You are currently viewing EXTRALIGA: Na horúcej Kréte v horúčkach, lekári ju po diagnóze mononukleózy rýchlo dali do obrazu

EXTRALIGA: Na horúcej Kréte v horúčkach, lekári ju po diagnóze mononukleózy rýchlo dali do obrazu

  • Post author:

Smola sa nám lepí na päty tesne pred začiatkom nového extraligového ročníka. V minulom ročníku získavali dve naše talentované pivotky extraligové ostrohy, zbierali skúsenosti a naberali sebavedomie. Aj preto sme od novej sezóny mali väčšie očakávania. Naty Tomajková i Lucka Škvareková však štart do nového ročníka nestihnú. Obe reprezentantky Slovenska do 18 rokov nie sú fit po zdravotnej stránke. Kým Lucka by sa po stredajšom výrone členka mala dať dokopy do dvoch týždňov, absencia Naty Tomajkovej je v horizonte pár mesiacov.

„Dostala som mononukleózu, ktorá ma odstavila od basketbalu i akejkoľvek aktivity na pár mesiacov. Absolútne netuším, ako, kedy a kde som chytila toto vírusové ochorenie,” pokrčila plecami Naty Tomajková. Hráčka s najväčším počtom doskokov v uplynulom ročníku celej extraligy, začala pociťovať prvé príznaky pri prvých spoločných tréningoch, ale veľkú váhu im neprikladala. Následne však celá rodina v posledný augustový týždeň odletela na týždňovú dovolenku. Idylické bezstarostné leňošenie na gréckom ostrove Kréta rýchlo pominula. Lepšie povedané, ani sa poriadne nezačalo. „Tam som to už nedala… Museli sme ísť do nemocnice, kde zistili, že mám mononukleózu.” Naty si tak veľa z dovolenky neužila. Prvé dni ju trápili horúčky, ďalšie dni hrdlo. „Pri mori som bola asi 3-4-krát.”

Keď po prvý raz počula presnú diagnózu, vedela približne o čo ide a čo sa skrýva za infekčnou mononukleózou. Ale bolo to veľmi skreslené. „Mala som predstavu, že to potrvá nanajvýš mesiac a po ňom už budem môcť všetko robiť, lenže lekári ma z toho rýchlo vyviedli. Minimálne tri mesiace ničnenerobenia a potom by som mohla začať pomaly trénovať. Priznám sa, že ma mierne vystrašili.”

Perspektíva do najbližších týždňov teda nie je vôbec ružová. Opora CBK pod oboma košmi si pravdepodobne do konca roka nezahrá. Viacerí odborníci tvrdia, že by pauza mohla trvať až pol roka. Naty je však v tomto smere optimistická. „Nemyslím si, že to bude až šesť mesiacov, keďže už teraz mám lepšie výsledky testov, čo je celkom povzbudzujúce.”

Pri mononukleóze sa pacient musí vyvarovať zvýšeným fyzickým výkonom. Na jednej strane choroba Naty odbremení od nepopulárnych domácich prác, no na strane druhej takéto ničnerobenie je pre športovca na šľaktrafenie. „Tri týždne som nemohla prakticky vôbec nič robiť. Len som ležala a spala. Nechodila som ani do školy. Teraz sa aspoň môžem ísť vonku poprechádzať a od začiatku týždňa už chodím aj do školy. A môžem už ísť ako fanúšik na zápasy CBK.”

Dievčatá išla povzbudiť a podporiť aj na posledný prípravný zápas a neskrýva, že ju svrbeli ruky – nohy. „Veľakrát v hľadisku ma to ťahá do doskoku,” zasmiala sa.