You are currently viewing ANKETA: Ako trávia Vianoce naše „cébekačky”? III.

ANKETA: Ako trávia Vianoce naše „cébekačky”? III.

 • Post author:

Vianoce sú jednoznačne najkrajšími sviatkami v roku. Ako ich prežívajú naše extraligové hráčky? To sme zisťovali v ankete, v ktorej sme dievčatám položili nasledujúce otázky:

 

 1. Máte v rodine nejaký každoročný rituál v súvislosti s Vianocami?
 2. Kde si viac osožná – pri upratovaní, varení alebo pečení?
 3. Aké chody ponúka váš štedrovečerný stôl, a ktorý je tvojou srdcovkou?
 4. Na ktorú obľúbenú rozprávku a film sa tešíš najviac?
 5. Ktorý darček ti v minulosti urobil najväčšiu radosť a aj po rokoch sa naň spomínaš?
 6. Naopak, aký tvoj najoriginálnejší darček najbližších veľmi prekvapil?
 7. Ktoré Vianoce ti zostali v pamäti? Spomenieš si aj na nejakú úsmevnú príhodu?

 

LUCIA ŠKVAREKOVÁ

 1. Radi pripravujeme menej známe jedlo Ovocovka, ktoré je v rodine obľúbené vďaka mojej babke. Každý rok taktiež strávime Vianoce u nás na chate v Maďarsku. Sme tam celá rodina, vrátane starých rodičov a môjho brata z Bratislavy.
 2. Pri pečení som sa vedela vždy vyhrať s koláčom pre celú rodinu. Obľúbené recepty mi prenechala babka z maminej strany a ja ich rada využívam. Moje obľúbené koláče sú zväčša úliky, rôzne perníčky, vanilkové rohlíky, šuhajdy a ďalšie veľmi dobré recepty.
 3. Večeru začíname prípitkom, neskôr nasledujú oblátky s medom, hneď potom si dáme kúsok chleba s cesnakom. Ako ďalšie idú makové opekance. Ako polievku si dávame hríbovku a štedrovečerné menu ukončujeme zemiakovým šalátom s rybou. Keďže mne ryba vôbec nechutí, tak si dám rezeň, hoci sa vraví, že na Vianoce by sa nemalo jesť mäso.
 4. Pravdepodobne to bude Sám doma. Vianočné rozprávky veľmi neobľubujem, ale Sám doma si rada pozriem každý rok.
 5. V detstve som sa rada hrávala s bábikami Monster High, ktoré už, bohužiaľ, nepredávajú. Pamätám si však, ako som sa so sesternicou nevedela dočkať Vianoc, aby sme sa mohli s novými hrať a ukazovať si, aké sme dostali.
 6. Tento rok rodičov prekvapím m dávam pod stromček fotoalbum, ktorý je v tvare kolotoča, na ktorom sú naše spoločné fotky, ktoré sa dajú otáčať. Nič originálnejšie mi nenapadlo, kedže moji rodičia nikdy nič po mne nechcú, aby som im kúpila na Vianoce.
 7. Moje najobľúbenejšie Vianoce boli vždy u babky v Ružomberku. Zišli sme sa tam celá rodina zo Slovenska a strávili tam spolu celé sviatky.

