You are currently viewing EXTRALIGA: Epická koncovka dokonala víťazný obrat v sérii

EXTRALIGA: Epická koncovka dokonala víťazný obrat v sérii

  • Post author:

Séria s Popradom v skupine o 5.-8. miesto bola mimoriadne dramatická. Už v Poprade v druhom zápase to boli riadne nervy, no žlto-čierne ho nakoniec zvládli a vyhrali ho o dva body 66:64. Tretí súboj vyústil do epickej koncovky a tri minúty pred koncom si možno niektorí fanúšikovia v hľadisku dali aj „nitrák” pod jazyk… Stretnutie malo správny náboj, emócie kypeli na lavičkách, žilo to i v hľadisku. Nik nemal náladu vtipkovať, napriek tomu, že sa hralo 1. apríla…

 

Napokon všetko dobre dopadlo. Koncovku zápasu sme od nerozhodného stavu 59:59 zvládli učebnicovo, neinkasovali sme už žiadny kôš, naopak šiestimi bodmi sme spečatili náš úspešný obrat v sérii. „Boli to strašné nervy. A nie iba v tom poslednom, ale vo všetkých troch dueloch série,” zhlboka si vydýchla naša kapitánka Miroslava Krištofová.

NAHECOVALA SA K OSOBNÉMU MAXIMU

Najjednoznačnejšie vyznel hneď prvý zápas, ktorý sme doma nezvládli a prehrali ho 51:65. Bola to veľmi nepríjemná facka na úvod a viacerých aj vyľakala pred druhým zápasom série pod Tatrami. „Veľmi sme chceli uspieť v tomto zápase a s tým zámerom sme doň aj išli. Vôbec sa nám v ňom však nedarilo. Výrazne viazla obrana. Nechávali sme im voľné strely z diaľky. Nedokázali sme pochopiť, ako súperkám na našej palubovke mohli tak ľahko padať koše. Skoro všetko im padalo. Čo Mima Drobná vystrelila, to skončilo v koši.”

Našťastie nášmu tímu vyšiel druhý duel hoci len o dva body. V play-off však nerozhoduje rozdiel v skóre. Rátajú sa len víťazstvá. A niekedy takéto tesné dodajú družstvu ešte väčší prídel energie ako triumf vyšším rozdielom. Bol to zápas práve „Mici” Krištofovej. Utvorila si extraligová bodové maximum, keď zaznamenala 20 bodov. K ním ešte pridala 6 doskokov pod vlastným košom. „Po prehre v prvom zápase nám tréner na pondelok naordinoval posilňovňu a už vtedy sme sa začali poriande motivovať na druhý súboj. Vraveli sme si, že ho musíme ‚urvať‘ pre seba. Buď všetko alebo nič. Najdôležitejší zápas sezóny. Povedali sme si, že v zápase musíme ísť až na krv. V hecovaní sme pokračovali aj na utorňajšom tréningu. Výrazne sme zapracovali na obrane. Lucka Kašperanová ma stále viac a viac povzbudzovala, že to, čo robím na tréningu, nech prenesiem i do zápasov. Keď som dala prvú trojku, potom padla i druhá a postupne mi padali i ďalšie koše a už to išlo. Začala som si veriť. Pridala sa Lucka, ktorá nás tiež parádne strelecky potiahla. V obrane nám to skvele fungovalo. Myslím si, že za celú sezónu sme nepodali taký kolektívny výkon, ako práve v tomto stretnutí v Poprade.” Mimochodom, pri víťazstve CBK 66:64 zaznamenali „Mici” s Luckou dovedna 47 bodov!

Víťazstvo zo súperovej palubovky sa patrí potvrdiť aj na domácom ihrisku a dievčatám sa to podarilo. „A opäť to bol najdôležitejší zápas sezóny,” zasmiala sa „Mici” a pokračovala: „Aj Poprad mal rovnaký cieľ. Tým, že sme hrali doma a narástlo nám sebavedomie po druhom stretnutí, tak sme si povedali, že už si to nemôžeme nechať ujsť. Znova sme zabrali hlavne v obrane.” Nie nadarmo sa hovorí, že útok vyhráva zápasy, obrana série.

 

ROZPADNÚŤ SA MOHLA AŽ PO ZÁPASE

„Musím pochváliť mladé dievčatá. Všetky zamakali. Radka Nigutová sa chytila v rozhodujúcich momentoch. Naty Tomajková s Luckou Škvarekovou boli skvelé v doskakovaní, vo výbornom svetla sa ukázala Kyra Liašenková. Lavička žila a burcovala hráčky na palubovke. Tak by to malo vyzerať. Klobúk dolu pred dievčatami. Boli to naše najkrajšie zápasy v sezóne. Bola som veľmi spokojná s výkonom družstva,” podotkla „Mici” Krištofová, ktorá zápas nakoniec nedohrala. Dievčatám držala palce iba z lavičky. Štyri minúty pred koncom sa pre ňu zápas skončil po piatej osobnej chybe. Je však pravda, že zdravotne tiež nebola fit. „Z tohto pohľadu to nebola vydarená sobota. Už ráno som vstala s tým, že neviem ohnúť koleno. Pred koncom polčasu som si navyše spravila výron. Išla som na lavičku. Cez prestávku mi členok rozmasírovali, zatejpovali a išla som hrať. Dievčatá mi jasne povedali: Mici, môžeš sa rozpadnúť až po zápase. Stretnutie by som dohrala, no vyfaulovala som sa. Tŕpla som na lavičke a povzbudzovala dievčatá,” konštatovala kapitánka CBK.

