You are currently viewing EGBL – Vo Final Four EGBL doplatili domáce Košičanky na zranenia opôr
Po zápase

EGBL – Vo Final Four EGBL doplatili domáce Košičanky na zranenia opôr

Vo Final Four EGBL basketbalistiek do 18 rokov doplatili domáce Košičanky na zranenia opôr

Finále kolapsov pre Starú Turú!

Hráčky MBK Stará Turá sa stali víťazkami Európskej dievčenskej basketbalovej ligy (EGBL) do 18 rokov. Cez víkend sa o tom rozhodlo na záverečnom turnaji Final Four v Košiciach. Druhý skončil lotyšský celok Riga Centrs U17, tretí švédsky Alvik Štokholm a štvrtý domáci celok CBK Košice-Ťahanovce.

Počas úvodných dvoch dní sa tímy stretli každý s každým a v nedeľu sa dva najlepšie celky stretli vo fináke, no ešte pred nimi bol súboj o 3. miesto. Finále bolo priam festivalom kolapsov a prežití klinických smrtí. O prvý sa postarali hráčky Starej Turej, ktoré vôbec nezachytili úvod stretnutia a po prvej štvrtine prehrávali 5:16. Lotyšky mali pod košom urastené hráčky a vtedy by asi nik nestavil na to, že si nechajú ujsť toto vedenie. Prišla však druhá štvrtina a totálny kolaps Rigy. Stará Turá vyhrala štvrtinu 23:3! Deväťbodový polčasový náskok zveľadili Slovenky po tretej štvrtine (20:14) na rozdiel 15 bodov (48:33). V tej chvíli zasa nik nepochyboval o tom, že víťazná trofej zostane pod Tatrami. Prišla však posledná časť hry a totálne zatmenie prišlo na opačnej strane. Starej Turej absolútne odišla streľba, dievčatá sa pokúšali o trojky, no tie im vôbec nevychádzali. Zo štvrtej štvrtiny uplynulo 8:40 min. a MBK nedal ani bod a skóre bolo 48:47! Až potom konečne padol trojbodový pokus kapitánky Kraislovej a nastalo prebratie sa z kómy.

„Keď sme prišli o 15-bodový náskok, nebolo mi všetko jedno. Veril som však dievčatám, počas celého turnaja ukázali veľké srdce a to sa nakoniec prejavilo. Klobúk dolu pred nimi. Zo začiatku nám chýbala agresivita v obrane a rýchlosť v útoku, no v druhej štvrtine sme sa zlepšili. Ani neviem, či sa nám niekedy podarilo vyhrať štvrtinu 23:3. V závere prišiel dôležitý impulz od našej kapitánky Terézie Kraislovej. Napriek bolestivému zraneniu sa vrátila do hry a rozhodla. Ukázala veľký charakter,” povedal tréner MBK Tomáš Kačmarik. Kouč Starej Turej sa tak v priebehu týždňa tešil z druhej cennej trofeje. Pred pár dňami bol totiž i pri seniorskom titule Piešťan. „Sú to krásne chvíle. Titul s Čajkami bol snom a tento medzinárodný úspech je ďalší skvelý výsledok,” dodal.

Piešťanské Čajky majú mládežnícku základňu v Starej Turej a pri seniorskom titule bola aj spomínaná Terézia Kraislová. „V Piešťanoch získavam skúsenosti. Byť tam ‚šikanovaná‘ sa mi vypláca v tíme Starej Turej, kde sa snažím byť líderkou. Mám za sebou krásny týždeň. Teraz sa už len dobre pripraviť na juniorské majstrovstvá Slovenska,” vyjadrila sa kapitánka MBK, ktorú zaslúžene vyhlásili za najužitočnejšiu hráčku Final Four.

Po cennom kove túžili i domáce hráčky. Zraneniami zdecimovaný tím skončil nakoniec štvrtý. Zo zostavy postupne vypadli dve opory Natália Tomajková (zranený členok) a Kvetka Bačová (podozrenie na roztrhnutý predný krížny väz). „Ja som tiež nebola fit a problémy mali i ďalšie hráčky. Žiaľ, prišlo to v najnevhodnejší okamih. V tíme bolo veľa bolesti. Hrali sme vyrovnané stretnutia, no v koncovkách zápasoch sme nevládali a prejavovala sa únava,” povedala Lucia Škvreková, dcéra bývalej reprezentantky Zuzany Škvarekovej, ktorá si v zápase o 3. miesto pripísala k 17 bodom i 11 doskokov. „Mali sme najmladší káder, polovica dievčat nemá ani 17 rokov. Zranenia kľúčových hráčok výrazne ovplyvnili našu výkonnosť. Dokázali sme však hrať vyrovnané zápasy a preto musím vysloviť veľkú spokojnosť. Hrať Final Four EGBL sa nehrá každý deň. Dievčatá získali veľké skúsenosti z ťažkých zápasov,” povedal tréner CBK Vladimír Karnay. Funkcionárov CBK môže hriať aspoň skutočnosť, že predstavitelia EGBL neskrývali slová chvály nad výbornou organizáciou. „Veľmi sa im tu páčilo, boli veľmi spokojní a dostali sme i pozvánku na ďalší ročník,” dodala prezidentka CBK Vladimíra Daňková.

TOMÁŠ PETRO

FINAL FOUR V KOCKE

l VÝSLEDKY: Stará Turá – Alvik 59:43 (24:15). Najviac bodov: Kubínová 20, Eliášová 10 – Hadžirešičová a Levinová po 12, Riga – Košice 65:52 (34:26), Liepnieceová 21 – Nigutová 14, Tomajková 10, Alvik – Riga 58:57 (29:30), Curmanová 27 – Liepnieceová 13, Košice – Stará Turá 41:44 (25:28), Tomajková 12, Daňková a Bačová po 6 – Kraislová 9, Kubínová a Školková po 8, Stará Turá – Riga 47:49 (25:18), Kraislová 10, Valová 8 – Riekstaová 22, Alvik – Košice 54:46 (16:25), Levinová a Curmanová po 13 – Daňková 11, Šoltésová 10.

l O 3. MIESTO: Alvik – CBK Košice 67:55 (35:28), Curmanová 21, Levinová 17 – Nigutová 19, Škvareková 17.

l FINÁLE: Stará Turá – Riga 54:47 (28:19), Kraislová 13, Vaľová 11 – Riekstaová 15, Liepnieceová 11.

l ALL STARS: Valová (Stará Turá), Romanovská, Riekstaová (obe Riga), Hadžirešičová (Alvik), Tomajková (Košice).

l MVP TURNAJA: Kraislová (Stará Turá)

l NAJEFEKTÍVNEJŠIA HRÁČKA SEZÓNY: Tomajková (Košice)

l NAJLEPŠIA STRELKYŇA SEZÓNY: Levinová (Alvik)