You are currently viewing EGBL – Liepaja, Lotyšsko 24. – 27.03.2022 III. stage U18

EGBL – Liepaja, Lotyšsko 24. – 27.03.2022 III. stage U18

 • Post author:

Bronz najlepšou pozvánkou na domáci Superfinal

 

Do tretice to už cinklo! Tretí turnaj tohtosezónnej edície EGBL U18 priniesol široké úsmevy na tvárach našich dievčat. Po siedmom mieste na prvom turnaji a piatom na druhom, získali na treťom bronzové medaily.

 

V lotyšskej Liepaji nakoniec štartovalo iba šesť tímov. Pre vojnový konflikt sa na pobreží Baltského mora nepredstavil výber Ukrajiny U16 a stopku dostal i druhý bieloruský tím Tsmoki Minsk (Grodno skončilo už po prvom turnaji). „Veľmi nás potešilo toto umiestnenie. Konečne sa dievčatá dočkali medaily z tejto akcie. Mali z nej obrovskú radosť. Myslím si, že bronz im aj trochu prospeje a zdvihne sebavedomie a nabudí ich do ďalších týždňov. Tesné prehry o dva, tri či štyri body ich totiž hnevali, takže konečne prelomili smolu,“ povedala šéfka CBK a zároveň trénerka Vladimíra Daňková. Prvý cenný kov z EGBL mal dvojnásobne príjemnú príchuť. V živej pamäti totiž máme, ako dievčatá pred dvoma rokmi na turnaji EGBL v Ostrave prišli za zvláštnych okolností o bronz a skončili štvrté. Vtedajší veľký plač za krivdu vystriedali tentoraz žiarivé úsmevy. Pritom, medaily mohli mať ešte lepší glanc. Poďme však pekne po poriadku.

 

NOHY IM NEŠLI, PREHRU IM VŠAK OPLATILI

 

 

Výprava vyrazila na dlhú cestu v 35-miestnom autobuse v stredu ráno o siedmej. Po 13 hodinách cesty prespala pri poľsko-litovských hraniciach. Po raňajkách ju čakala ďalšia 6-hodinová cesta do Liepaje. Kým naše dievčatá cestovali dva dni v autobuse, náš prvý súper zo Starej Turej priletel lietadlom. Nečudo, že hráčky CBK mali nohy ako z kameňa. „Baby boli úplne hotové, nevládali behať. Pri pohľade na Emu Šoltésovú a Kvetku Bačovú, som myslela, že skolabujú na palubovke. Vôbec im nešli nohy,“ vrátila sa k prvému zápasu Vladimíra Daňková. Napriek počiatočným problémom sa dievčatá vypli k skvelému výkonu a veľkého rivala zdolali o desať bodov. Súperkám tak oplatili prehru o tri body z novembrového turnaja. „Treba však priznať, že Stará Turá nebola v plnej zostave. Mala dve zranené hráčky. Ak by bola kompletná, bol by to znova veľmi vyrovnaný duel až do samého konca. Na druhej strane treba tiež priznať, že v tíme majú i 2003-ky a 2004-ky, čo je cítiť pri týchto dievčatách.“

Keďže ďalší zápas bol naplánovaný až na večer, tréneri zobrali dievčatá na 20-minútovú prechádzku k moru. V krásnom slnečnom počasí a na karibsky bielom piesku na chvíľu vypli od basketbalu, oddýchli si, trochu sa zabavili, urobili si pekné fotografie a vlastne výborne zregenerovali pred druhý duelom.