MIROSLAVA KRIŠTOFOVÁ

 1. V našej rodine sú rituály asi ako v každej rodine, čo sa týka Vianoc – od upratovania, cez pečenie, varenie a zdobenie stromčeka. Ale ako také rituály veľmi nemáme, maximálne, že darčeky balím ja, a to v deň Vianoc. Môžem povedať, že každoročný rituál som mala v práci, keď sme na Vianoce s kolegom slúžili rok čo rok vianočné hliadky:)
 2. Jednoznačne pri pečení. Milujem pečenie a to nie len na Vianoce, ale aj počas celého roka. Teším sa z toho, ako to krásne vyzerá a rozvoniava celý dom. Odreagujem sa pri tom a to kVianociam patrí. Niekedy si to neustriehnem a napečiem toľko druhov a tak veľa, že to potom nemá kto zjesť.
 3. Klasicky, asi ako každý štedrovečerný stôl – bobaľky s makom, potom vianočné oblátky s medom, ktoré zbožňujem, takže ich vyjedám odkedy sa dajú v obchodoch kúpiť. Samozrejme nesmie chýbať prípitok, kapustnica a zemiakový šalát – ktorého sa neviem dojesť – s rybou. Po týchto chodoch už idú len koláčiky pri rozprávkach:)
 4. Teším sa na všetky rozprávky, čo sa Vianoc týka. Štedrý večer sa nezaobíde bez Popolušky, ktorú už každý musí poznať asi naspamäť. Veľmi rada si pozriem kreslené rozprávky, ako je napríklad Frozen. Veľmi rada mám film Ako vytrhnúť veľrybe stoličku, alebo Ako dostať otecka do polepšovne. Čo však naozaj nemusím vidieť je Mrázik a Perinbaba. Toto už fakt nie:) Inak si pozriem všetko rada aj stokrát.
 5. Uf… Tak to si veľmi nepamätám. Bolo ich za tie Vianoce veľmi veľa. Keď som bola malá, určite ma niektoré darčeky veľmi potešili. Teraz je to už trošku iné. Skôr dostávam veci, ktoré už potrebujem. Pamätám si, že boli také darčeky, pri ktorých som stratila reč, ale vôbec si nepamätám, ktoré to boli:)
 6. Ja sa každý rok snažím vymyslieť nejaké prekvapenie, o ktorom najbližší nebudú ani tušiť. Sú totiž veci, ktoré bez dotyčných nekúpite. Aj preto sa snažím vždy ešte vymýšľať milé prekvapenie. A vždy sa niečo nájde. Najviac mi v srdci a v pamäti utkvelo, keď nám zomrel prvý pes, rodinný miláčik. Dala som ockovi urobiť fotoknihu s jeho fotkami. Síce to bol darček asi pre celú rodinu, ale bol určený pre neho a myslím si, že ho fakt dojal.
 7. Všetky Vianoce nejakým spôsobom ostanú v pamäti človeka. Mne utkveli v pamäti Vianoce sbabkou, pretože u nás trávila každé sviatky. Bola to vlastne aj taká nepísaná tradícia. Rada si spomínam i na Vianoce, keď som sa 26. decembra balila a odlietala na exotickú dovolenku do tepla. Tým pádom som veľmi nenasala atmosféru, rozprávky, ani ten vianočný pokoj. Na druhej strane, určite stálo za to prežiť Vianoce niekde v teple. A verím, že aj tohtoročné sviatky budú niečím výnimočné, že mi ostatnú v pamäti. Napríklad, už len tým, že sme ešte 21. decembra hrali extraligu:)

LUCIA KAŠPERANOVÁ

 1. Určite mi nedá nespomenúť rituál v podobe vianočného upratovania, keď všetko musí byť samozrejme tip-top, aby sa Vianoce vôbec mohli začať. Potom prichádza zdobenie vianočného stromčeka, pečenie a na záver príprava večere.
 2. Kto ma pozná vie, že najväčší boj zvádzam s upratovaním, ktoré sa samozrejme nezaobíde bez zbytočného hundrania 😅. Najradšej prikladám ruku pri príprave sladkých dobrôt a varenie nechávame na našu špecialistku maminu.
 3. Naša štedrá večera pozostáva zo štyroch chodov. Začíname s oblátkami s medom, nasleduje jušková polievka, ryba so šalátom a zakončujeme ju mačánkou. Najviac si osobne pochutím na oblátkach a juškovej polievke, na ktorú sa vždy najviac teším, keďže ju mamka robieva iba raz za rok.
 4. Pozeranie televízie veľmi nepreferujem, ale čo si každý rok rada pozriem je určite film Sám doma.
 5. Nejako si na to konkrétne nespomínam, ale určite niečo, po čom som v detstve veľmi túžila a mohla som si to potom nájsť pod stromčekom.
 6. Na Vianoce sa v našej rodine obdarúvame úplnými maličkosťami, čiže pevne verím, že každý sa potešil „originálnym“ darčekom v podobe kozmetiky 😄.
 7. Ako malá som sa vždy bála ísť ako prvá k stromčeku, lebo som sa bála, že by som mohla uvidieť Ježiška, ako práve dáva darčeky 😅.

