You are currently viewing EXTRALIGA: Ako nováčik sme úspešne zvládli sezónu

EXTRALIGA: Ako nováčik sme úspešne zvládli sezónu

  • Post author:

Pre náš klub sa tento ročník basketbalovej extraligy žien skončil tým, že naše družstvo nestačilo v zápase o 5. miesto na Šamorín a v konečnom účtovaní skončilo 6. mieste. Treba zdôrazniť – na veľmi úspešnom mieste.

Pred sezónou basketbalová verejnosť určite s prekvapením sledovala, že jedným z účastníkov súťaže okrem stabilného a úspešného družstva YA Košice, bude aj druhý reprezentant z tohto  mesta – CBK Košice. Vyložene amatérsky klub vstupoval prakticky na neprebádanú pôdu a bolo otázne hlavne to, ako sa mladý a neskúsený káder našich dievčat vysporiada s tlakom. Keď hovoríme o mladom a naozaj neskúsenom kádri, musíme to zdôrazniť z toho dôvodu, že naše družstvo tvorili na začiatku súťaže veľmi mladé hráčky – iba 17-ročné Tomajková, Nigutová, Škvareková, Mrázová, Dzurová, Šoltésová a Kostíková, 18-ročná Drimáková, 19-ročná Liašenková, 21-ročné Sunitrová, Čatlošová a Záhornácka, 23-ročná Lukáčiková, 24-ročné Kašperanová a Stollárová a 33-ročná ozajstná kapitánka a srdciarka Krištofová. Spomenuli sme tu všetky hráčky, ktoré odohrali v súťaži minimálne 1 minútu a vychádza to tak, že vekový priemer tohto družstva bol 20,1 roka… Aké-také skúsenosti s „veľkým basketbalom” mali iba Kašperanová, Krištofová a Lukáčiková, ktoré počas sezóny patrili k oporám.

Jednou z vecí, ktorým som venoval pozornosť počas celej sezóny, okrem činnosti počas zápasov, bolo sledovať štatistiky hráčok a to nielen u našich dievčat, ale aj súperiek pred zápasmi s nimi. V tomto rozbore sa teda budem venovať niektorým individuálnym činnostiam našich hráčok. Najviac minút – a to až 799 – odohrala naša najvyťaženejšia hráčka a jednoznačná opora Lucia Kašperánová, ktorá patrila medzi najvýraznejšie postavy tohto ročníka a jej fyzická výdrž a basketbalová šikovnosť boli obdivuhodné.  Je to dosť neuveriteľné, keď si uvedomíme, aké zahraničné hviezdy hrajú v Piešťanoch či Banskej Bystrici, aj slovenské líderky v ostatných družstvách.

 

Druhou najvyťaženejšou hráčkou bola nádejná Tomajková so 790 minútami na palubovke, 631 minút odohrala Lukáčiková, potom ďalšia nádej Nigutová s 535 minútami, nasleduje Krištofová s 532 minútami, ďalšia nádej Škvareková odohrala 435 minút, Liašenková 431 minút, Čatlošová 331, Sunitrová 234, Záhornacká 193, Mrázová 128, Drimáková 83 a ostatné dievčatá zatiaľ dostali menej ako 50-minútovú porciu. Žiadne iné družstvo nedávalo svojim mladým hráčkam toľko času na palubovke ako náš klub. Ani nemohli, lebo v kádri nemali také množstvo hráčok nižšieho veku. My sme od začiatku vedeli, že to bude tak. Všetky naše dievčatá preto musíme pochváliť.

V extralige bolo hodnotených celkom 126 hráčok, teda všetky hráčky, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom zapísali do štatistík, kde je sledovaných 12 činností. Tu sa chceme venovať aj ďalším štatistikám, ktoré pri výsledkoch družstva, častokrát veľa napovedajú o tej-ktorej hráčke. Z pohľadu nášho družstva sú významné preto, že naše hráčky sa v desiatich plusových štatistických ukazovateľoch umiestňujú na popredných  miestach extraligy, čo považujeme za našu dobrú vizitku. Pre objektívnosť treba povedať, že sme v popredí aj pri dvoch mínusových ukazovateľoch – sledované straty a mínusové fauly.

