You are currently viewing EXTRALIGA: Neverila si na extraligu, teraz sa nevie nabažiť košov
CBK Košice vs BK AS Trenčín

EXTRALIGA: Neverila si na extraligu, teraz sa nevie nabažiť košov

 • Post author:

Prišla skôr z ľútosti. Presnejšie, bolo jej ľúto skončiť s basketbalom, tak pristala na ponuku z nášho klubu. Ešte presnejšie, pristala na druhú ponuku z CBK. Prvú, keď bola hráčkou prvoligového TYDAMU, odmietla, lebo si podľa jej slov neverila na extraligu a popri pracovnej vyťaženosti by nestíhala aj povinnosti v najvyššej súťaži. Lenže, keď sa TYDAM odhlásil z I. ligy a prišla opäť ponuka z CBK, tak si Alexandra Mončeková povedala, že to ešte skúsi. A ako to vyzerá v praxi, ak je niekomu ľúto skončiť s basketbalom, neverí si na extraligu a z kola na kolo skúša, či to dá, pozrite sa na tabuľky štatistických ukazovateľov na konci článku. Každopádne, neviete ešte o nejakej podobnej hráčke, ktorá ešte nechce skončiť s basketbalom, ale zároveň si neverí na extraligu? Zišla by sa do kádra…

Spokojná s doterajším účinkovaním pod extraligovými košmi?

„Myslím si, že celkom áno, hoci výkony by mohli byť lepšie a konzistentnejšie. Dosť kolíšu. Raz sa nedarí vôbec, potom nejaké body nastrieľam, ale i tak si myslím, že to nie je iba o bodoch. Keď som sa spätne pozrela, tak si myslím, že som mohla hrať oveľa lepšie. Body sú jedna vec, ale urobila som veľmi veľa chýb. Z tohto pohľadu teda nie som spokojná. Musím ešte popracovať na výkonnosti a zlepšiť ju.”

Na to, s akou malou dušičkou si prichádzala do CBK a veľmi si si neverila na extraligu, tak si sa vynikajúco rozstrieľala. Hneď v druhom zápase na palubovke UMB si si vytvorila osobné maximum medzi elitou – 26 bodov. I to je už minulosťou, lebo v poslednom domácom zápase proti Trenčínu si zaznamenala 28 bodov a naposledy znova na ihrisku UMB 20 bodov. Z tohto pohľadu celkom fajn, že ti bolo ľúto skončiť s basketbalom…

„Hm-hm. Som rada, že som prijala ponuku z CBK, ani trochu neľutujem tento krok. Dúfam, že sa mi bude i naďalej dariť strelecky a budem pokračovať v nastavenom kurze, lebo nás čaká dôležitý zápas.”

Vráťme sa však ešte k zápasu s Trenčínom. Veľa nechýbalo, aby si si v ňom zaknihovali cenené triple-double. Dala si 28 bodov, mala si 10 doskokov a 8 asistencií. Chýbali iba dve asistencie. Uvedomila si si to po zápase, alebo štatistiky nesleduješ?

„Vôbec tieto čísla počas zápasu neriešim a nevšímam si ich. Pokiaľ vidím, že mám voľnú spoluhráčku, tak sa snažím prihrať. Keď mám dobrú pozíciu, tak zakončujem. Určite nehrám pre čísla a štatistiky. Ale áno, neskôr som si to tiež všimla. Asistencie ma dosť prekvapili. Nevedela som, že som ich mala až toľko.”

Nakoniec CBK chýbali iba tri body do pokorenia stovky. Zľakli ste sa jej, alebo žiadna z vás nechcela nosiť do šatne koláčiky?

„Cha-cha. Neviem, mali sme pár pokusov na stovku, no nespadli nám do koša. Baby mi vraveli, že som mala dve možnosti zavŕšiť stovku, ale nevyšlo to. Priznám sa, že ja som ani nevedela, aký bol stav na tabuli. Nevšimla som si, že sme boli tak blízko. Až po zápase mi dievčatá vraveli, že som mohla dať stovku. To už je jedno.”

