You are currently viewing EGBL – Na prahu prvého veľkého medzinárodného úspechu

EGBL – Na prahu prvého veľkého medzinárodného úspechu

  • Post author:

Už o pár dní usporiada náš klub CBK Minibuseuropa Košice Superfinále Európskej dievčenskej basketbalovej ligy (EGBL) v kategórii dievčat do 18 rokov. V tejto sezóne náš klub uspel na športovom i diplomatickom poli. Ako je známe dievčatá si v súčte troch doterajších turnajov vybojovali právo štartovať vo Final Four, resp. Superfinále. A nelenili ani naši funkcionári. Tí zasa uspeli so svojou ponukou zorganizovať toto podujatie. Trocha si teda priblížme túto súťaž.

 

Európska dievčenská basketbalová liga (EGBL) sa pripojila k lige chlapcov (EYBL) o dva roky neskôr, v roku 2000. Obe organizácie združujú mladých ľudí, ktorí reprezentujú svoje národné basketbalové školy a kluby. Obe ligy boli vytvorené s cieľom zlepšiť atletické schopnosti hráčov na medzinárodnej úrovni.

V súčasnosti EYBL/EGBL poskytuje kvalitné mládežnícke basketbalové súťaže. Za viac ako dvadsať rokov sa EYBL/EGBL stala významnou basketbalovou organizáciou a v rôznych vekových kategóriách chlapcov a dievčat od 14 do 20 rokov sa na turnajoch zúčastňuje viac ako 300 tímov z 33 krajín. Spoločne sa podarilo vytvoriť najväčšiu a najširšiu mládežnícku športovú organizáciu, ktorá priťahuje viac ako 3000 mladých ľudí, trénerov a podporovateľov z vyše 100 miest 33 krajín.

V prebiehajúcej sezóne 2021/22 štartovali v EGBL tímy z Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Dánska, Španielska, Poľska, Luxemburska, Holandska, Švédska, Estónska, Litvy, Fínska, Nórska, Lotyšska a Slovenska.

CBK Minibuseuropa Košice-Ťahanovce štartuje v kategórii do 18 rokov. Do tejto kategórie sa prihlásilo 10 tímov – Alvik Basket Štokholm (Švédsko), BS Riga/Jugla, Riga/Centrs U17, Liepaja LSSS (všetky Lotyšsko), Grodnooblsport Prinemanie, Tsmoki Minsk (oba Bielorusko), Ukrajina U16, MBK Stará Turá, Young Angels Academy Košice (oba SR).

Už po prvom z troch turnajov skončilo Grodno i Young Angels Academy, po druhom podujatí sa zo súťažou rozlúčili kvôli vojnovému konfliktu i druhý bieloruský celok z Minska a ukrajinský reprezentačný výber do 16 rokov.

Košičanky z Ťahanoviec sa od turnaja k turnaju zlepšovali. Na prvom (Anykščiai, Lit.) skončili siedme, na druhom (Riga, Lot.)  piate a z tretieho (Liepaja, Lot.) sa vrátili s bronzovými medailami.

V celkovom poradí za všetky tri turnaje skončili na 1. mieste dievčatá zo Starej Turej, pred CBK, Ukrajinou U16 a Riga/Centrs U17. Keďže Ukrajinčanky sa odhlásili zo súťaže, na záverečný turnaj Final Four sa kvalifikoval piaty celok – švédsky Alvik.

CBK sa po prvý raz predstavil v EGBL v sezóne 2019/20. Štartoval však iba na dvoch turnajoch, keďže covid predčasne ukončil sezónu. Nasledujúci ročník 2020/21 sa pre pandémiu neuskutočnil vôbec. Žlto-čierne tak stoja na prahu prvého veľkého medzinárodného úspechu.