Dobrý štart do turnaja zdravo nabudil dievčatá a katapultoval ich k ďalším dobrým výkonom a víťazstvám. Vytiahli sa aj proti švédskemu tímu Alvik Basket. Aj jemu oplatili prehru z novembra. Vtedy mu podľahli o šesť bodov. Tentoraz si pripísali výhru o 14 bodov. Navyšovanie víťazného rozdielu pokračovalo i v treťom zápase. Celok Riga/Jugla sme porazili o 20 bodov. „Všetky tri stretnutia boli z našej strany pohodové. Od začiatku sme ich mali pod kontrolou. Najťažší bol asi súboj so Starou Turou, ktorá má v družstve veľké bojovnice.“

 

ZRODILA SA HLÁŠKA CBK

 

Nasledoval predposledný duel s tímom Riga/Centrs U17. Na februárovom turnaji sme s týmto kolektívom prehrali o 14 bodov a ani teraz sme na veľmi urastené dievčatá nenašli správny recept. Niektoré hráčky súpera ako keby ani neboli z tejto kategórie. „Poniektoré naše dievčatá od dobre stavaných hráčok súpera doslova odlietávali. Aspoň sme sa mohli presvedčiť ako silovo sa musí hrať na medzinárodnej scéne.“

Kolektív CBK nevycestoval do Liepaji v plnej sile. Chýbali Alex Drimáková a Martinka Kreithová. Do kádra tak prišla Emmka Daňková (2008). Práve ona sa postarala o hlášku, ktorá časom nielen zľudovie, ale určite sa stane aj akousi (ne)oficiálnou hláškou klubu. Keď sa za jasného stavu pre lotyšský klub tréner Vladimír Karnay otočil k lavičke a zreval: Emma! – benjamínok družstva sa pre istotu obzrel na obe strany vedľa seba, aby sa uistil, že na lavičke je naozaj jedinou Emmou. Druhá, Šoltésová, bola v tom čase na palubovke. Keď sa malá Emmka ustila, že tréner naozaj vyzval ju, letmým pohľadom si ešte raz premerala ‚babizne‘ z Rigy a pri vstávaní s latinákovsko-vyplešteným pohľadom adresovala smerom k trénerovi vetu: ‚Čo vám šmýka?!‘ Uzemnila všetkých…

 

 

Pred posledným stretnutím už žlto-čierne vedeli, že neskončia horšie ako tretie. Medaily už mali vo vrecku, preto mohli hrať bez väčšieho stresu či tlaku. Dievčatá nastúpili proti domácej Liepaji. V prípade víťazstva by skončili druhé. Mimochodom, proti tomuto celku sme nastúpili na prvom turnaji a vtedy sme ho zdolali o 40 bodov (85:45). Na druhom turnaji sme Liepaju porazili 73:51. „A zdolali by sme ju i do tretice. Tentoraz sme však nastúpili s jedným veľkým hendikepom. Zranila sa nám Naty Tomajková, ktorá nemohla nastúpiť, čo bolo obrovská strata pre náš tím. Prehrali sme o desať bodov, pričom po polčase sme ešte viedli o bod. Trúfam si povedať, že keby Naty mohla hrať, tak ako najlepšie doskakujúca hráčka zo všetkých tímov EGBL vôbec, by určite prevážila misky váh na našu stranu. Bol by to úplne iný zápas. Tento duel sa mi páčil najviac z pohľadu bojovností našich dievčat. Hrali sme naozaj krásny basketbal. Útok a úspešnosť zakončenie síce pokrivkával, no ‚baby‘ si to vynahradili v obrane, kde bojovali a získavali lopty,“ konštatovala Vladimíra Daňková, ktorú potešil progres jej dievčat z turnaja na turnaj.

 

SUPERFINAL NA DOMÁCEJ PALUBOVKE

 

Veríme, že progres neskončil a postupka bude pokračovať aj o mesiac. Náš klub totiž nežal úspechy iba na športovom poli, ale už skôr i na diplomatickom. Už niekoľko dní je totiž jasné, že Superfinal alebo Final Four EGBL kategórie U18 zorganizuje práve náš klub! Uskutoční sa od 28. apríla do 1. mája. Štartovať na ňom budú štyri najlepšie tímy po súčte troch doterajších turnajov – Stará Turá, CBK Košice, Riga/Centrs U17 a Alvik Basket, ktorý síce skončil piaty, ale nahradí tretiu Ukrajinu U16. „Je to pre nás veľká výzva a obrovský projekt, na ktorom už nejaký čas pracujeme, no tento mesiac zaberieme ešte viac. Chceme ho organizačne zvládnuť na jednotku.“

