You are currently viewing EGBL – Po vydarenom polčase nás ničili trojky

EGBL – Po vydarenom polčase nás ničili trojky

CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE – BC SAMARA 49:58 (31:27)

Štvrtý zápas v Saulkrasti v rámci EGBL nám vyšiel omnoho lepšie, hoci v konečnom dôsledku odchádzali dievčatá z palubovky sklamané.  Nad ruskou Samarou viedli po polčase o štyri body, no po zmene strán už na súperky nestačili a podľahli im 49:58. Naše dievčatá po piatku znova potvrdili, že popoludňajšie zápasy zvládajú herne oveľa lepšie, ako predpoludňajšie.

„Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Nebolo to úplne to, čo vieme, ale približovali sme sa k tomu. Dievčatá si konečne zobrali moje výčitky ohľadom odstavovania a obranných doskokov k srdcu. A hneď to aj inak vyzeralo v štatistikách. V obrannom doskakovaní sme mali o desať viac doskokov než súperky. Žiaľ, zlyhal nám útočný doskok. Mali sme len sedem útočných doskokov, čo znamená, že sme prakticky v každom útoku mali len jeden pokus na zakončenie. Ak sa nevydaril, v útoku sme nepokračovali, lebo sme prišli o loptu. Súperky mali 30 takýchto doskokov. To znamená, že si za útok doskočili i dvakrát či trikrát loptu a zvýšila sa im tak šanca na zakončenie útoku,“ vypichla trénerka CBK Vladimíra Daňková dôležitý aspekt, ktorý znova rozhodoval o osude zápasu. V súčte doskokov sme nakoniec podľahli Samare v pomere 39:52.

To bola len jedna príčina prehry. Ďalšou boli zakončenia spoza trojkového oblúka. V tretej a štvrtej štvrtine ruský tím chytil slinu na trojky, ktorými v dôležitých momentoch deptal psychiku našich dievčat. V druhom polčase zaznamenal až šesť trojok! Keď ich potreboval v zlomových momentoch, tak prišli.

„Vypichla by som ešte jeden moment. V Európe sa hrá silový basketbal, nie ako na Slovensku. Žiaľ, v tomto smere na súperov nemáme. Aj napriek tomu som s hrou proti ruskému družstvu veľmi spokojná. Herne sme za Samarou nezaostávali. Hrali sme s ňou veľmi vyrovnanú partiu. Zaostávali sme iba v útočných doskokoch. Spoza trojkového oblúka – rozohrávačka a krídla – sa európskym tímom vyrovnávame, ale pod košom máme fyzicky slabšie hráčky. Práve pod košom prehrávame zápasy. Verím však, že naše dievčatá sa postupne dostanú do toho, ale momentálne, keď sa 190-centimetrov vysoká a 70-80-kilogramov vážiaca baba oprie napríklad o našu Luciu, nie je šanca kraľovať pod košmi. Opakujem, pod košom zaostávame silovo,“ vysvetlila dôležitý poznatok v porovnaní s Európou naša trénerka. A keď sme už pri tej porovnávačke, tak ešte jeden pohľad aj smerom do útoku. „Zakončujeme zbytočne zložito. Namiesto toho, aby dievčatá išli z pravej strany na pravý dvojtakt, tak sa snažia ísť z pravej strany spod koša na ľavú ruku. V jednoduchosti je krása a nám chýba práve tá jednoduchosť. V Európe nešpekulujú a nevymýšľajú hlúposti v zakončení, ale snažia sa dať kôš čo najjednoduchšie. Na týchto veciach sa však dá popracovať. Oveľa viac práce nás však čaká pri získavaní sily pod košom,“ dodala Vladimíra Daňková.

BODY CBK: Radka Nigutová 12, Nina Dzurová 7/1, Tamarka Kostíková 6, Tesy Daňková 5 (1 trojka), Lucka Škvareková 4, Kvetka Bačová 4, Martinka Maliarová 3 (1 trojka), Martinka Kreithová 3/1, Naty Tomajková 3/1, Ema Šoltésová 2. NAJVIAC BODOV SAMARY: Godiaevová 14/2 (2 trojky), Rudakovová 10/2. TROJKY: 2/12 – 7/39, TH: 3/6 – 11/20. ŠTVRTINY: 16:13, 15:14, 12:18, 6:13.

ZOSTÁVAJÚCE VÝSLEDKY 2. DŇA V SAULKRASTI:

Samara – Riga/TTP 81:33, West Coast All Stars – Ostrava 45:29, Audentes – Liepaja 67:28, Riga/TTP – Trinta 31:51, Ostrava – Audentes 43:94, Liepaja – West Coast All Stars 45:42.