You are currently viewing EGBL – Košický CBK usporiada Final Four EGBL basketbalistiek do 18 rokov

EGBL – Košický CBK usporiada Final Four EGBL basketbalistiek do 18 rokov

  • Post author:

Progres potvrdiť aj na domácej palubovke

 

Od piatku do nedele usporiada klub CBK Minibuseuropa Košice Superfinále Európskej dievčenskej basketbalovej ligy (EGBL) v kategórii dievčat do 18 rokov. Účasť medzi najlepším kvartetom si okrem domáceho tímu vybojoval aj ďalší slovenský celok MBK Stará Turá. V telocvični na ZŠ Juhoslovanská budú štartovať aj lotyšský celok Riga Centrs U17 a švédsku klubu Alvik Štokholm.

Európska dievčenská basketbalová liga (EGBL) sa pripojila k lige chlapcov (EYBL) o dva roky neskôr, v roku 2000. Za viac ako dvadsať rokov sa EYBL/EGBL stala významnou basketbalovou organizáciou pod krídlami FIBA. V rôznych vekových kategóriách chlapcov a dievčat od 14 do 20 rokov sa na turnajoch zúčastňuje viac ako 300 tímov z 33 krajín.

V tejto sezóne sa do dievčenskej kategórie do 18 rokov pôvodne prihlásilo 10 tímov – Alvik Basket Štokholm (Švédsko), BS Riga/Jugla, Riga/Centrs U17, Liepaja LSSS (všetky Lotyšsko), Grodnooblsport Prinemanie, Tsmoki Minsk (oba Bielorusko), Ukrajina U16, MBK Stará Turá, Young Angels Academy Košice (oba SR). Už po prvom z troch turnajov skončilo Grodno i Young Angels Academy, po druhom podujatí sa zo súťažou rozlúčili kvôli vojnovému konfliktu bieloruský celok z Minska a ukrajinský reprezentačný výber do 16 rokov. Košičanky z Ťahanoviec sa od turnaja k turnaju zlepšovali. Na prvom (Anykščiai, Lit.) skončili siedme, na druhom (Riga, Lot.)  piate a z tretieho (Liepaja, Lot.) sa vrátili s bronzovými medailami. „Tento progres by sme chceli potvrdiť i na finálovom turnaji. Urobíme všetko preto, aby sme na domácej palubovke získali cenný kov. Bola by to pekná odmena pre hráčky i pre samotný klub, ktorý vyvinul obrovské úsilie pre zabezpečenie tejto akcie. Všetkým rodičom, ktorí urobili kusisko práce, sa treba poďakovať práve na ihrisku kvalitným športovým výsledkom. Chceme však v prvom rade odohrať kvalitné stretnutia, v ktorých si dievčatá možno naplnia svoje sny. Osobne budem veľmi rád, keď po tomto turnaji basketbalovo o krôčik podrastú,“ povedal skúsený tréner CBK Vladimír Karnay, ktorému robia vrásky na čele niektoré zverenkyne. „Radka Nigutová štartovala v rámci školy na majstrovstvách sveta v cezpoľnom behu. Od piatka do stredy s nami netrénovala. Menšie zdravotné problémy majú Lucia Škvareková a Naty Tomajková. Pevne verím, že do piatku budú fit,“ dodal.

CBK už v minulých týždňoch investoval nemalé peniaze do nového LED osvetlenia v hale a kúpil novú svetelnú tabuľu. Veľkou zmenou prešli šatne i sociálne zariadenia. V týchto dňoch pribudne na palubovke i nový náter. Usporiadať takéto podujatie pre CBK, ktorý je prakticky rodinným klubom bez generálneho parnera, nie je jednoduché. Rozpočet do 10 000 eur nakoniec dokázali naplniť. „Museli sme splniť niekoľko požiadaviek z ústredia EGBL. Zabezpečiť ubytovanie v minimálne trojhviezdičkovom hoteli a stravu pre tímy, rozhodcov a funkcionárov. Museli sme zabezpečiť dopravu z letiska v Krakove. Zabrať nám dalo zabezpečenie FIBA live štatistík podľa najnovšieho softvéru z onlajn prenosom na EGBL, vrátane priamych prenosov zo zápasov. Poslednou požiadavkou boli ocenenia podľa predpísaného manuálu. Aj vďaka sponzorom, mestu, mestskej časti Ťahanovce i Centru voľného času sa nám podarilo všetko zabezpečiť,“ vyjadril sa manažér Ján Bača.

EGBL mala doteraz na programe tri turnaje. Po zrátaní výsledkov skončili na 1. mieste dievčatá zo Starej Turej, pred CBK, Ukrajinou U16 a Riga/Centrs U17. Keďže Ukrajinky sa odhlásili zo súťaže, na záverečný turnaj Final Four sa kvalifikoval piaty celok – švédsky Alvik. „Myslím si, že pre dievčatá to bude doterajší vrchol ich kariéry. Verím, že nie posledný. Majú určitý rešpekt pred súperkami, ale veľmi sa tešia. Od turnaja k turnaju si stále viac veria. Pevne dúfam, že domáca hala, ktorú majú dokonale zmapovanú, bude pre nich veľkou výhodou a rovnako tak i búrlivá atmosféra,“ konštatovala prezidentka CBK Vladimíra Daňková.

TOMÁŠ PETRO

 

 

PROGRAM FINAL FOUR EGBL U18

PIATOK 29. APRÍLA:

10.00: Stará Turá – Alvik Basket

11.30: Otvárací ceremoniál

12.15: Riga Centrs U17 – CBK Košice

17.00: Alvik Basket – Riga Centrs U17

19.00: CBK Košice – Stará Turá

 

SOBOTA 30. APRÍLA:

11.00: Stará Turá – Riga Centrs U17

13.00: Alvik Basket – CBK Košice

 

NEDEĽA 1. MÁJA:

10.00: Zápas o 3. miesto

12.00: Finále

13.45: Záverečný ceremoniál