You are currently viewing EXTRALIGA: Denne cvičí, zakladá firmu a rada by cez projekt do Štrasburgu

EXTRALIGA: Denne cvičí, zakladá firmu a rada by cez projekt do Štrasburgu

  • Post author:

Kvetka Bačová sa po operácii kolena rozhodne nenudí. Mrzí ju však, že nezasiahne do prvej extraligovej sezóny CBK.

Nebol to veru príjemný pohľad, keď sa Kvetka Bačová zložila po útočnej akcii na palubovku s bolestivým výrazom na tvári. Hneď vedela, že je zle a druhý zápas CBK na Final Four EGBL proti Starej Turej (41:44) sa pre ňu predčasne skončil. Stihla zaznamenať 6 bodov, no viac už na turnaji nepridala.

Písal sa 29. apríl. Samozrejme na ten inkriminovaný moment sa dobre pamätá, hoci by ho najradšej vymazala z hlavy. „Pamätám si, že som cítila náraz pri úniku do koša. Šlo o bežný súboj, nič zákerné či úmyselné. Jednoducho nešťastná náhoda, ktorá sa stáva pri športe,” vrátila sa k situácii spred piatich mesiacov Kvetka Bačová.

NA DRUHÝ DEŇ PO OPERÁCII UŽ CVIČILA

Absolvovala lekárske vyšetrenia a diagnóza neveštila nič dobré: roztrhnutý predný skrížený väz a natrhnutý postranný väz na ľavom kolene. V takýchto prípadoch prognóza návratu do plného športového zaťaženie je okolo 8 mesiacov od operačného zákroku.

Ten absolvovala 10. augusta v Šport-artro centre nemocnice AGEL v Šaci. Na Ortopédii – Kliniky muskuloskeletárnej a športovej medicíny ju operoval prednosta kliniky MUDr. Peter Polan, PhD, MPH. „Aj touto cestou by som sa chcela veľmi pekne poďakovať pánovi prednostovi i zdravotníckemu personálu kliniky. Rovnako tak i doktorovi Róbertovi Filepovi z Kliniky liečebnej rehabilitácie.”

Hneď na druhý deň už bola doma. Spoločnosť jej nerobili iba rodičia a brat, ale i ortéza a barly. Tie nakoniec odhodila do kúta ku koncu augusta, po oslavách svojich 17. narodenín. „Po prepustení z nemocnice som dostala nejaké cviky, ktorými som postupne mala napínať sval. Začínala som teda pomaličky posilňovať koleno, viac ho rozhýbavať, aby neochabovalo a čím ďalej, tým viac som ho mohla ohýbať.” Rehabilitácia napreduje dobre, Kvetka postupne rozširovala portfólio cvikov. Po každých dvoch týždňoch sa menil uhol, do ktorého mohla pokrčiť koleno. Najprv 30 stupňov, ďalšie dva týždne 60, neskôr 90 stupňov… V polovici septembra sa rozlúčila i s ortézou.

LOPTA JU LÁKA, NO NECHCE NIČ URÝCHĽOVAŤ

„Momentálne sa mám celkom dobre,” usmiala sa Kvetka, no v hlase i vo výraze tváre bolo cítiť, že by najradšej vybehla na palubovku a okúsila extraligové zápolenia. Vážne zranené koleno však potrebuje veľkú porciu času, aby sa vrátilo do pôvodného stavu. „V tejto sezóne si však nezahrám. Kontaktný šport a plná tréningová záťaž si vyžadujú minimálne osem-deväť mesiacov od operačného zákroku. V mojom prípade to vychádza na koniec sezóny a to by už nemalo význam. Nechcem zbytočne nič urýchľovať a siliť. Radšej sa chcem dať zdravotne úplne do poriadku, aby som mohla naplno odštartovať letnú prípravu na nový ročník.”

Kvetke teda nezostáva nič iné, iba držať palce spoluhráčkam v extraligových zápasoch. Na druhom stretnutí proti UMB Banská Bystrica bola i priamo v hale. Svrbeli ju ruky i nohy a najradšej by vybehla na palubovku a hodila si nejakú šestku. „Človeka to mrzí, že nemôže hrať a pomôcť ‚babám‘. Verím, že to dajú aj bezo mňa, hoci prvý rok v extralige je veľkým lákadlom. Hádam budúcu sezónu sa podarí i mne odohrať nejaké zápasy medzi elitou,” želá si Kvetka.