V štatistikách, ešte pred zápasmi o medaily, je s počtom 459 bodov  celkovo najlepšia strelkyňa extraligy Lucia Kašperanová! Taktiež jej patrí aj prvenstvo v tabuľke premenených trestných hodov, keď zo 128 pokusov premenila 99, čo je 77,4%. V tabuľke premenených trojkových pokusov je na 2. mieste. Naša streľba za dva body bola jednou z našich slabších činnosti – Natália Tomajková, ako naša najlepšia hráčka je na 12. mieste. V tomto smere je dosť priestoru na celkové naše zlepšenie. Nie je to výčitka len konštatujeme, že pokusov sme mali dosť.
Z pohľadu kladných štatistík je naozaj výnimočné, že naša mladá hráčka Tomajková je najlepšou hráčkou v obrannom doskoku – doskočila 183 lôpt – a so 72 doskokmi je piatou najlepšie doskakujúcou hráčkou pod súperovým košom. Na 7. mieste v obrannom doskoku je Lucia Kašperanová so 109 doskokmi. Lucia Kašperanová je so 72 asistenciami na delenej štvrtej a piatej pozícii aj v počte asistencii a Radka Nigutová je na 15. pozícii. V štatistike získaných lôpt je s 50 ziskami Lucia Kašperanová na 11. mieste. V počte blokovaných striel súpera je Tomajková tretia a Kašperanová štvrtá, pričom Kašperanová je hráčka, na ktorú bolo urobených najviac faulov v hre a na tretej priečke v tejto štatistike je Miška Lukáčiková. Celú sezónu hľadáme ešte jednu hráčku, ktorá by stabilne podporila streleckú potenciu našej jednoznačnej líderky, i keď v rohodujúcich zápasových momentoch zabrala raz jedna, v ďalšom zápase zas druhá (Lukáčiková, Krištofová, Nigutová).

 

Tréner Karnay venoval na tréningoch naozaj veľa času nácviku herných systémov obranných aj útočných činností. Naša obrana sa postupne zlepšovala a dosť napredovala aj útočná činnosť. Zameriame sa na niekoľko vecí, ktoré sme konzultovali počas celého súťažného ročníka, a ktoré sa dajú odstrániť v nasledujúcom prípravnom období, pretože to sa začalo prakticky po skončení posledného zápasu.

Chceme sa zamerať aj na naše reakcie pri obrannom zdvojovaní u súpera a tiež možnými spôsobmi ako úspešne riešiť tieto situácie.   Hru našich vysokých hráčok pod súperovým košom, pod ktorými nám výrazne chýba fyzická sila, chceme orientovať tak, aby sme dokázali využívať výhodnejšie postavenie voči súperovi a to zlepšením pozičnej hry, čo platí aj v obrannej činnosti pod vlastným košom. Chceme aj viac využívať rýchly protiútok ako formu najľahšieho dosiahnutia koša z hry a to zlepšením prvej prihrávky i znížením frekvencie nepotrebného driblingu.

Chýbalo nám aj viac času na nácvik streľby (napríklad spod koša pod tlakom a pod.), no tá sa dá zlepšovať aj individuálnym tréningom. Rezervy sú aj v nácviku najvhodnejšieho spôsobu, realizácie adresnej,pr esnej prihrávky a takzvaného čítania hry i reálnej predvídavosti situácii v hre všeobecne. V neposlednom rade ide napríklad aj o viditeľné vyjadrovanie (naznačovanie) úmyslu ohroziť streľbou súperov kôš a takto ho dostávať pod určitý tlak. Samozrejme, tých činností, ktoré chceme skvalitňovať, je viac. Naše dievčatá sú nielen o rok vekovo staršie, ale aj skúsenejšie a veríme, že toto sa budú snažiť realizovať už onedlho  na majstrovstvách Slovenska júnioriek a, pochopiteľne, i v nasledujúcej sezóne.

Naše dievčatá v tejto sezóne obstáli ešte lepšie, ako očakávali aj tí najväčší optimisti. Urobili radosť nielen trénerom, ale aj  tým, ktorí zabezpečovali činnosť družstva v extralige i celého klubu počas súťaže. Našim sponzorom a donorom, ktorí ekonomicky (ale i organizačne) podporujú chod klubu, dievčatá svojimi výkonmi a výsledkami ukázali, že túto pomoc si vážia a dokážu ju oceniť.

LADISLAV JANOŠOV, asistent trénera