Na prvom turnaji EGBL bola najpríjemnejším prekvapením Ema Šoltésová, za najlepšiu hráčku vyhlásili Kvetku Bačovú
Po návrate v čase nám vo vyrovnaných zápasoch chýbalo šťastie i lepšia streľba
Naše kadetky majú za sebou prvé vystúpenie v tohtosezónnej edícii EGBL. V kategórii do 18 rokov absolvovali v litovskom mestečku Anykščiai úvodný turnaj z troch náplanovaných. Druhý turnaj je na programe od 3. do 6. februára v lotyšskom Saulkrasti. Hoci výsledkovo našim dievčatám nevyšiel turnaj podľa želania, všetci v klube veria, že nakoniec pre nás bude aktuálne aj záverečné štvrté podujatie, ktorým je finálový turnaj štyroch najlepších družstiev. Viac sme sa o tejto akcii porozprávali s trénerkou a prezidentkou CBK Minibuseuropa Vladimírou Daňkovou. “Po dvoch rokoch pauzy sme sa konečne predstavili na turnaji EGBL. Veľmi sme sa tomu potešili, lebo situácia na Slovensku je taká, aká je. Prihlásili sme sa do kategórie U18, keďže našu kategóriu U17 neotvorili. Ani nám to veľmi neprekážalo. Naopak, boli sme rady, že sme išli do staršej kategórie,” vyjadril sa na úvod naša trénerka.
Nevystrašil vás úvodný duel s bieloruským klubom z Grodna?
“Žiaľ, mali sme smolu z pohľadu psychiky. Hneď na úvod sme sa stretli s víťazom celého prvého turnaja. A treba dodať, že suverénnym víťazom. Mám taký dojem, že aj pred dvoma rokmi bolo toto družstvo víťazom celej EGBL. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, ale toto sme naozaj nečakali… Bielorusky hrali ako stroje. Bez emócií, bez jediného slova komunikácie na palubovke či nejakého povzbudzovania na lavičke. Urastené, dobre stavané dievčatá nemali na turnaji súpera. Škoda, že sme sa stretli hneď na úvod. Nepoznali nás a našu silu, nevedeli, čo od nás môžu očakávať, a tak išli od začiatku naplno. Najlepšia päťka súperiek hrala vyše polovicu stretnutia. Neskôr, pri ostatných stretnutiach, keď už bieloruskí tréneri mali prehľad o sile súperiek, dievčatá rotovali a dokonca začínali s druhou päťkou.”
Pri CBK však neponechali nič na náhodu a od prvej chvíle jasne dominovali. Prvé koše z trestných hodov sme dali za stavu 0:25 a prvý kôš z hry prišiel 1:18 min. pred koncom prvej štvrtiny. Nepripadli si dievčatá, ako keby sa preniesli v čase späť do svojich začiatkov, keď začínali s basketbalom a dostávali také prídely?
“Presne tak. Bolo na nich vidieť, že tento súper bol výrazne nad ich sily. Videli, že sa s ním nedá nič uhrať a už sa len na tomto zápase zúčastnili… Len sledovali, čo sa deje na palubovke a tomu zodpovedal i návrat do obrany. Jednoducho, nemali sme šancu byť aspoň akým-takým rovnocenným súperom. Na druhej strane treba športovo priznať, že Bielorusky hrali taký krásny basketbal, že sme naň pozerali doslova s otvorenými ústami. Osobne som sa išla na každý zápas Grodna, lebo to bola radosť sa pozerať na basketbal v podaní týchto dievčat.”
Bola to riadna sprcha na úvod. Nezľakli sa dievčatá v podvedomí, čo ich ešte čaká na tomto turnaji?
“Veru sa zľakli. Tento zápas ich dostal úplne na kolená a mali obavy, že všetky stretnutia budú podobné.”
Prišiel však druhý zápas proti švédskemu Alviku a v ňom ste siahali po víťazstve.
“Bol to hrateľný súper. Myslím si, že za iných okolností by sme ho zdolali. Dievčatá však po prvom zápase schádzali z palubovky úplne ubité a utiahnuté. Ešte si teda tak neverili. Keby sme proti Alviku nastúpili na prvý zápas, tak by sme ho zdolali.”