 

MÔŽEME LEN ZÁVIDIEŤ

 

Tretí turnaj sa uskutočnil v Liepaja Olympic Centre. A veru, obrazne povedané, dievčatám padali sánky. V hlavnej hale boli tri basketbalové ihriská vedľa seba, ktoré sa oddeľovali plachtami. Ak sa hrá majstrovský zápas, tak sa cez dve ihriská vysunú flexibilné tribúny. „Jednoducho paráda. Naraz môžu trénovať tri družstvá vedľa seba. Vyšli ste na chodbu a z nej bol vstup do ďalšej telocvične, určenej na rozcvičku. Pritom išlo o normálnu veľkú telocvičňu, ale bez hľadiska. Niečo úžasné. O takom olympijskom centre totiž môžeme u nás iba snívať.“ V komplexe budov nechýba bazén, sauny, hala pre fitnes, Samozrejmosťou je volejbalová hala, hala pre zápasenie a džudo, stolnotenisová hala i hala pre box. Súčasťou komplexu je i zimný štadión s 1143 miestami, tenisová hala s piatimi kurtami a ľahkoatletická hala, v ktorej strede je univerzálne ihrisko na futsal, florbal, volejbal, prípadne sa dá využiť i na basketbal. Dokonca sú tam aj ihriská s pieskom na plážový volejbal! Nechýba ani otvorený futbalový štadión. Pochopiteľne množstvo konferenčných miestností a reštaurácie dopĺňajú kolorit tohto krásneho komplexu, ktorý má aj ubytovacie kapacity pre sústredenia rôznych športových tímov. Presne, na takéto miesta by sa mali vybrať naši kompetentní, aby videli, ako majú vyzerať športoviská a tréningové centrá. Iba pripomíname, že Liepaja má necelých 70 000 obyvateľov.

 

OCENILI KVETKU I NATY

 

Hoci na výpravu čakala dlhá cesta domov a autobus bol vďaka bronzu viac zaťažený, náročná cesta ubiehala akosi ľahšie. Vladimíra Daňková zdupľovala, že s výkonom dievčat na celom turnaji vládla spokojnosť, hoci na nedostatkoch ešte treba pracovať. Trénerov trápilo veľa stratených lôpt a už tradične zakončenie. Markantné to bolo hlavne pri zakončení spoza trojkového oblúka. Kým na prvom turnaji mali hráčky CBK 22,80-percentnú úspešnosť trojkových pokusov (57/13), na druhom turnaji už len 11,11 % (45/5) a na treťom dokonca 9,09 % (55/5). Šéfka a trénerka klubu v jednom ešte poznamenala, že na jej vkus hádzali dievčatá málo trestných hodov. Za najlepšiu hráčku CBK na turnaji vyhlásili Kvetku Bačovú. Do All Stars turnaja vybrali Naty Tomajkovú.

 

 

VÝSLEDKY CBK MINIBUSEUROPA NA TREŤOM TURNAJI EGBL

 

CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE – STARÁ TURÁ 43:33 (15:17)

CBK: Tomajková 14, Mrázová 9/1 (2 trojky), Šoltésová 6, Bačová 6/2, Nigutová 4, Škvareková 2, Dzurová 2, Kostíková, T. Daňková. NAJVIAC BODOV STAREJ TUREJ: Kraislová 13/2 (3 trojky). TH: 4/3 – 6/3. TROJKY: 10/2 – 29/6. FAULY: 8 – 4. DOSKOKY: 45 – 35. ŠTVRTINY: 9:10, 6:7, 14:9, 14:7.

