukačíková.

DRŽALI ICH NA DIŠTANC

Kým pred tromi mesiacmi sme prakticky od úvodu chytali zajaca za chvost a prehrali všetky štyri štvrtiny, teraz sa situácia diametrálne zmenila. Dievčatá viedli po každej štvrtine. „Snažili sme sa čo najviac eliminovať ich podkošové hráčky a hrať rýchly basketbal. To na Bystričanky platilo v tomto stretnutí,” zamyslela sa Lucka Kašperanová. Košičanky od začiatku stretnutia zaskočili domáce hráčky a tým sa nedarilo nakopnúť sa tak, aby strhli vedenie na svoju stranu. „Myslím si, že domáce hráčky zostali prekvapené. Hlavne nám vyšlo veľa rýchlych protiútokov, takže Bystričankám sa proti nám ťažšie hralo. Neskôr vyskúšali aj zónovú obranu, no aj s tou sme sa vedeli vysporiadať a udržiavali sme si náskok,” uviedla Radka Nigutová. Žlto-čierne držali domáce hráčky vo výsledkovom skóre neustále na dištanc, čo bolo veľmi dôležité. „Darilo sa nám využívať naše rýchle hráčky, takže sme dávali jednoduché koše z protiútokov. Zbierali sme tak ľahké body, takže sme aj ľahšie udržiavali náskok. Ten síce nebol nikdy extrémne vysoký počas celého zápasu, ale na druhej strane ani nikdy neklesol tak, že by sme viac znervózneli a vkradla sa do našich rúk kŕčovitosť,” konštatovala Miška Lukačíková.

Tým, že domáce sa nedokázali ujať vedenia, prípadne sa aspoň priblížiť na veľmi tesnú stratu, psychicky ich to ubíjalo. Naopak, neustále úspešné udržiavanie náskoku zvyšovalo sebavedomie i motiváciu Košičaniek dotiahnuť zápas do víťazného konca. Momentum zlomových okamihov vždy naklonili na svoju stranu. „Hlavne sme sa sústredili na dve podkošové hráčky UMB, ktoré nechodia na vonkajšie zápasy. Okrem Ďurjakovej, ktorá nám dala 13 bodov, sme ostatné dievčatá celkom dobre ubránili. Hlavne sme si vraveli, že na domáce budú platiť rýchle protiútoky, čo sa i potvrdilo. Je síce pravda, že sa trocha chytili trojkami, no aj nám potom padli pekné strely, takže stále sme si udržiavali vedenie,” podotkla „Mici” Krištofová, ktorú potešil i fakt, že družstvo neinkasovalo ani 50 bodov.

STRELKYŇA SA ZNOVU ZASKVELA

Domáce hráčky si dávali zvlášť pozor na najlepšiu strelkyňu súťaže Lucku Kašperanovú. V tretej štvrtine však prišli i jej chvíle, keď zaznamenala 9 bodov. V celom zápase dala 15 bodov, mala 8 doskokov a získala 5 lôpt. „Priznám sa, že som nepociťovala väčší tlak a prísnejšiu obranu, ale je pravda, že tretia štvrtina mi vyšla strelecky najlepšie,” poznamenala Lucka Kašperanová, ktorá je s 266 bodmi na čele strelkýň extraligy. „Priznám sa, že si to ani neuvedomujem, ale na druhej strane ma poteší takáto správa. Prezeranie štatistík nie je moja priorita. Basketbal hrám hlavne pre zábavu a aby som čo najviac pomohla tímu,” dodala Lucka Kašperanová.

BENZÍNKY NERABOVALI

Aká bola odmena za prvé víťazstvo vonku? „Cesta domov bola oveľa príjemnejšia a veselšia. Vraveli sme si, že sa musíme udržať v tomto móde, aby sme najbližšie odchádzali z Popradu s rovnako dobrou víťaznou náladou,” usmiala sa Miška Lukačíková.

Ako motivovala kapitánka svoje spoluhráčky, čo im sľúbila za prvý triumf u súperiek? „Určite sme po ceste nevyrabovali benzínky,” smiala sa „Mici” Krištofová a pokračovala: „Dobrý pocit na srdiečku a dva body domov. To musí stačiť. Teraz nám stačí vyhrať nad Popradom a už si udržíme 6. miesto.”