You are currently viewing ANKETA: Ako trávia Vianoce naše „cébekačky”? II.

ANKETA: Ako trávia Vianoce naše „cébekačky”? II.

 • Post author:

Vianoce sú jednoznačne najkrajšími sviatkami v roku. Ako ich prežívajú naše extraligové hráčky? To sme zisťovali v ankete, v ktorej sme dievčatám položili nasledujúce otázky:

 

 1. Máte v rodine nejaký každoročný rituál v súvislosti s Vianocami?
 2. Kde si viac osožná – pri upratovaní, varení alebo pečení?
 3. Aké chody ponúka váš štedrovečerný stôl, a ktorý je tvojou srdcovkou?
 4. Na ktorú obľúbenú rozprávku a film sa tešíš najviac?
 5. Ktorý darček ti v minulosti urobil najväčšiu radosť a aj po rokoch sa naň spomínaš?
 6. Naopak, aký tvoj najoriginálnejší darček najbližších veľmi prekvapil?
 7. Ktoré Vianoce ti zostali v pamäti? Spomenieš si aj na nejakú úsmevnú príhodu?

 

KVETOSLAVA BAČOVÁ

 1. Každý z nás zje pred večerou strúčik cesnaku. Po večeri sa rozkrojí jabĺčko (po šírke) a ak je v strede hviezdička, znamená to, že počas ďalšieho roka budeme zdraví.
 2. Všade, kde momentálne treba. Viem pomôcť aj s varením, aj s pečením, aj s upratovaním. Tým, že sa u nás všetko nerobí na Štedrý deň, môžeme si práce rozdeliť.
 3. Ako inak, tradične kapustnica, zemiakový šalát a ryba. Po večeri aj ovocie a oriešky. Najobľúbenejšia je ockova kapustnica, lepšiu som ešte nikde nejedla.
 4. Nemám nijakú obľúbenú, ale Mrázika a Tri oriešky pre Popolušku si pozriem každý rok.
 5. Najväčšia krabica lega, akú som kedy dostala. Lego bola jedna z najobľúbenejších a najvďačnejších hračiek.
 6. S bratom sme rodičom na pamiatku vytvorili video s prelínajúcimi sa fotkami – na ktorých sme my ako rodina – a s hudbou v pozadí (niečo podobné tiktokovym videám, ale dlhšie). Objavili sa aj slzičky šťastia.
 7. S bratom sme nepočúvali, a tak sme si pod stromčekom našli krabicu so šupkami z cibule a pomarančov. Samozrejme, bez sĺz sa to nezaobišlo. Nakoniec však zacinkala rolnička a pod stromčekom sme si našli darčeky.

 

LAURA MRÁZOVÁ

 1. Máme konkrétne jeden, ktorý dodržiavame už pár rokov po sebe, a tým je to, že každú sviečku na adventnom venci zapaľuje iný člen našej rodiny. Od najmladšieho po najstaršieho.
 2. Pravdepodobne upratovanie. Na Vianoce si spolu so sestrou upraceme izbu dokonale. Musím sa priznať, že cez celý rok túto činnosť až tak nedodržiavame.:) Celé varenie u nás doma má na starosti mamka, od nej chutí jedlo najlepšie:)
 3. Na začiatku večere máme polovicu jablka, strúčik cesnaku a oblátky s medom. N asleduje kapustnica a ako hlavné jedlo mávame zemiakový šalát a rezne. Najviac sa tento rok teším na kapustnicu, doma o nej básnim už aspoň mesiac.
 4. Počas Vianoc si rada pozriem všetky časti Sám doma a taktiež Mrázika. Z kreslených rozprávok je mojou obľúbenou Grinch.
 5. Na Vianoce v roku 2017 som si pod stromčekom našla lístky na tenisové zápasy Fed Cupu v Bratislave. Bol to pre mňa super zážitok, takže si to pamätám dodnes.
 6. Musím sa priznať, že fantáziu na vymýšľanie darčekov naozaj nemám. Minulý rok som rodičom pod stromček dala spoločenskú hru, ktorú sme počas roka hrávali. Nemyslím si, že je to najoriginálnejši darček, ale na druhej strane sa zasa najviac využil:)
 7. Asi by som povedala Vianoce 2021. Strávila ich s nami aj moja sestra Liana, ktorá žije v Dánsku. Bola som rada, že nás bolo pri stole o jedného viac:) Konkrétnu príhodu si vybrať neviem, pretože ich bolo veľa, ale na Vianociach si najviac užívam chvíle, keď sa po večeri všetci presunieme k našej babke. V jednom byte sa stretneme všetci. Bratranci, sesternice, babka a dedko, strýkovia a tety. Vtedy si najviac uvedomím, aká som rada, že ich všetkých mám.

 

KIRA LIAŠENKOVÁ

 1. Našou vianočnou tradíciou je stavanie snehuliaka a sánkovačka, ak je pekné počasie. Večer hráme Alias. Chodíme do kina na kreslený film “Tři Bohatýři”, každý rok vychádza nová časť
 2. Ja na Vianoce zvyčajne nevarím, ale ozdobujem byt a vianočný stromček.
 3. Tradičné. Samozrejme, odlišujú sa od tých vaších. Sú nimi Olivier šalát, šalát „sleď pod kožuchom“, želé s chrenom, kutia- ryžová kaša zmiešaná s hrozienkami, makom, medom a orechmi.
 4. Môj obľúbený vianočný film je “A Christmas Carol”. Pozerám ho každý rok, rovnako ako Harryho Pottera. Mimochodom, aj toto by sa dalo nazvať tradíciou.
 5. Najpamätnejším darčekom bola pre mňa pokladnička túžieb (v tvare prasiatka). Bol to najmenej očakávaný darček, a preto asi aj najviac potešil.
 6. Žltá kačica do kúpeľa. Stopercentne sa mi podarilo prekvapiť a rozosmiať človeka.
 7. Najpamätnejšie Vianoce boli, keď sme s kamarátmi išli do iného mesta. Bolo nám spolu veľmi dobre.

