You are currently viewing EXTRALIGA: Do Šamorína s cieľom potrápiť domáce družstvo
CBK Košice vs UMB Banská Bystrica

EXTRALIGA: Do Šamorína s cieľom potrápiť domáce družstvo

  • Post author:

Hráčky CBK Košice odohrajú stretnutie 3. kola po prvý raz mimo Košíc. Čaká ich dlhá cesta do Šamorína.

 

V minulých dňoch prevzal Ladislav Janošov, asistent trénera Vladimíra Karnaya, Cenu primátora Michaloviec za rok 2021. Ceny mesta i Ceny primátora Michaloviec odovzdali na slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva. Keďže pre pandémiu v uplynulých dvoch rokoch nebolo možné zorganizovať takéto podujatie, ceny za roky 2020 a 2021 odovzdali až teraz spolu s oceneniami za rok 2022. „Priznám sa, že ma to svojím spôsobom aj príjemne prekvapilo, pretože v dnešnej dobe sa poďakovania veľmi nenosia. O to viac si toto ocenenie vážim,” poznamenal Ladislav Janošov.

Basketbal je jeho celoživotnou láskou. V rokoch 1966-1982 bol aktívnym hráčom. Hral v Michalovciach, Humennom, českom Tachove a neskôr za veteránov. Od roku 1984 pôsobil ako tréner, funkcionár i prezident BK Michalovce. Ako tréner viedol mládežnícke družstvá a tiež aj tímy mužov a žien. Začiatkom 90-tych rokov založil samostatnú dievčenskú basketbalovú zložku v Michalovciach. Postupne vybudol štruktúru so žiackymi a mládežníckymi družstvami. Po krátkom období aj družstvo žien, ktoré pôsobilo v druhej najvyššej slovenskej súťaži. Ladislav Janošov bol autorom a organizátorom doplnkových basketbalových súťaží s dosahom na východoslovenský región a blízke zahraničie, ako napríklad Karpatský pohár, Vihorlatská liga a Turnaj krajín V4. Desať rokov bol členom doroznej rady SBA.

Posledné štyri roky je však už súčasťou rodiny CBK Košice. Stále však žije v Michalovciach a do Košíc dochádza na stretnutia. „S Mirom Dirgom spolupracujem vyše 15 rokov. Ešte v čase, keď pracoval v Cassovii CBK. Spolupráca pokračovala, aj keď sa CBK osamostatnil. Keď sme s michalovským tímom išli na medzinárodné akcie, tak sme ho stále dopĺňali dievčatami s CBK. Neskôr sa ma spýtal, či by som nepomáhal v CBK, tak sme sa dodhodli ako priatelia. Navyše, v Michalovciach funguje basketbalový klub len s chlapčenskou vetvou. Dievčatá nie sú už tri roky. Štartuje teraz síce kategória mini, ale to je otázka budúcnosti. V Michalovciach však už netrénujem. Pomáham len organizačne. Keď niečo potrebujú, tak im pomôžem, koľko sa dá,” konštatoval Ladislav Janošov.

 

Extraligový kolotoč pokračuje ďalej a ženy CBK cestujú na druhý koniec Slovenska. Predstavia sa v Šamoríne. „Domáce majú dlhoročné skúsené extraligové družstvo na čele so Sujovou. Šamorínčanky sa už niekoľko rokov pohybujú medzi elitou. V našom prípade hovoriť dopredu o nejakých ambíciách nemá zmysel. Sme nováčik súťaže a do každého zápasu ideme s cieľom potrápiť súpera a neurobiť si hanbu. Ak dievčatá zaberú tak, ako pred týždňom, potom si myslím, že by sme Šamorín mohli potrápiť a hrať s ním vyrovnanú partiu. A vyrovnaná partia znamená, že sa môže udiať hocičo. Veľa bude závisieť aj od zdravotného stavu dievčat.”

Šamorínčanky zatiaľ odohrali obe stretnutia vonku. Najprv prehrali v Ružomberku 65:70 a následne zvíťazili v Poprade 54:44. „Prehrať na Liptove iba o päť bodov, svedčí o tom, že kvalita družstva je veľmi dobrá,” dodal asistent trénera CBK. Nehovoriac, že v Ružomberku chýbali viaceré kvalitné hráčky, ktoré boli choré, takže tréner Šamorína Albert Diósi mal k dispozícii iba 8 hráčok, pričom základná päťka odohrala takmer celý zápas.