You are currently viewing EXTRALIGA: Hráčky sú vyššie, silnejšie a viac sa behá

EXTRALIGA: Hráčky sú vyššie, silnejšie a viac sa behá

  • Post author:

Natália Tomajková využíva svoje centimetre pri doskakovaní, no uvedomuje si ešte rezervy, ktoré má i pri zakončovaní.

 

Naše dievčatá si počas víkendu pripísali historicky prvé extraligové víťazstvo, keď si doma poradili s BK ŠK UMB Banská Bystrica 65:34. Svoj podiel na tomto triumfe mala aj Natália Tomajková, pre ktorú sú tieto stretnutia obrovskou príležitosťou pre kariérny rast. Keď v polovici mája oslavovala 17. narodeniny, ani sa jej neprisnilo, že už o päť mesiacov bude mať na svojom konte prvé zápasy medzi slovenskou elitou.

Ako sa ti zatiaľ privyká na extraligu?

„Celkom dobre, hoci musím priznať, že miestami je to ťažšie hlavne po kondičnej stránke. Medzi kadetkami či juniorkami to bolo po tejto stránke menej náročné. V extralige sa nabeháme oveľa viac, ale zatiaľ je to celkom v pohode.”

Máš už za sebou prvé extraligové koše. Osem bodov si si zhodne rozdelila do oboch zápasov. Celkom dobrý štart na úvod, ak si uvedomíme, že si odohrala spolu takmer 37 minút, čo je v priemere necelý polčas na zápas.

„Je to celkom pekné, hoci samozrejme, čísla mohli byť ešte o niečo lepšie, ale verím, že postupne sa budem ďalej zlepšovať.”

V doskokoch pod vlastným košom dokonca vedieš aj pred hráčkami, ktoré majú na konte o 30 minút viac na palubovke. Pravda, najlepšie tímy cez víkend oddychovali, no i tak 13 obranných a 5 útočných doskokov musí hriať pri srdiečku. Čo ty na to?

„Keďže so svojimi 188 centimetrami som jedna z najvyšších hráčok v extralige, tak sa snažím využívať svoje centimetre. Aj tu však vidím ešte veľké rezervy.”

V čom je najväčší rozdiel medzi extraligou a mládežníckymi kategóriami?

„Hlavne v tom, že hráčky sú nielen vyššie, ale hlavne silnejšie. Pod košom je tak oveľa väčší boj. Musím si však na to zvyknúť a byť tvrdšia i agresívnejšia, aby som sa viac presadzovala. Je to len otázka skúseností. Tie s dievčatami naberáme každým zápasom.”

Asi to isté platí aj strieľaní košov. Obe šestky si premenila, ale na tri dvojbodové koše si potrebovala desať pokusov. K ešte väčšej spokojnosti by chýbalo o pár košov viac, je tak?

„To je pravda. Treba však priznať, že v extralige je i lepšia obrana. Preto je potrebné viac sily a viac sa pretláčať pod košom. Ako som vravela, všetko je to o zbieraní skúseností.”

CBK má na svojom konte prvé extraligové víťazstvo. Užívali ste si záverečné minúty?

„Samozrejme. Radosť bola obrovská. Veľmi sa nám žiadalo toto víťazstvo, keďže sme potrebovali povzbudenie do ďalších kôl. Verím, že nám psychicky pomôže.”

Už po prvom polčase 33:20 ste urobili výrazný krok k víťazstvu a po prestávke ste výkon ešte vyšperkovali, keď ste inkasovali iba 14 bodov, čo je skvelá vizitka.

„Súhlasím. V predchádzajúcom stretnutí proti Young Angels sme mali horšiu obranu, tak sme celý týždeň na tréningoch pilovali len hru v defenzíve. Myslím si, že to sa aj odzrkadlilo v tomto stretnutí.”

Naopak, v 1. kole ste zaznamenali 63 bodov, teraz 65, čo značí, že v ofenzíve ste si udržali vyšší štandard. Ako družstvo vás to teší alebo sa vám máli a mohli ste zápas ukončiť výraznejším rozdielom?

„Pochopiteľne teší nás, že v útoku nám to celkom ide. Tréner Karnay i po prvom zápase ocenil, že ofenzívnu činnosť máme celkom dobrú. Držali sme sa toho i proti Banskej Bystrici. Najmarkantnejší rozdiel však bol v obrane. Aj preto bol nakoniec taký rozdiel v skóre.”