 

ALVIK BASKET (ŠVÉD.) – CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE 40:54 (22:29)

NAJVIAC BODOV ALVIKU: Curmanová 13/2 (3 trojky), Svennewallová 8. CBK: Bačová 18/4, Šoltésová 8, Tomajková 8, Mrázová 6, Dzurová 6/2, Škvareková 4, Nigutová 4, Kostíková, T. Daňková. TH: 9/5 – 9/6. TROJKY: 18/5 – 8/0. FAULY: 11 – 9. DOSKOKY: 28 – 41. ŠTVRTINY: 8:17, 14:12, 10:9, 8:16.

 

CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE – BS RIGA/JUGLA (LOT.) 66:46 (33:25)

CBK: Tomajková 16, Bačová 10/4, T. Daňková 9/1, Šoltésová 8, Nigutová 8, Mrázová 6, Škvareková 6, Dzurová 3/3, Mantičová, Kostíková. NAJVIAC BODOV BS RIGA: Krupinová 16/1 (1 trojka), Guslensová 9 (1 trojka). TH: 8/7 – 8/2. TROJKY: 8/1 – 20/4. FAULY: 7 – 7. DOSKOKY: 52 – 35. ŠTVRTINY: 17:16, 16:9, 12:7, 21:14.

 

RIGA/CENTRS U17 (LOT.) – CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE 60:30 (23:11)

NAJVIAC BODOV RIGY: Riekstaová 13/3, Petrusová 13/2 (1 trojka). CBK: Bačová 8, Tomajková 6, Nigutová 6/2, T. Daňková 3 (1 trojka), Šoltésová 2, Mantičová 2, Škvareková 2, Mrázová 1/1, Dzurová, Kostíková, E. Daňková. TH: 19/11 – 6/3. TROJKY: 32/5 – 16/1. FAULY: 11:15. DOSKOKY: 55:29. ŠTVRTINY: 12:6, 11:5, 17:9, 20:10.

 

LIEPAJA LSSS (LOT.) – CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE 64:54 (31:32)

NAJVIAC BODOV LSSS: Smiteová 18/4 (2 trojky), Muzikanteová 15 (3 trojky). CBK: Bačová 17/5, Škvareková 14/2, Mrázová 6/2, Šoltésová 4/2, T. Daňková 4/1 (1 trojka), Nigutová 3/1, Mantičová 2, Dzurová 2, Kostíková 2. TH: 17/10 – 19/13. TROJKY: 26/6 – 13/1. FAULY: 15:12. DOSKOKY: 40:27. ŠTVRTINY: 17:13, 14:19, 22:8, 11:14.

 

ZOSTÁVAJÚCE VÝSLEDKY: Riga/Jugla – Riga/Centrs U17 39:65, Liepaja – Alvik 61:41, Riga/Centrs U17 – Liepaja 52:56, Stará Turá – Riga/Jugla 64:51, Liepaja – Stará Turá 51:42, Alvik – Riga/Centrs U17 35:60, Riga/Jugla – Liepaja 39:56, Stará Turá – Alvik 43:36, Alvik – Riga/Jugla 40:61, Stará Turá – Riga/Centrs U17 46:70.

 

PORADIE NA III. TURNAJI: 1. Liepaja LSSS 10, 2. Riga/Centrs U 17 9, 3. CBK Košice 8, 4. Stará Turá 7, 5. Riga/Jugla 6, 6. Alvik Basket 5.

 

 

ŠTATISTICKÉ HODNOTENIE HRÁČOK CBK PO III. TURNAJI

NAJLEPŠIE STRELKYNE

 1. Tomajková 147
 2. Bačová 124
 3. Nigutová 115
 4. Škvareková 87
 5. Šoltésová 81

 

NAJVIAC ASISTENCIÍ

 1. Nigutová 52
 2. Daňková 38
 3. Mrázová 37
 4. Škvareková 17
 5. Bačová 15

 

NAJVIAC DOSKOKOV

 1. Tomajková 176
 2. Škvareková 73
 3. Bačová 71
 4. Nigutová 49
 5. Dzurová 34