A ako videla vystúpenie dievčat v samotnom stretnutí? „Zo začiatku to bolo dosť pomalé a nervózne. Dievčatá sa nevedeli chytiť, no potom potiahli úspešnú bodovú šnúru a už mali ľahšie nohy i presnejšie ruky. Náskok sa postupne zvyšoval a nakoniec v pohode dotiahli zápas do víťazného konca.”

NEKÚPITE AKCIE FIRMY PROTEENS?

Absencia basketbalových tréningov i zápasov evokuje myšlienku, že Kvetka má teraz oveľa viac voľného času, tak sa nudí, prípadne sa viac venuje hre na klavír. „Tomu sa už nevenujem. A nudiť sa rozhodne nenudím. Popri cvičení a štúdiu, ktoré mi zaberá dosť voľného času, mám dosť ďalších aktivít.”

Študentku Evanjelického gymnázia J. A. Komenského, ktorá navštevuje štvrtý ročník päťročného bilingválneho gymnázia v týchto dňoch a týždňoch zamestnáva zaujímavá činnosť – založenie školskej firmy! „Ide o študentskú firmu Proteens. Je to jeden z projektov, ktorý sa organizuje na Slovensku a naša škola sa do toho zapojila prvý rok. Zaujalo ma to, dala som sa na to, tak uvidíme, čo z toho bude,” uviedla Kvetka a hneď aj predstavila výrobok, s ktorým by chceli preraziť na trh. „Budeme vyrábať a ponúkať proteínové tyčinky, ktoré budú bezlepkové, mali by byť aj bezlaktózové a vyrobené na Slovensku.” Firmu vedie riaditeľka – Kvetkina spolužiačka, nasledujú štyria viceprezidenti, ktorí majú na starosti svoje sektory, a zamestnanci. Všetci sú z radov študentov. Kvetka je súčasťou marketingového oddelenia. Pravda, dohľad nad firmou musí mať pani učiteľka, keďže nie všetci prekročili prah dospelosti. „Momentálne sme v takom štádiu, že začiatkom budúceho týždňa budeme predávať akcie firmy. Výrobu tyčiniek už máme odskúšanú, takže v najbližších dňoch budeme riešiť jej distribúciu a samotný chod firmy. Pracujeme aj na webovej stránke.”

Obchodníčka Kvetka teraz musí vymýšľať stratégiu čo najlepšieho a najefektívnejšieho predaja výrobkov. Začlení doň aj dievčatá z tímu? Už ochutnali výrobok firmy Proteens? „Tak ďaleko sme sa ešte nedostali,” zasmiala sa Kvetka.

LÁKA JU NÁVŠTEVA ALSASKA

Keďže aj napriek tejto aktivite sa našej mladej hráčke zdalo, že predsa má ešte nejaký voľný čas nazvyš, prihlásila sa ešte do ďalšieho projektu. „Volá sa Euroscola. Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku zadala šesť tém, medzi ktorými sú využívanie a zneužívanie dát na internete, umelá inteligencia a digitálna revolúcia, či aké sú možností mladých v rámci EÚ. My máme v projekte uviesť, čo nám EÚ vie priniesť, s čím nám vie pomôcť, prípadne, čo by sa dalo zmeniť. Môže sa to organizovať pomocou nejakého workshopu, na ktorý sa pozvú predstavitelia kraja alebo Európskeho parlamentu, aby aj svojimi poznatkami pomohli ďalej rozšíriť informácie. Taktiež sa dá ísť aj medzi ľudí a predstaviť im náš projekt. Na základe našej aktivity sa bude hodnotiť naša práca. Školy, ktoré sa umiestnia na prvých piatich miestach sa zúčastnia na pracovnom dni Euroscola v Európskom parlamente v Štrasburgu v roku 2023. Veľmi rada by som tam zavítala,” vysvetlila Kvetka, ktorá podobné aktivity berie tak, že ju môžu posunúť ďalej.

Tak držíme palce, Kveti! V prvom rade nech dobre prebieha rehabilitácia, nech sa výborne rozbehne firma a nech sa na budúci rok môžeš pochváliť s fotografiami z krásneho centra francúzskeho Alsaska.