Z úspešného ťaženia proti Popradu neskrývala radosť ani Lucka Kašperanová. „Po domácej prehre sme sa namotivovali. Chceli sme otočiť sériu a napokon sa nám to vďaka veľkému úsiliu a výborným výkonom dievčat aj podarilo,” konštatovala naša najlepšia strelkyňa, ktorej nebolo všetko jedno, keď sa v závere vyfaulovala „Mici” Krištofová a oba tímy sa naťahovali o každý kôš a na tabuli svietilo vyrovnané skóre. „Určite to bol veľký nervák. Strata jednej z opôr v rozhodujúcom závere celej série bola pre nás veľkým hendikepom. Všetky dievčatá sme sa však zomkli a zabojovali aj za našu kapitánku,” povedala Lucka Kašperanová.

POKORÍ 500-BODOVÚ HRANICU?

Kým v základnej časti a v nadstavbe sa jej proti Popradu až tak nedarilo a v niektorých zápasoch sa strelecky vyslovene trápila (v štyroch stretnutiach dala 52 bodov), v play-off dala znova vyniknúť svojej čarovnej pravačke. V troch stretnutiach zaznamenala 79 bodov (29, 27, 23) a mala obrovskú zásluhu na tom, že sme vyradili Poprad. „Veru, po nevydarených zápasoch v základnej časti súťaže proti Popradu, sa mi tentoraz celkom zadarilo proti tomuto tímu. Som veľmi rada, že som mohla svojím dielom prispieť k víťazstvu a pomôcť družstvu.”

Lucka sa vďaka streleckému koncertu v play-off dostala cez 400-bodovú hranicu v tejto sezóne. Na svojom konte má 430 bodov a je najlepšou strelkyňou extraligy. O 80 bodov menej má druhá Jamesová z Piešťan. Naše dievčatá teraz v súboji o konečnú 5. priečku čakajú minimálne dve stretnutia so Šamorínom. Pokorí Lucka 500-bodovú hranicu. „Uvidíme, čo prinesú ďalšie zápasy so Šamorínom. Je to náročnejší súper ako Poprad. Keby sme si v domácom prostredí uchmatli aspoň jedno víťazstvo, určite by sme mali veľkú radosť. Môžeme už hrať bez nejakého stresu. Cieľ sme splnili a túto sériu si už môžeme užiť a hrať bez prílišného tlaku,” poznamenala Lucka.

 

TRÉNER KARNAY ICH NECHCE VIDIEŤ

Nahustený program najviac pocítili opory tímu. Aj preto kvarteto  – Lucka Kašperanová, Naty Tomajková, Miška Lukačíková a „Mici” Krištofová – dostalo na pár dní voľno. Tréner Vladimír Karnay im povedal, že ich do štvrtka nechce vidieť na tréningu…

Naše dievčatá teda ukážkovo zvládli obrat v sérii. „Veľmi nás to teší. Bolo to síce veľmi namáhavé, no posledné dva zápasy mali všetko, čo mali mať. Chceli sme to trochu zdramatizovať, takže sme to trochu natiahli,” usmiala sa Naty Tomajková. Dôležité podľa nej bolo zvládnuť druhý zápas v Poprade. Od neho sa všetko odvíjalo i väčšie sebavedomie pred rozhodujúcim tretím duelom na domácej palubovke. „Na druhý zápas série sme boli neskutočne namotivované. Aj vzhľadom na to, aký veľký fanklub mali Popradčanky. Čím bol hlučnejší, tým viac nás vyburcoval a o to viac sme sa snažili. Doma to už potom bolo jednoduchšie,” konštatovala mladá pivotka CBK.

Až také jednoduché to však tiež nebolo a viacerí fanúšikovia by mohli oponovať. Veď 2:23 min. pred koncom bol stav nerozhodný 59:59 a CBK sa už musel zaobísť bez vyfaulovanej kapitánky „Mici” Krištofovej. Zápas sa však nakoniec zlomil na našu stranu. Naty Tomajková odohrala výborný zápas. Zaznamenala 8 bodov a hlavne mala dokopy 21 doskokov! „V extralige je to určite môj rekord. Toľko doskokov v zápase som ešte nemala.” Pre upresnenie 9 doskokov mala obranných a 12 útočných.

NAJVIAC DOSKOKOV V EXTRALIGE

Práve vďaka ním sa dostala na čelo v tomto štatistickom ukazovateli. Na svojom konte má spolu 233 doskokov. Za ňou nasledujú Popradčanka Kmetoniová (221) a Ružomberčanka Hadačová (220). „Priznám sa, že tieto štatistiky ani veľmi nesledujem. Určite je to pre mňa príjemná informácia,” potešila sa Naty.

Na nováčika súťaže celkom pekná bilancia. Lucka Kašperanová dala najviac bodov v súťaži, Naty Tomajková má najviac doskokov. „Na to, že sme nováčik, ktorý mal hlavný cieľ zachrániť sa v súťaži, tak nám to celkom ide a darí sa nám nielen tímovo, ale aj individuálne,” neskrývala spokojnosť v hlase Naty Tomajková.