Prehrali ste ho však o šesť bodov. Pritom po polčase ste vyhrávali. Ešte i po troch štvrtinách bol vyrovnaný stav. Čo sa stalo v poslednej štvrtine?
“To, že sme prehrali o šesť bodov, nebolo celkom reálne, lebo 14 sekúnd sme prehrávali o dva. Potom už prišli taktické fauly a
preto narástol aj rozdiel. Odohrali sme vyrovnaný zápas, preto nás prehra veľmi mrzela.”
V treťom zápase prišlo na rad košické derby s Young Angels. Znova vyrovnaný zápas a tentoraz prehra o štyri body.
“Bol to náš najlepší zápas v tejto sezóne. Vynikajúci duel, z dievčat prekypovala energia na ihrisku. S hrou vládla veľká spokojnosť, avšak nie s výsledkom, lebo v priebehu zápasu sme neraz viedli i o deväť bodov.”
Pri týchto dueloch udrie do očí skutočnosť, že v jednom i v druhom zápase sa prakticky o 75 percent bodov súpera postarali iba dve hráčky! V prvom prípade strelili 39 bodov, v druhom prípade 38 bodov z 52.
“Neustriehli sme si ich. Napríklad na Dulovičovú sme boli pripravení. Je to veľmi talentovaná hráčka, ktorá prišla zo Spišskej Novej Vsi a už hrá za seniorky Young Angels. Pokiaľ ju mala na starosti Ema Šoltésová, pekne si ju ubránila. Keď už musela striedať pred koncom druhej štvrtiny, za necelú minútu dala Dulovičová dve trojky… To len na margo toho, ako sa vyvíjal zápas s Angels. Opakujem však, že z pohľadu obrany, útoku, komunikácie, rozmýšľania na palubovke či lavičky, to bol náš jednoznačne najlepší zápas.”
Nasledoval ďalší slovenský duel, tentoraz proti Starej Turej. Znova vyrovnaný duel, opäť sme tesne prehrali a znova do tretice rozhodla o prehre posledná štvrtina.
“Tu sa žiada vysvetliť okolnosti, ktoré predchádzali zápasu. Dievčatá nastúpili proti Young Angels o 12.30 hod. a nechali na palubovke všetko. Hneď sa išli naobedovať a po návrate z obeda ich 15.30 čakala Stará Turá. Nemali žiadnu prestávku. Vrátili sa do telocvične, baby si ľahli na palubovku, zavreli oči a ležali. Aj tréneri Starej Turej nám po zápase povedali, že veľmi dobre si uvedomovali, prečo nás porazili. Doslova vraveli: ‘Keby ste nehrali pred nami zápas s Angels, tak by to bolo úplne iné stretnutie.’ Prehra nás mrzí, len z toho dôvodu, že dievčatá už boli fyzicky i psychicky uťahané a fakt to už nedávali. Áno, znova sa lámal chlieb v poslednej štvrtine. Tretíkrát v rade. Je to aj o fyzickej stránke, prečo nám súperky v poslednej štvrtine odskočia. V každom zápase sme v tretej štvrtine odchádzali strelecky. Vyplývalo to z toho, že dievčatá už nevládali. Rozdiel jedného-dvoch rokov vo veku je jednoducho badať a bol zreteľný. S tým nič nenarobíme. To je jedna vec. Nám kvôli pandémii prakticky nefunguje tréningový proces. Tímy v ostatných krajinách normálne naplno trénujú. Rozdiely sa preto musia prejaviť aj v tomto smere. Pre EGBL sme sa však rozhodli preto, aby sme hrali ťažké zápasy, aby sa dievčatá vytrápili v stretnutiach, lebo na Slovensku im chýba takáto konfrontácia. Veď na Slovensku sme nehrali poriadny zápas už takmer dva roky. V týchto vyrovnaných súbojoch nám chýbal i kúsok šťastia. Na druhej strane musíme priznať, že nám pokrivkáva streľba. Na tej musíme viac zapracovať. Rovnako tak i na poslednej päťminútovke, keď nám citelnejšie odchádzajú sily.”
