You are currently viewing SLU: Veria v postup zo skupiny. Padnú im sánky?

SLU: Veria v postup zo skupiny. Padnú im sánky?

  • Post author:

Dvojica basketbalistiek CBK Košice sa v sobotu vydá na dlhú cestu do čínskeho mesta Čheng-tu, ktoré je dejiskom Svetovej letnej univerziády. Timea Čatlošová a Michaela Lukačiková sú v 12-člennej nominácii Slovenska.

„Pomaly sa už začína cestovná horúčka. Je fajn, že letíme v takom časovom predstihu, lebo budeme mať dosť času na aklimatizáciu,” pochvaľuje si skorší odlet Timea Čatlošová. „Tréneri nás upozorňovali, aby sme sa adaptačne pripravovali už na Slovensku a postupne si zvykali na časový posun. Snažíli sme sa preto začať chodiť spať o hodinu skôr, aby potom telo nezažilo náhly šok,” pripojila svoj postreh Michaela Lukačiková. Naše hráčky sa spoločne tešia na atmosféru podujatia, na prostredie obrovského čínskeho mesta, ktoré aj s aglomeráciou má štyrikrát viac obyvateľstva ako Slovensko. Pokiaľ bude možnosť, tak by chceli vidieť zaujímavosti v meste a vyskúšať originálnu čínsku kuchyňu. „Ešte si sama ani nedokážem predstaviť, čo všetko bude obnášať také veľké podujatie. Už to, že ho pripravovali štyri roky, tak si myslím, že Číňania to tak organizačne premakali, že nám budú padať sánky,” usmiala sa Miška.

Slovenské reprezentantky prehrali počas prípravného obdobia všetky štyri stretnutia – dva s Poľskom a dva s Českom. Obe dievčatá si myslia, že pred samotným čínskym podujatím im tieto prehry sebavedomie neznížili. „Na tréningoch sme sa venovali určitým veciam, schémam i systémom hry. V zápasoch sme si ich chceli overiť, ako budú fungovať. Vieme na čom sme. Musíme dať do zápasov naozaj všetko,” prezradila Timea. Veľkú váhu týmto výsledkom neprikladá ani Miška: „Práve také zápasy a prehry nám môžu pomôcť napredovať. Chceme sa zlepšovať krok po kroku. S Českom sme prehrali dvakrát o desať bodov, ale proti Poľkám bola kvalita a úroveň zápasov oveľa vyššia, hoci aj rozdiel v skóre bol o niečo vyšší. Poľky hrali agresívnejše. Tým pádom i my sme pritvrdili v zápasoch. Ak by sme s takým nasadením odohrali zápas proti Česku, výsledok môže byť úplne iný ako v príprave.”

Slovenky čakajú v základnej skupine tri zápasy. Postupne si zmerajú sily s Českom, Taiwanom a Brazíliou. „Určite nás nebudú čakať ľahké zápasy. Češky nás preverili v príprave. Vieme teda, na akej úrovni sú. Vieme, čoho sa máme vyvarovať, keďže si uvedomujeme, aké najčastejšie chyby sme robili v nedávnych vzájomných zápasoch. O Taiwane a Brazílii nevieme vôbec nič,” poznamenala Timea. „Myslím si, že je v našich silách byť medzi postupujúcou dvojicou tímov. Šanca je podľa mňa veľká, všetko je otvorené. Tímy sa navzájom takmer nepoznajú, takže veľa bude závisieť od samotného prístupu a nasadenia v zápasoch,” doplnila Miška. Dievčatá potvrdili, že hlavným cieľom je pokúsiť sa postúpiť zo skupiny.

Na veľkej športovej akcii je nie je núdza o zaujímavé športové mená. Pokiaľ je možnosť, športovci navštevujú rôzne podujatia a povzbudzujú svojich reprezentačných kolegov. „Určite by som chcela vidieť atletické súťaže a vodné pólo, keďže tam budú i naši chlapci,” mala hneď jasno Timea Čatlošová. „Teším sa, že tam stretnem viacerých známych športovcov. Chcem ísť aj na rôzne športoviská, pokiaľ sa iné akcie nebudú prelínať s naším programom zápasov. Určite by som chcela vidieť šprintéra Jána Volka i naživo v akcii, nielen v televízii. Veľmi sa však teším na samotné zážitky z takého obrovského podujatia,” už dopredu sa nadchýnala Miška Lukačiková.

Návšteva ďalekej krajiny pochopiteľne nezostala bez odozvy u príbuzenstva. Dievčatá už majú zoznam, bez akých vecí sa nesmú vrátiť. „Určite im prinesiem nejaké suveníry. Popozerám, čo by bolo najvhodnejšie,” usmiala sa Timea. Jej klubová i reprezentačná spoluhráčka má oveľa konkrétnejšiu predstavu. „Dominujú magnetky, rôzne náramky a čínske paličky musia byť povinnou výbavou v kufri pri ceste späť. Môžem teda priniesť prakticky hocičo, len žiadny nový druh covidu… Zdravie je síce na prvom mieste, ale určite tam nepocestujeme so strachom, že prinesieme nejakú háveď. Ideme si užiť športový sviatok a nebudeme myslieť na nič iné.”

Rodičia Mišky mali najprv predstavu, že by si urobili výlet do Číny a išli sa priamo pozrieť na dcéru v reprezentačnom drese, no pri pohľade na cenu leteniek sa im pretočili oči a povedali si, že si zápasy vychutnajú v televízii na stanici Joj Šport a budú držať palce na diaľku. Rovnako ako my všetci v klube.

Držte sa, dievčatá!