 

EMA ŠOLTÉSOVÁ

 1. V našej rodine nie je žiaden špeciálny rituál. Každý rok cez deň nejeme. Večer o 18. hodine máme večeru. Musíme všetko zjesť, aby sme mohli íst rozbaľovať darčeky, ale myslím si, že každý to má podobné.
 2. Jednoznačne je to pečenie koláčov. U nás má na starosti varenie ocko, ktorý nechce, aby sme mu pomáhali, lebo on vie vraj najlepšie ako to urobiť, aby to bolo tip-top:). Takže pečenie má na starosti mamka a ja jej s ním veľmi rada pomôžem.
 3. Na začiatku večere máme oblátku s medom a cesnakom. Neskôr nasleduje kapustnica, ktorá nepatrí medzi moje obľúbené jedlá. Naopak, zemiakový šalát s rybou by som vedela jesť aj každý deň.
 4. Tieto Vianoce som zatiaľ nemala veľa času na pozeranie rozprávok, ale veľmi rada si pozriem Sám doma alebo Perinbabu.
 5. Nemám žiaden konkrétny darček, no veľmi sa poteším, keď si pod stromčekom nájdem nejakú knihu alebo nové oblečenie.
 6. Musím povedať, že pri darčekoch veľmi nevymýšľam. Keďže môj ocko veľmi rád číta detektívky, zväčša odo mňa dostane nejakú knihu. A mamka nejakú kozmetiku, ktorú často využívam viac než ona. Myslím si však, že ich poteší všetko.
 7. Nemám žiadnu konkrétnu príhodu, lebo každé Vianoce sú niečím odlišné a lepšie. Najobľúbenejšia časť Vianoc je, keď sa po večeri s rodičmi a bratom presunieme k babke. Tam sa stretnem aj s bratrancami, tetou, prídu strýkovia a všetci môžeme byť spolu.

NINA DZUROVÁ

 1. Iba klasické rituály, jedálny lístok sa na štedrovečernom stole veľmi nemení, maximálna zmena sú prílohy k hlavnému chodu (losos). Na Prvý sviatok vianočný chodievame celá rodina k babke z mamkinej strany a na Druhý sviatok vianočný zas k ockovej.
 2. Pravdepodobne mávam malý podiel na všetkom, stále rada pomôžem keď sa dá, no najviac času strávim upratovaním a prestieraním stola.
 3. Predjedlo – klasické oblátky s medom a cesnakom. Polievka – kyslá hubová. Hlavný chod – losos plus zvyčajne nejaká zelenina a zemiakové krokety. Dezert – bobaľky, ktoré sú aj mojou srdcovkou (aspoň za posledné roky).
 4. Pre mňa je top Perinbaba, hoci mi často ľudia oponujú, že to nie je úplne vianočná rozprávka. Na druhom mieste je jednoznačne film Pelíšky.
 5. Je veľmi ťažko vybrať si iba jeden, každý rok mi Ježiško pod stromček schová niečo originálne, ale ak si musím vybrať, tak by to pravdepodobne bola kefa na psíka, ktorou mi naši oznámili, že dostanem psíka.
 6. Každý rok ich prekvapím. Možno to nie sú tie najlepšie darčeky, ale minimálne sú vtipné.
 7. Najviac mi utkveli v pamäti Vianoce spred dvoch rokov, keď sme sa po prvý raz zišli na Štedrý deň celá rodina u babky a spoločne sme oslávili posledné Vianoce v jej dome, ktorý v následujúcom roku predala. Neskutočne sme sa nasmiali. Aj napriek tomu, že tam bol veľký chaos, keďže tam bolo veľa detí, tak som si to užila.

 

ALEXANDRA DRIMÁKOVÁ

 1. Každý rok po tom, ako dovečeriame, chodíme sa ja alebo moja mladšia sestra pozrieť pod stromček, či sú tam darčeky. Vždy, keď ich tam nájdeme, zvoníme na malý zvonček, aby prišiel aj zvyšok rodiny.
 2. Asi pri pečeni. To je taký rituál, ktorý robíme každý rok pár dní pred Vianocami všetci spolu.
 3. Ako prvé si dávame oblátky s medom a cesnakom. Potom kapustnica – v mojom prípade bez húb – neskôr rezne alebo nejaká ryba so zemiakovým šalátom. Nakoniec bobaľky a krájame jabĺčko. Mojou srdcovkou je asi zemiakový šalát.
 4. Pravdepobne Ľadové kráľovstvo alebo Tri oriešky pre Popolušku.
 5. Fúú, to naozaj neviem. Najčastejšie sú to asi knihy, ktoré má vždy naviac potešia.
 6. Nechcem nič prezradiť, pretože to podľa mňa bude tohtoročný darček pre mamku a ocka, ktorý sme vysleli spolu so zvyškom rodiny.
 7. Pravdepodobne to boli prvé Vianoce s našim havkom, ktorého sme zobrali z útulku. Veľmi sa tešil, keď si aj našiel darček pod stromčekom. Ale myslim si, že tohtoročné Vianoce sa mi zapíšu do pamäti taktiež.