V poslednom zápase sa dievčatá dočkali víťazstva. Bola Liepaja naozaj najslabším účastníkom?
“Áno. Kým Grodno bolo extrémom veľkej kvality, tak Liepaja bol presne opačný extrém. Ostatné celky boli celkom vyrovnané. Možnosť dostali všetky dievčatá. Bolo na nich vidieť, že už toho majú dosť a už len chcú dotiahnuť víťazne tento zápas.”
Kto vás z pohľadu trénerov najviac potešil? Z výkonu ktorej hráčky ste boli príjemne prekvapení?
“Veľmi príjemne nás prekvapila Ema Šoltésová. To, že má výbornú ruku, sme vedeli. Konečne si dievča začalo veriť a už to bolo vidieť na streľbe i v obrane. Urobila veľký skok. Klasickými oporami bola Radka Nigutová, Naty Tomajková a vynikajúco zahrala Kvetka Bačová, ktorú vyhlásili za najlepšiu hráčku CBK v rámci tohto turnaja. Zdupľujem však, že veľmi milým prekvapením pre nás boli výkony Emy Šoltésovej, čo sa veľmi tešíme.”
V minulosti bolo najväčšou slabinou CBK doskakovanie. V tomto smere boli súperi lepší. Teraz nastal obrat. Až na prvý duel, sme v ostatných zápasoch vyšli v tomto porovnaní víťazne. Teší vás tento progres?
“Určite. Mali sme však aj vysoké dievčatá, pričom Naty Tomajková patrila medzi najvyššie na turnaji. V tomto smere sa jej vyrovnala iba jedna hráčka z Grodna, ktorá navyše strieľala z metrového výskoku. To som azda ešte nevidela na tejto úrovni. V ostatných stretnutiach sme mali výškovú prevahu, takže v doskakovaní sme dominovali.”
Ako ste boli spokojní s podmienkami?
“Klobúk dolu. Ubytovanie i strava boli na vynikajúcej úrovni. Bývali sme v hotelíku, v ktorom dievčatá v papučkách zišli dole, otvorili si dvere a boli v hale. Anykščiai je veľmi pekné 10-tisícové mestečko. Čisté, vysvietené s krásnymi budovami.”
Čo samotná cesta a protipandemické opatrenia?
“Štartovať na turnaji mohli iba očkované dievčatá. Pred odchodom sme sa pre istotu aj testovali. Priamo na mieste nás už netestovali. Na turnaj sme išli autobusom a cesta trvala 16 hodín. K dispozícii sme však mali väčší autobus, aby každé dievča malo k dispozícii dvojsedačku. Vycestovali sme v stredu večer a na druhý deň na obed sme boli na mieste.”
Náročné zápasy dali dievčatá určite veľa. Budú to však mať kde zúročiť?
“Veď práve! Pricestovali sme na Slovensko a sedíme už niekoľko dní doma, lebo nemôžeme trénovať. A čo teraz? Sme zaočkovaní a nemôžeme sa venovať basketbalu.”
VÝSLEDKY CBK MINIBUSEUROPA NA PRVOM TURNAJI EGBL
CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE – GRODNOOBLSPORT-PRINEMANIE (BIELOR.) 27:92 (8:56)
CBK: Mrázová 7/1, Tomajková 6, Bačová 4, Daňková 3 (1 trojka), Škvareková 3/1, Dzurová 2, Nigutová 2/2, Drimaková, Šoltésová, Mantičová, Kreithová, Kostiková. NAJVIAC BODOV GP: Paluboková 18/2, Sližová 12/2. TH: 6/4 – 17/13. TROJKY: 10/1 – 26/5. FAULY: 16 – 7. DOSKOKY: 34 – 48. ŠTVRTINY: 5:30, 3:26, 7:21, 12:15.
