You are currently viewing EXTRALIGA: Najhoršie výkony proti najprijateľnejším súperom

EXTRALIGA: Najhoršie výkony proti najprijateľnejším súperom

  • Post author:

Naše ženy si zaknihovali až prekvapujúco vysokú prehru na palubovke UMB Banská Bystrica – 50:75. Prekvapujúco preto, lebo doma sme tohto súpera zdolali 65:34. Na hlavné príčiny prehry poukázal v rozhovore tréner CBK Košice Vladimír Karnay.

 

Aký je váš pohľad na stretnutie v Banskej Bystrici?

„UMB nastúpila trochu v inej zostave a s inou podkošovou silou, ako v prvom zápase na našej palubovke. Na ihrisku sa to veľmi prejavilo. Prakticky 30 bodov sme inkasovali po druhom-treťom doskoku Banskej Bystrice. Boli však i situácie, že sme dostali koše po štvrtom, ba i po piatom doskoku! Druhým dôležitým aspektom našej prehry bola katastrofálna obrana. To, čo sme predvádzali v Poprade i teraz v Banskej Bystrici sa nedá nazvať obranou. Pokiaľ si dievčatá neuvedomia, že v obrane sa všetko začína a nebudú makať jedna za druhú a navzájom si pomáhať, nie je šanca na úspech.”

Doma sme tohto súpera zdolali o 31 bodov, teraz sme mu podľahli o 25 bodov. Čo sa zmenilo?

„Samozrejme, najviac zavážili práve tie dve podkošové hráčky – Ďurjaková a Turčanová. Svoje fyzické predispozície využili v maximálnej miere. Na našom výkone sa prejavujú i tréningové výpadky. Stredná rozohrávačka Miška Lukačíková prakticky týždeň pred zápasom netrénovala. A bolo to vidieť na jej výkone. Mala by byť jedna z našich kľúčových hráčok, na ktorej mala byť postavená naša hra.”

Čím si vysvetliť skutočnosť, že dobrý výkon nedokážeme ukázať v dvoch po sebe idúcich zápasoch?

„Inak sa hrá proti Piešťanom, Ružomberku či proti Young Angels a v zápasoch v domácom prostredí, ako proti súperom, s ktorými by sme mali naplno bodovať, ak chceme niečo dosiahnuť. Netvrdím, že UMB hrá nejaký exkluzívny basketbal, podobne ako Poprad, ale proti týmto súperom sme vonku podali najhoršie výkony.”

Neostáva teda nič iné, iba doma zabrať proti Popradu.

„Presne tak. Je tu veľká šanca poraziť Poprad a tým pádom by sme poskočili z posledného miesta. Dievčatá si však musia vstúpiť do svedomia. Najmä Naty Tomajková. Nemôže odohrať zápas bez jediného bodu. Podobne vybuchla i v Poprade. Musí si to upratať v hlave. Nemôže sa trápiť počas celého zápasu, že nezbiera body a následne riešiť situácie zbrklo a splašene.”

Štatistiky sa nedajú oklamať a sú veľavravné. Či už úspešnosť streľby alebo doskoky – 59:35. Beriete to ako veľké sklamanie, alebo vzhľadom na posilnenie UMB sa na stretnutie pozeráte inou optikou?

„Neberiem to ako sklamanie. Vyznie to alibisticky, ale už som si zvykol na to, čo sú dievčatá schopné predviesť na ihrisku. Čítanie hry a predvídavosť už ťažko naučiť v tomto veku. O to viac preto musíme staviť na bojovnosť. Jedna druhej musí vypomôcť v obrane.”

Nedá sa asi všetko ospravedlniť len neskúsenosťou kádra.

„V lete som vravel a uvedomujeme si to, že toto družstvo na extraligu nemá. Išli sme do tejto súťaže najmä kvôli našim 17-ročným dievčatám, aby získavali neoceniteľné skúsenosti a posunuli sa o ďalší level vo svojich kariérach.”

A ako sá vám zatiaľ pozdávajú?

„Veľmi spokojný som s Radkou Nigutovou. Naty Tomajková sa nevie chytiť v útoku. Až na posledný zápas, podoskakovala dosť lôpt a v obrane bola použiteľná. Zasekla sa a uvidíme, čo ďalej. Lucka Škvareková si to tiež musí poukladať v hlave. Má dobré minúty, ale niekedy si musí uvedomiť, že bez dobrej obrany sa ťažko hrá basketbal. Dali sme priestor i Dzurovej, Mrázovej či Šoltésovej. Veľká škoda, že sa zranila Kvetka Bačová. Myslím si, že momentálne by dostala veľmi široký priestor na realizáciu.”