Cez víkend sme zvládli veľmi dôležitý zápas na palubovke UMB. Víťazstvo o 20 bodov je výbornou pozvánkou na sobotňajšie mestské derby s Young Angels. Čo na to vravíš?

„Bol to veľmi dôležitý zápas a ešte dôležitejšie víťazstvo. Keby sme tento súboj prehrali, tak do stretnutia s Young Angels by sme išli v sklesnutejšej nálade. Po víťazstve máme reálnu šancu dostať sa pred Young Angels, keďže máme rovnakú bilanciu výhier a prehier. Z tohto pohľadu nám výhra veľmi pomohla, hoci sa nerodila ľahko. Na prvý pohľad vyzerá víťazstvo o 20 bodov jednoznačne, no až také jasné to na ihrisku nebolo. Prakticky sme sa s domácim tímom trápili až do poslednej štvrtiny. Potom nám vyšli nejaké strely a už sme si vedenie postrážili.”

Hlavne vyšli zakončenia z hranice trestných hodov. Premenili ste 17 pokusov z 18-tich. Jedinú šestku nepremenila Lucka Kašperanová. Na pomery CBK je 94-percentná úspešnosť šestiek neskutočné, ba priam famózne číslo! Čo ty na to?

„Úplne súhlasím. Šestky sa nám darilo premieňať, držali nás v zápase. Celkom sa nám aj darilo, chodiť si po fauly. Následne sme mali výhodu trestných hodov a tie sme premieňali. Súhlasím, nestáva sa často, aby sme atakovali stopercentnú úspešnosť šestiek. To sa málokedy vidí.”

V sobotu o 18. hodine nás čaká derby s Young Angels. Predchádzajúce sme nezvládli. Ako hosťujúci tím sme prehrali o 5 bodov. Ideálny čas na odčinenie predchádzajúceho zaváhania a pripísania si tretieho víťazstva v rade?

„Odvetu chceme zvládnuť oveľa lepšie. Je tu šanca skončiť na 5. mieste a chceme sa oň popasovať. Pred derby teda máme o motiváciu postarané. Určite dáme do zápasu všetko a budeme sa snažiť zahrať lepšie ako v predchádzajúcom vzájomnom stretnutí.”

Naposledy prišlo na zápas 400 divákov. Oba tábory vytvorili výbornú atmosféru. Očakávaš niečo podobné i tentoraz?

„Verím, že príde ešte viac fanúšikov. Derby má náboj v podobe priameho boja o 5. miesto. Dúfam, že nás príde podporiť čo najviac ľudí a vytvoria búrlivú atmosféru, ktorá nás poženie za víťazstvom.”

 

ŠTATISTIKY EXTRALIGY

BODY

 1. Lucia KAŠPERANOVÁ (CBK Košice) 330
 2. James KE’SHUNANOVÁ (Piešťany) 321
 3. Martina KRAJČÍROVÁ (UMB B. Bystrica) 303
 4. Oľga JACKOVECOVÁ (Ružomberok) 282
 5. Snežana BOGIČEVIČOVÁ (Slávia B. Bystrica) 254
 6. Alexandra MONČEKOVÁ (CBK Košice) 223

DOSKOKY

 1. Mária FELIXOVÁ (Trenčín) 184
 2. Martina KRAJČÍROVÁ (UMB B. Bystrica) 183
 3. Anna JURČENKOVÁ (Piešťany) 147
 4. Zuzana VARGOVÁ (Šamorín) 140
 5. Alexandra MONČEKOVÁ (CBK Košice) 132

ASISTENCIE

 1. Božica MUJOVIČOVÁ (Slavia B. Bystrica) 80
 2. Lucia KAŠPERANOVÁ (CBK Košice) 62
 3. Evita HERMINJARDOVÁ (Piešťany) 56
 4. Natália MARTIŠKOVÁ (Slávia B. Bystrica) 56
 5. Viktória HAVRANOVÁ (Ružomberok) 51
 6. Andželika MITRASINOVIČOVÁ (Piešťany) 50
 7. Ema SZMEREKOVÁ (YA Košice) 48
 8. Lucia HADAČOVÁ (Ružomberok) 47
 9. Alexandra MONČEKOVÁ (CBK Košice) 46