BC ALVIK BASKET (ŠVÉD.) – CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE 52:46 (26:29)
NAJVIAC BODOV BC: Levinová 24/6 (4 trojky), Hadzirešičová 15/3 (2 trojky). CBK: Tomajková 12/4, Šoltésová 9/2 (1 trojka), Bačová 8/1 (1 trojka), Nigutová 6, Daňková 6 (2 trojky), Mrázová 3/1, Dzurová 2/2, Škvareková, Kreithová. TH: 19/13 – 17/10. TROJKY: 19/7 – 18/4. FAULY: 14:21. DOSKOKY: 35:36. ŠTVRTINY: 15:12, 11:17, 10:7, 16:10.
CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE – YOUNG ANGELS ACADEMY KOŠICE 48:52 (25:27)
CBK: Nigutová 12 (2 trojky), Bačová 10/2, Tomajková 7/3, Mrázová 6/2, Škvareková 6/1 (1 trojka), Šoltésová 4, Dzurová 2, Kreithová 1/1, Daňková. NAJVIAC BODOV YA: Szmereková 19/6 (1 trojka), Dulovičová 19/4 (3 trojky). TH: 13/9 – 18/14. TROJKY: 7/3 – 16/4. FAULY: 15 – 14. DOSKOKY: 47 – 28. ŠTVRTINY: 12:10, 13:17, 12:10, 11:15.
MBK STARÁ TURÁ – CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE 50:47 (19:22)
NAJVIAC BODOV MBK: Dobošová 11/1 (2 trojky), Sadloňová 9/1, Kubínová 9/3. CBK: Bačová 14/2, Škvareková 12/2, Tomajková 8, Drimaková 4, Šoltésová 4, Nigutová 4, Dzurová 1/1, Mrázová, Mantičová, Kreithová, Kostíková, Daňková. TH: 17/10 – 12/5. TROJKY: 23/6 – 7/0. FAULY: 12 – 13. DOSKOKY: 42 – 45. ŠTVRTINY: 7:10, 12:12, 12:12, 19:13.
CBK MINIBUSEUROPA KOŠICE – BS LIEPAJA (LOT.) 85:45 (38:20)
CBK: Tomajková 14/2, Nigutová 4/2, Bačová 4/2, Škvareková 4, Mantičová 4 – Daňková 13 (3 trojky), Šoltésová 12, Kostíková 9/1, Kreithová 9/5, Mrázová 8 (2 trojky), Dzurová 2/2, Drimaková 2. NAJVIAC BODOV BS: Svarceová 10/2 (2 trojky), Kalnaová 7/3. TH: 26/14 – 11/7. TROJKY: 15/5 – 25/4. FAULY: 11 – 21. DOSKOKY: 63 – 47. ŠTVRTINY: 20:7, 18:13, 21:12, 26:13.
ZOSTÁVAJÚCE VÝSLEDKY: Stará Turá – Ukrajina U16 46:54, Liepaja – Tsmoki Minsk 24:89, YA Košice – Alvik 40:33, Tsmoki Minsk – Stará Turá 42:37, Ukrajina U16 – Liepaja 63:19, Grodnooblsport – YA Košice 81:45, Ukrajina U16 – Tsmoki Minsk 39:34, Stará Turá – Liepaja 72:29, Grodnooblsport – Alvik 77:24, Liepaja – Alvik 18:52, Ukrajina U16 – YA Košice 30:45, Tsmoki Minks – Grodnooblsport 26:70, Stará Turá – Alvik 45:47, Ukrajina U16 – Tsmoki Minsk 62:64, YA Košice – Grodnooblsport 44:100.
PORADIE PO 1. TURNAJI: 1. Grodnooblsport 10 b., 2. YA Košice 8, 3. Ukrajina U16 8, 4. Tsmoki Minsk 8, 5. Alvik 8, 6. Stará Turá 7, 7. CBK KOŠICE 6, 8. Liepaja 5.
NAJLEPŠIE STRELKYNE CBK
- Tomajková 47
- Bačová 40
- Šoltésová 29
- Nigutová 28
- Škvareková 25
NAJVIAC ASISTENCIÍ CBK
- Nigutová 19
- Daňková 13
- Mrázová 12
- Dzurová 7
- Kreithová 6
NAJVIAC DOSKOKOV CBK
- Tomajková 67
- Bačová 32
- Škvareková 22
- Nigutová 13
- Daňková 9