 

TAMARA KOSTÍKOVÁ

 1. My sa snažíme dodržať pôst celý deň, ale otcovi to vydrží tak hodinku-dve. Našou najväčšou tradíciou za posledné roky je veta mojej najmladšej sestry Tiany: Kedy budú darčeky?
 2. Mňa osobne najviac baví asi varenie, ale ešte radšej nezavadziam mamke, keď pracuje. Takže sa dá povedať, že najviac osožná som vtedy, keď nezavadziam.
 3. Naša štedrá večera je úplná klasika. Máme oblátky, kapustnicu, šalát a ryby. Celá večera trvá asi tak 10-15 minút, pretože Tianka sa riadi pravidlom: keď všetko spapaš, príde Ježiško.
 4. Mojou srdcovkou nie je rozprávka, ale skôr český film Pelíšky. Keďže však u nás má hlavné slovo najmladšia, tak pozeráme každú jednu rozprávku, ktorá práve ide.
 5. Darčekom, na ktorý určite najradšej spomínam, bol môj prvý psík. Mala som 5 rokov a už veľmi dlho som si priala mať psa a dočkala som sa.
 6. Moju mamku veľmi potešila retiazka s nápisom mama a ja i s obrázkom mamy a dcéry, ktorú som jej kúpila asi pred tromi rokmi. Veľmi sa jej páčila a dodnes ju nosí.
 7. Vianoce, ktoré sú pre mňa určite nezabudnuteľné, sú tie, keď mi rodičia dva týždne pred Vianocami priniesli predčasný darček Teušku. S tým sa spája aj celkom vtipná príhoda, kedze naši mali veľa roboty so všetkými prípravami na Vianoce, aj na príchod Teušky domov, tak sa im podarilo ma zabudnúť v škôlke.

TIMEA ČATLOŠOVÁ

 1. Deň pred Štedrým večerom chodievame spolu celá rodina na vianočné trhy do mesta a užívame si vianočnú atmosféru.
 2. Počas sviatkov som v kuchyni ako doma. Osobne sa podieľam na príprave koláčov, zákuskov a pečenia, keďže je to moja záľuba a moja rodina i priatelia si moje pečenie nevedia vynachváliť. Čo sa týka prípravy večere, tak pomáham mamine a ocovi s prípravou kapustnice a zemiakového šalátu. Hlavný chod u nás je losos a pripravujem ho podľa svojho špeciálneho receptu.
 3. U nás sa začína oblátkou, ktorú si namáčame v mede. Potom nasleduje kapustnica, ktorá je moja najobľúbenejšia, čo sa týka zo štedrovečerného menu, a večeru končíme zemiakovým šalátom a lososom.
 4. Neviem si predstaviť Vianoce bez filmu Sám doma. Tento film si dokážem pozrieť aj trikrát za celé vianočné sviatky a nikdy ma neomrzí.
 5. Nepamätám si na žiaden špecifický darček.
 6. Ja a moji najbližší berieme Vianoce ako sviatok, keď je celá rodina pokope, nikdy som nekupovala svojim najbližším/kamarátom nejaký originálny darček.
 7. Jediná príhoda, ktorá mi utkvela v pamäti ešte z pred dvoch rokov, je, že naša mačička – ešte ako malé mačiatko – zhodila v obývačke celý veľký stromček aj s ozdobami.

 

NATÁLIA TOMAJKOVÁ

 1. Neviem, či sa to považuje za rituál, ale každý rok trávime Vianoce u babky spolu s tetou a jej rodinou. Keď k nej prídeme, tak 1-2 dni pred Vianocami zdobime stromček, pečieme a upratujeme.
 2. Snažím sa pomôcť, kde sa dá. Nemám nejako presne určené, čo mám robiť. Kde ma potrebujú, tak som tam a snažím sa pomôcť. Ale najradšej mám asi pečenie.
 3. Náš štedrovečerný stôl je viac ako štedrý. Máme veľmi veľa chodov, keďže je nás stále veľa a každý má rád niečo iné. Asi najviac netradičné je, že máme spolu s rybou a šalátom aj rezeň a zemiaky. Ako ďalšie a jedno z mojich obľúbených sú domáce pirohy, ktoré robí babka vždy tesne pred večerou. No a ako na každom stole, tak ani na našom nechýba kapustnica a oblátky s medom i cesnakom.
 4. Nemám vyslovene rozprávku, na ktorú sa teším, ale najradšej si asi pozriem Mrázika a Sám doma.
 5. Nemám žiadny obľúbený darček, z ktorého sa teším dodnes, no najviac má stále potešia také darčeky, ktoré ma prekvapia. Vôbec som netušila, že niečo také dostanem.
 6. Nie som veľmi dobrá vo vymýšľaní darčekov, ale stále sa snažím nájsť niečo spomienkové, pri čom použijem nejaké fotky. Myslím si, že to sa najviac páči mojim najbližším.

7. Asi najradšej spomínam na Vianoce, keď som ešte verila, že darčeky nosí Ježiško a nemusela som ich kupovať ja. 🙂